سلامت جنسی

همه چیز درباره خودارضایی یا استمنا، عوارض و درمان

آیا خودارضایی یا استمنا از نظر جسمی عوارضی دارد ؟

اگر جست و جویی در اینترنت داشته باشید، با نوشته های ضد و نقیض بسیاری مواجه می شوید. عده ای عنوان می کنند که استمنا سبب کوری، ضعف بینایی، ریزش مو، بدن درد، کم شدن عضلات بدن، تیره شدن رنگ پوست، و … می سود. از طرفی عوارض خودارضایی یا استمنا و درماندیگر بسیاری از مقالات نیز عنوان می کنند که استمنا یک عمل طبیعی است و مشکلی برای بدن ایجاد نمی کند. کدام دیدگاه درست است؟ آیا خودارضایی واقعاً مشکلی برای جسم ایجاد می کند؟ در بخش مسائل جنسی مرکز مشاوره دکتر روانشناس به بررسی علمی تمامی موارد پیرامون این موضوع می پردازیم.

از نظر علمی، تا کنون شواهد اثبات شده ای در مورد عوارض جسمی خودارضایی وجود ندارد. و نمی توانیم عنوان کنیم که خودارضایی دارای عوارض جسمی می باشد. در ثانی، بسیاری از مشکلات و عوارضی که در مورد استمنا عنوان می شود، ریشه در مشکلات دیگر دارد و اصلاً ارتباطی با این موضوع ندارد. برای نمونه تیره شدن اندام های تناسلی و کشاله ران، یک موضوع ژنتیکی است و ارتباطی با استمنا کردن ندارد. همچنین ریزش مو ارتباطی با ارضا شدن ندارد و …. البته قابل ذکر است که اعتیاد داشتن به خودارضایی یک مشکل محسوب می شود و برای حل آن باید به روانشناس آشنا به این مشکل مراجعه کرد.

آیا خودارضایی از نظر روحی و روانی مشکلی ایجاد می کند؟

این سوال بستگی به شخصی دارد که استمنا یا خودارضایی می کند. در برخی از مواقع افراد باورهایی دارند که با خودارضایی تضاد جدی دارد. این تضاد سبب تشویش و آشفتگی فرد می شود و اگر نتواند این تعارض را حل کند، ممکن است منجر به مشکلات بعدی شود. همچنین در صورتی که استمنا با فانتزی های غیر متعارفی صورت بگیرد، ممکن است سبب تقویت رفتارهای نادرست جنسی شود.

البته قابل ذکر است اگر تعارضات مطرح شده در فوق؛ حل نشود می تواند سبب افسردگی و اضطراب شود. هر چند بیشتر این موارد مرتبط با خلق و خوی فرد و البته باورهای بنیادین فرد است.

آیا خودارضایی سبب انزال زودرس می شود؟

بستگی دارد استمنا چگونه انجام شود. در برخی از مواقع که خودارضایی در زمان اضطراب و به طور عجله ای و یا همراه با ترس از لو رفتن انجام شود، ممکن است سبب انزال زودرس شود. البته باید در نظر داشت که مشکل انزال زودرس بیشتر به مدیریت هیجان و اضطراب باز می گردد. اما در صورتی که خودارضایی به صورت عجله ای و همراه با ترس انجام شود، ممکن است ذهن را شرطی کند و زمان رسیدن به ارضا یا ارگاسم را در فرد کاهش دهد. انزال زودرس یک مشکل رایج است که خوشبختانه با رفتار درمانی و آموزشهای لازم تا میزان زیادی قابل حل است.

اعتیاد به خودارضایی یا اعتیاد به استمنا چه مشکلاتی ایجاد می کند؟

در صورتی که اعتیاد به خودارضایی دارید به صورتی که اینکار را هر روز انجام می دهید، شما نیازمند مراجعه به روانشناس هستید. در برخی از مواقع اعتیاد به خودارضایی ریشه در مشکلات دیگری همچون اضطراب مداوم، افسردگی، مشکلات خانوادگی، مشکل در برقراری رابطه با اجتماع، وسواس و یا .. دارد. لازم است شرایط فرد به طور دقیق بررسی شود و پس از پیدا کردن ریشه مشکل، فرایند حل مشکل آغاز گردد.

ایا خودارضایی باعث آسیب به پرده بکارت می شود?

این موضوع بستگی دارد که چگونه انجام شود. اگر استمنا با دخول اجسام و یا انگشت صورت نگیرد، آسیبی به پرده بکارت وارد نمی شود.

تقریبا در بیشتر موارد خودارضایی یا استمنا ارتباطی با آسیب پرده بکارت ندارد. اگر در گذشته خودارضایی داشته اید و بیش از حد در این مورد نگران هستید، به یک پزشک زنان مجرب برای معاینه و رفع اضطراب خود مراجعه کنید. همچنین ممکن است اضطراب زیاد شما ناشی از یک اختلال اضطرابی و یا مشکلات روانی دیگر باشد. اگر در این مورد بسیار مضطرب هستید، به یک روانشناس مراجعه کنید. 

آیا خودارضایی یا استمنا ، سبب تغییر سایز آلت تناسلی یا اندام های جنسی می شود?

خیر. تاثیر خودارضایی بر اندام های جنسی با فعالیت جنسی تفاوتی ندارد و در شکل یا سایز اندام تناسلی تغییری شکل نمی دهد. همچنین این موضوع با رنگ اندام های جنسی و یا بخش هایی مانند کشاله ران و …. ارتباطی ندارد. رنگ نواحی جنسی و آلت تناسلی، ارثی و زنتیکی است.

چگونه پورنوگرافی را ترک کنیم؟

هر چند خودارضایی غیر افراطی و یا عدم اعتیاد به استمنا ، مشکلی را برای فرد ایجاد نمی کند، ( بستگی دارد چگونه انجام شود. با عجله و یا با عذاب وجدان مشکل آفرین است ) اما تعدادی از افرادی که به اینکار مبادرت می کنند، دارای اعتیاد به فیلم های پورنوگرافی نیز هستند. در فایل صوتی عوارض دیدن فیلم های پورنوگرافی ، به طور کامل تمامی عوارض تماشای فیلم های سکسی ذکر شده است. برای ترک اعتیاد به پورنوگرافی نیز، لازم است شرایط فرد بررسی شود. برخی از افراد دارای زمینه های وسواس و یا اضطراب هستند و دلیل اعتیاد به فیلم های سکسی ، ریشه هاس وسواسی و اضطرابی آنهاست. برخی دیگر ممکن است دچار مشکلاتی مانند طرحواره خودانضباط ناکافی باشند. در واقع افرادی که خودانضباطی ناکافی دارند در زندگی دچار بی هدفی و یا برنامه های کم ارزش هستند. انها وقت زیاد بالایی دارند و در مورد مدیریت زمان، مشکلات جدی دارند. ( ریشه بسیاری از این مشلات به دوران کودکی باز می گردد) همچنین عذاب وجدان شدید فرد، خود یک چرخه معیوب در اعتیاد به پورنوگرافی ایجاد می کند. 

گاهی از اوقات، فرد وقت زیادی دارد و یا اعتیاد به تماشای فیلم های پورن برای او، یک رفتار اجتنابی است. به این صورت که به خاطر نپرداختن به مسائل مهم تر ، و یا کاهش اضطراب ، اقدام به اینکار می کند.

در صورتی که اعتیاد به پورنوگرافی دارید، لازم است تا توسط یک درمانگر یا یک سکستراپ ارزیابی شوید. بسیاری از مواقع، با درمان مشکلاتی نظیر اضطراب ، افسردگی ، وسواس و یا باورهای نادرست در مورد بدن فرد، اعتیاد به خودارضایی یا پورنوگرافی درمان می شود. ترک دائمی پورنوگرافی بدون کمک گرفتن از یک سکسولوژیست ، بسیار سخت و تا حدودی غیر ممکن است.

در چه مواقعی استمنا یک مشکل قلمداد می شود؟

  • در مواقعی که به صورت اعتیاد انجام شود.
  • در مواقعی که همراه با عذاب وجدان است.
  • در صورتی که فعالیت های روزمره فرد را در بخش های مختلف مختل کند.
  • اگر اینکار به صورت آسیب ماندگار و همراه با خودآزاری صورت پذیرد
  • در صورتی که برای فرار از یک مشکل دیگر مانند فرار از اضطراب و یا مشکل افسردگی باشد.
5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن