روانشناسی کودک و نوجوان

چگونه محل خواب کودک را جدا کنیم ؟

محل خواب کودک در آینده او نقش بسزایی دارد. در این مقاله پنج دلیل مهم و ضروری را برای جدا کردن محل خواب کودک از والدین عنوان می کنیم. همچنین در مثالهایی تفاوت  کودکانی که بسترشان از والدین در سن پایین تر جدا شده است را با کودکانی که تا سنین بیشتری در نزد والدین می خوابند را بررسی می کنیم.

به طور کلی کودک را از پایان یک سالگی باید از بستر پدر و مادر جدا کرد و او را در اتاق خود به تنهایی خوابانید. هرچند انجام این کار چندان راحت نیست و معمولاً والدین با انجام اینکار مشکلات جدی دارند. همچنین بسیاری از پرسش‌های مراجعان در مراکز مشاوره و روانشناسی در مورد چگونگی جدا کردن محل خواب کودک از پدر و مادر است. والدین معمولاً نمی دانند که چگونه می توانند کودک را قانع کنند. کودکان معمولا می‌ترسند و یا کابوس می بینند و یا بهانه های الکی و پی در پی برای تنها نخوابیدن می آورند.محل خواب کودک را جدا کنیم ؟

ما در این مقاله سعی داریم تا ۵ دلیل مهم را برای جدا کردن محل خواب کودک از محل خواب پدر و مادر ذکر کنیم. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید و این ۵ مورد را به طور دقیق در خود و خانواده تان بررسی کنید

اعتماد به نفس و جدا کردن محل خواب کودک شکل می گیرد

تحقیقات متعدد روانشناسی که برای گروه‌های مختلف در صورت گرفته است، حکایت از آن می کند که کودکان تنها خواب، دارای اعتماد به نفس بالاتری هستند این کودکان قابلیت بیشتری برای شکوفا کردن استعداد ها و توانایی های خود در بزرگسالی نشان می‌دهند. همچنین کودکان مذکور، کمتر از همنوعان و همسالان خود می­ ترسند و این خود می‌تواند دلیل محکم و مهمی برای جدا خواباندن کودک باشد. کودکی که توانایی جدا خوابیدن را دارد، بیش از سایر همسالان، از استقلال برخوردار است. هر چند ممکن است کودک در ابتدا کابوس ببیند و یا بهانه های مکرری را برای بازگشتن به بستر شما فراهم کند، اما بهتر است در این مورد با اصول کاربردی روانشناسی مقابله کنید. برای کودک توضیح دهید و شرایط را به طور شرطی سازی جوری مهیا کنید که کودک به مرور زمان تنها در بستر خودش بخوابد.

رابطه جنسی والدین با وجود فرزند و الزام جدا کردن محل خواب کودک

مشکلاتی که والدین به طور مکرر از آن شکایت می‌کنند سرد مزاجی پس از زایمان است. هرچند به طور کلی سرد مزاجی علل متفاوتی دارد اما یکی از علل آن می تواند وجود فرزند در بستر پدر و مادر باشد. خانم­ ها بیشتر نگران این قضیه هستند چرا که ممکن است در حین رابطه جنسی و یا معاشقه های اولیه، فرزندشان بیدار شود. همچنین تحقیقات نشان می‌دهد بیش از آن که ما می­پنداشتیم کودکان حافظه فعال دارند و داشتن رابطه جنسی در اتاقی که کودک در آن قرار دارد با این تفکر که او متوجه نم ی­شود، اصلاً کار درستی نیست. لازم است برای پیشگیری از سرد مزاجی و یا کاهش رابطه جنسی زوجین، کودک در بستر خودش بخوابد تا والدین بتوانند در زمان های لازم و متناوب، به رابطه جنسی بپردازند.

اهمیت جداسازی محل خواب کودک

کیفیت خواب کودکان با محل خواب کودک رابطه دارد

بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، کودکانی که به تنهایی می­خوابند در آینده کیفیت خواب بالاتری را تجربه می‌کنند و همچنین مشکلات کمتری را در مسائل خواب خواهند داشت. هر چند ممکن است در ابتدا و در سنین کوچکی، خوابیدن در بستر پدر و مادر، احساس امنیت و آرامش بیشتری را به کودک بدهد، اما در سنین بالاتر این امر معکوس است. تحقیقات نشان می دهد کودکان دو تا شش ساله که در بستری جدا می­خوابند، کمتر به مشکلات مرتبط با خواب مبتلا می­شوند

با جدا کردن جای خواب کودک ، حریم­ ها را به کودک بیاموزید.

جدا شدن محل خواب کودک از والدین، یک پیام روشن را به او می ­دهد. این پیام آن است که هرکس جایگاه خودش را دارد و هر کس باید در حریم خود بخوابد. کودک ناخودآگاه یاد می­گیرد که به حریم دیگران احترام بگذارد. همچنین کودک فرا می­گیرد که حریم شخصی خود را می تواند داشته باشد.

نتیجه گیری در مورد محل خواب کودک:

محل خواب کودک را چگونه جدا کنیم؟
جدا سازی محل خواب کودک، نقش بسیار پر رنگی در اعتماد به نفس ، عدم شکل گیری وابستگی ناسالم، بهبود روابط اجتماعی و عزت نفس می شود. فراموش نکنید که تنها خوابیدن فرزند نه تنها بی رحمی و نامادری نیست بلکه بسیار برای رشد سالم فرزندتان ضروری است.

اگر کودک شما بیش از یک سال سن دارد ولی تاکنون محل خواب کودک را جدا نکرده اید، لازم است هر چه سریعتر دست به کار شوید. روانشناسان کودک، تأکید می­کند که کودک را تنها می‌توان تا سن یک سالگی در اتاق پدر و مادر نگه داشت. آن هم به دلیل اینکه مشکلات جدی جسمی و تنفسی ممکن است برای کودک ایفا شود و کودک از منظر جسمی ضعیف تر از آن است که بستری کاملاً جدا داشته باشد. همچنین در کارگاه مهارت های فرزندپروری نیز به این موضوع تاکید زیادی می شود.

هر چند ممکن است کودکان، بهانه گیری های زیاد برای جدا خوابیدن داشته باشند اما همانطور که در بالا­تر ذکر شد، اعتماد به نفس کودک، حریم کودک، رابطه جنسی والدین، و همینطور کیفیت خواب بالاتر کودک در سال‌های آینده، به این موضوع پیوند خورده است.

مقاله فوق به قلم دکتر سمیه عابدینی نگارش شده است.

1/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن