مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

همه چیز درباره خودارضایی یا استمنا، عوارض و ..

خودارضایی یا استمنا یکی از رفتارهای دوره نوجوانی است.

آیا خودارضایی از نظر جسمی عوارضی دارد؟

اگر جست و جویی در اینترنت داشته باشید، با نوشته های ضد و نقیض بسیاری مواجه می شوید. عده ای عنوان می کنند که خودارضایی سبب کوری، ضعف بینایی، ریزش مو، بدن درد، کم شدن عضلات بدن، تیره شدن رنگ پوست، و … را ذکر کرده اند. از طرفی دیگر بسیاری از مقالات نیز عنوان می کنند که خودارضایی یک عمل طبیعی است و مشکلی برای بدن ایجاد نمی کند. کدام دیدگاه درست است؟ آیا خودارضایی واقعاً مشکلی برای جسم ایجاد می کند؟

از نظر علمی، تا کنون شواهد اثبات شده ای در مورد عوارض جسمی خودارضایی وجود ندارد. و نمی توانیم عنوان کنیم که خودارضایی دارای عوارض جسمی می باشد. در ثانی، بسیاری از مشکلات و عوارضی که در مورد خودارضایی عنوان می شود، ریشه در مشکلات دیگر دارد و اصلاً ارتباطی با خودارضایی ندارد. برای نمونه تیره شدن اندام های تناسلی و کشاله ران، یک موضوع ژنتیکی است و ارتباطی با خودارضایی کردن ندارد. همچنین ریزش مو ارتباطی با ارضا شدن ندارد و …. البته قابل ذکر است که اعتیاد داشتن به خودارضایی یک مشکل محسوب می شود و برای حل آن باید به روانشناس آشنا به این مشکل مراجعه کرد.

 

آیا خودارضایی از نظر روحی و روانی مشکلی ایجاد می کند؟

این سوال بستگی به شخصی دارد که استمنا یا خودارضایی می کند. در برخی از مواقع افراد باورهایی دارند که با خودارضایی تضاد جدی دارد. این تضاد سبب تشویش و آشفتگی فرد می شود و اگر نتواند این تعارض را حل کند، ممکن است منجر به مشکلات بعدی شود. همچنین در صورتی که خودارضایی با فانتزی های غیر متعارفی صورت بگیرد، ممکن است سبب تقویت رفتارهای نادرست جنسی شود.

البته قابل ذکر است اگر تعارضات مطرح شده در فوق؛ حل نشود می تواند سبب افسردگی و اضطراب شود. هر چند بیشتر این موارد مرتبط با خلق و خوی فرد و البته باورهای بنیادین فرد است.

 

آیا خودارضایی سبب انزال زودرس می شود؟

بستگی دارد استمنا چگونه انجام شود. در برخی از مواقع که خودارضایی در زمان اضطراب و به طور عجله ای و یا همراه با ترس از لو رفتن انجام شود، ممکن است سبب انزال زودرس شود. البته باید در نظر داشت که مشکل انزال زودرس بیشتر به مدیریت هیجان و اضطراب باز می گردد. اما در صورتی که خودارضایی به صورت عجله ای و همراه با ترس انجام شود، ممکن است ذهن را شرطی کند و زمان رسیدن به ارضا یا ارگاسم را در فرد کاهش دهد. انزال زودرس یک مشکل رایج است که خوشبختانه با رفتار درمانی و آموزشهای لازم تا میزان زیادی قابل حل است.

 

اعتیاد به خودارضایی یا اعتیاد به استمنا چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

در صورتی که اعتیاد به خودارضایی دارید به صورتی که اینکار را هر روز انجام می دهید، شما نیازمند مراجعه به روانشناس هستید. در برخی از مواقع اعتیاد به خودارضایی ریشه در مشکلات دیگری همچون اضطراب مداوم، افسردگی، مشکلات خانوادگی، مشکل در برقراری رابطه با اجتماع، وسواس و یا .. دارد. لازم است شرایط فرد به طور دقیق بررسی شود و پس از پیدا کردن ریشه مشکل، فرایند حل مشکل آغاز گردد.

 

در چه مواقعی خودارضایی یک مشکل قلمداد می شود؟

  • در مواقعی که به صورت اعتیاد انجام شود.
  • در مواقعی که همراه با عذاب وجدان است.
  • در صورتی که فعالیت های روزمره فرد را در بخش های مختلف مختل کند.
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.