روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

خوشبختی چه احساساتی به همراه دارد + اینفوگرافیک

خوشبختی چیست ؟

چه فردی را می توان فرد خوشبخت نامید ؟ آیا از خوشبختی یک تعریف ثابت وجود دارد ؟ از نظر علمی چه مفهومی دارد و چه احساساتی را به همراه دارد ؟

روانشناسان برجسته در بیان مفهوم خوشبختی عقیده دارند که راضی بودن شخص از وضعیت و شرایط زندگی خود در آن لحظه، به معنای خوشبختی او می باشد. این جمله یه این معناست که برای تجربه ی خوشبختی لازم نیست که ظاهری خاص، دارایی خاص و امکاناتی خاص داشته باشد و یا از نظر بقیه خوشبخت به نظر برسید، بلکه مهم این هست که تنها خود شما احساس خوب داشته باشید. پس تنها با توجه به حس شما می توان فرد خوشبخت را معنا کرد.

هر یک از ما در زندگی خود اهداف، رویا ها و آرزو هایی متفاوت از یکدگیر داریم. به عقیده ی هر شخص، زمانی خوشبختی را می توان تجربه کرد که به اهداف خود رسیده باشی، به رویا های خود دست پیدا کرده باشی و آرزو های خود را تحقق بخشیده باشی.

هر شخص با توجه به شرایط زندگی و علایق خود به تعیین اهداف و آرزو های خود در هر زمینه میپردازد. برای چه ؟ برای کسب احساس لذت و رضایت ! هر شخص با توجه به شناختی که از شخصیت و ویژگی های خود پیدا می کند. به تعیین اهداف و آرزو هایی می پردازد که احساس رضایت او از زندگی را افزایش دهد و با رسیدن به آرزو ها و اهداف خود، بتواند بیش از پیش از زندگی خود لذت ببرد. سپس می تواند احساس خوشبختی کند. پس تنها یک حس در درون افراد می باشد که به نسبتی که از زندگی خود لذت ببرند و احساس رضایت کنند می توانند آن را تجربه کنند.

خوشبخت بودن از نظر علمی

خوشبختی از نظر علمی

از دیدگاه علمی نیز حس خوشبختی موجب بروز تغییراتی در درون فرد، مخصوصا در مغز او می شود که به سبب آن به احساس رضایت و لذت بیشتر می رسد که توسط اینفوگراف روانشناسی موجود در انتهای مقاله به بررسی آن می پردازیم و راه کار هایی عملی برای تجربه ی این احساس را ارائه می دهیم.

شخصی که احساس خوشبخت بودن دارد، فعالیت های روزانه خود را با کیفیت بالاتر انجام می‌دهد. این شخص از سلامت روانی بالاتری برخوردار بوده و کمتر دچار مشکلاتی نظیر افسردگی و اختلالات شخصیتی رایج دیگر میشود. خوشبختی تاثیر به سزایی در روابط و حتی سلامت جسمی شخص نیز خواهد گذاشت.

طبق بررسی علمی با ایجاد شدن حس خوشبختی در فرد، شش هورمون اصلی در مغز شروع به فعالیت میکند. اینفوگرافیک موجود در انتهای مقاله راه های افزایش کارایی برای هر هورمون را نیز توضیح داده است.

هورمون هایی که به وسیله حس خوشبختی فعال می‌شوند

اکسی توکسین ( هورمون عشق )

اکسی توکسین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید، ذخیره و ترشح می شود. احساس دلبستگی را تحریک می کند.

راه های افزایش فعالیت: نگاه کردن به چشمان یکدیگر، نوازش، گرفتن دست یکدیگر، بوسه، در آغوش گرفتن و یا ماساژ دادن

دوپامین ( هورمون پاداش ):

دوپامین ماده ی شیمیایی است که سیگنال ها را بین سلول های عصبی انتقال می دهد. احساس لذت و انگیزه فردی را تحریک می کند. دوپامین باعث می‌شود شخص احساس خوشبختی بیشتری داشته باشد.

راه های افزایش فعالیت: خوردن غذاهای حاوی تیروزین و آنتی اکسیدان ها برای کمک به بدن و تولید دوپامین مانند: بادام، آوکادو، لبنیات کم چرب، گوشت، دانه ها، میوه ها و سبزیجات

اندورفین ( هورمون تسکین درد ):

هورمون اندروفین خوشبختی

یک ماده شیمیایی در مغز است که با گیرنده های عصبی بدن ارتباط دارد. مانند یک مسکن خوب، احساس درد و استرس را کاهش می دهد و باعث میشود شخص احساس خوشبختی بیشتری داشته باشد.

راه های افزایش فعالیت: استشمام وانیل، خوردن غذای تند و یا شکلات، ورزش و گوش دادن به موسیقی

اسید گاما آمینوبوتیریک ( هورمون ضد اضطراب ):

یک اسید آمینه است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در دستگاه عصبی مرکزی فعالیت می کند. احساس آرامش ایجاد میکند، موجب افزایش کیفیت خواب می شود، استرس، نگرانی و اضطراب با کاهش می دهد.

راه های افزایش فعالیت:در یوگا، مدیتیشن و انجام ورزش ها شرکت کنید و سعی کنید در وعده های خود از بابونه، چای اولانگ، گوجه فرنگی، هوموس(حمص) ، کفیر، میگو کبابی و برنج قهوه ای مصرف کنید.

سروتونین ( هورمون اعتماد به نفس ):

انتقال دهنده های عصبی هستند، که مسئولیت حفظ تعادل خلقی را دارند. موجب بهبود حال خوب، توان جنسی، حافظه، خواب و اشتها می شود.

راه های افزایش فعالیت: مصرف ویتامین B6 و B12، مصرف غذاهای سرشار از تریپتوفان، ورزش، قرار گرفتن زیر نور آفتاب، مراقبه و انجام تمارین یوگا

آدرنالین ( هورمون هیجان ):

یک ماده شیمیایی است که در پاسخ به استرس یا خطر توسط غده فوق کلیوی تولید می شود. موجب افزایش فشار خون، قند خون و
ضربان قلب.می شود. تحریک هیجان، افزایش قدرت، افزایش انرژی و کاهش احساس درد از دیگر تاثیرات آن است.

راه های افزایش فعالیت: رقصیدن و یا مشارکت در فعالیت هایی که باعث ایجاد هیجان می شود.

خوشبختی

راه های افزایش حس خوشبختی

برای افزایش حس شادمانی و خوشبختی در زندگی راه های زیادی وجود دارد. برخی راه ها ممکن است برای برخی اشخاص مناسب بوده و برای افراد دیگر جوابگو نباشد. بهترین راه افزایش حس شادمانی کاملا بستگی به شخصیت فرد دارد؛ اما به طور کلی روش هایی وجود دارد که میتواند تاثیر به سزایی در افزایش حس خوشبختی فرد داشته باشد. در زیر به برخی از مهم ترین آنها می‌پردازیم:

  • حل مشکل: حل کردن مشکل و یا مانع حس خوشحالی به شخص می‌دهد. وقتی هدفی برای خود تعیین کنید و آنرا حل کنید، خوشحال خواهید شد
  • ورزش: ورزش با آزاد کردن هورمون اندورفین باعث افزایش میزان شادی شخص می‌شود.
  • شرکت در فعالیت های هیجانی: فعالیت های هیجانی باعث ترشح آدرنالین شده و شادی و حس خوشبختی را برای فرد به ارمغان میاورد.
  • مدیتیشن و یوگا: ذهنی که بی قرار باشد و هزاران فکر در آن بگذرد، نمی‌تواند به طور عمومی شاد باشد، فعالیت هایی مانند مدیتیشن و یوگا کمک شایانی به برقراری آرامش درونی و افزایش حس خوشبختی فرد دارند.
  • تغییر سبک زندگی: با تغییر سبک زندگی و آداب روزمره فردی میتوانید میزان آرامش و خوشحالی را تا مقدار قابل توجهی افزایش دهید.
  • قدردان بودن: انسان هایی که نسبت به داشته های خود شکرگذار هستند از سایر انسان ها احساس خوشبخت بودن را بیشتر تجربه می‌کنند.
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن