روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

خوشبختی چه احساساتی به همراه دارد + اینفوگراف

خوشبختی چیست ؟

چه فردی را می توان فرد خوشبخت نامید ؟ آیا از خوشبختی یک تعریف ثابت وجود دارد ؟ از نظر علمی چه مفهومی دارد و چه احساساتی را به همراه دارد ؟

روانشناسان برجسته در بیان مفهوم خوشبختی عقیده دارند که راضی بودن شخص از وضعیت و شرایط زندگی خود در آن لحظه، به معنای خوشبختی او می باشد. این جمله یه این معناست که برای تجربه ی خوشبختی لازم نیست که ظاهری خاص، دارایی خاص و امکاناتی خاص داشته باشد و یا از نظر بقیه خوشبخت به نظر برسید، بلکه مهم این هست که تنها خود شما احساس خوب داشته باشید. پس تنها با توجه به حس شما می توان فرد خوشبخت را معنا کرد.

هر یک از ما در زندگی خود اهداف، رویا ها و آرزو هایی متفاوت از یکدگیر داریم. به عقیده ی هر شخص، زمانی خوشبختی را می توان تجربه کرد که به اهداف خود رسیده باشی، به رویا های خود دست پیدا کرده باشی و آرزو های خود را تحقق بخشیده باشی.

هر شخص با توجه به شرایط زندگی و علایق خود به تعیین اهداف و آرزو های خود در هر زمینه میپردازد. برای چه ؟ برای کسب احساس لذت و رضایت ! هر شخص با توجه به شناختی که از شخصیت و ویژگی های خود پیدا می کند. به تعیین اهداف و آرزو هایی می پردازد که احساس رضایت او از زندگی را افزایش دهد و با رسیدن به آرزو ها و اهداف خود، بتواند بیش از پیش از زندگی خود لذت ببرد. سپس می تواند احساس خوشبختی کند. پس تنها یک حس در درون افراد می باشد که به نسبتی که از زندگی خود لذت ببرند و احساس رضایت کنند می توانند آن را تجربه کنند.

از دیدگاه علمی نیز حس خوشبختی موجب بروز تغییراتی در درون فرد، مخصوصا در مغز او می شود که به سبب آن به احساس رضایت و لذت بیشتر می رسد که توسط اینفوگراف روانشناسی زیر به بررسی آن می پردازیم و راه کار هایی عملی برای تجربه ی این احساس را ارائه می دهیم.

خوشبختی

طبق بررسی علمی با ایجاد شدن حس خوشبختی در فرد، شش هورمون اصلی در مغز شروع به فعالیت میکند و راه های افزایش کارایی برای هر هورمون را نیز توضیح داده است.

اکسی توکسین ( هورمون عشق ): اکسی توکسین هورمونی است که توسط غده هیپوفیز تولید، ذخیره و ترشح می شود. احساس دلبستگی را تحریک می کند.

راه های افزایش فعالیت: نگاه کردن به چشمان یکدیگر، نوازش، گرفتن دست یکدیگر، بوسه، در آغوش گرفتن و یا ماساژ دادن

دوپامین ( هورمون پاداش ): دوپامین ماده ی شیمیایی است که سیگنال ها را بین سلول های عصبی انتقال می دهد. احساس لذت و انگیزه فردی را تحریک می کند.

راه های افزایش فعالیت: خوردن غذاهای حاوی تیروزین و آنتی اکسیدان ها برای کمک به بدن و تولید دوپامین مانند: بادام، آوکادو، لبنیات کم چرب، گوشت، دانه ها، میوه ها و سبزیجات

اندورفین ( هورمون تسکین درد ): یک ماده شیمیایی در مغز است که با گیرنده های عصبی بدن ارتباط دارد. مانند یک مسکن خوب، احساس درد و استرس را کاهش می دهد.

راه های افزایش فعالیت: استشمام وانیل، خوردن غذای تند و یا شکلات، ورزش و گوش دادن به موسیقی

اسید گاما آمینوبوتیریک ( هورمون ضد اضطراب ): یک اسید آمینه است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در دستگاه عصبی مرکزی فعالیت می کند. احساس آرامش ایجاد میکند، موجب افزایش کیفیت خواب می شود، استرس، نگرانی و اضطراب با کاهش می دهد.

راه های افزایش فعالیت:در یوگا، مدیتیشن و انجام ورزش ها شرکت کنید و سعی کنید در وعده های خود از بابونه، چای اولانگ، گوجه فرنگی، هوموس(حمص) ، کفیر، میگو کبابی و برنج قهوه ای مصرف کنید.

سروتونین ( هورمون اعتماد به نفس ): انتقال دهنده های عصبی هستند، که مسئولیت حفظ تعادل خلقی را دارند. موجب بهبود حال خوب، توان جنسی، حافظه، خواب و اشتها می شود.

راه های افزایش فعالیت: مصرف ویتامین B6 و B12، مصرف غذاهای سرشار از تریپتوفان، ورزش، قرار گرفتن زیر نور آفتاب، مراقبه و انجام تمارین یوگا

آدرنالین ( هورمون هیجان ): یک ماده شیمیایی است که در پاسخ به استرس یا خطر توسط غده فوق کلیوی تولید می شود. موجب افزایش فشار خون، قند خون و
ضربان قلب.می شود. تحریک هیجان، افزایش قدرت، افزایش انرژی و کاهش احساس درد از دیگر تاثیرات آن است.

راه های افزایش فعالیت: رقصیدن و یا مشارکت در فعالیت هایی که باعث ایجاد هیجان می شود.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن