اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

خطای شناختی پیشگویی چیست؟

خطای شناختی پیشگویی چیست ؟

ما در مقاله، «خطای شناختی یا تحریفات شناختی چیست؟» به توضیحاتی مفصل در مورد خطاهای شناختی پرداختیم. اگر نمی‌دانید خطای شناختی یا تحریف شناختی چیست، در ابتدا لازم است بدانید که خطاهای شناختی یا تحریفات شناختی چیست ؟ برای همین مقاله زیر را مطالعه کنید :

این مقاله را مطالعه کنید :    خطای شناختی یا تحریفات شناختی چیست ؟

 

خطاهای شناختی به زبان بسیار ساده، خطاهایی است که افراد در تفکر، منطق، قضاوت و استدلال های خود دارند و از آنجایی که این تفکرات ریشه در عدم واقعیت داره و یا به طور کامل واقعیت را منتقل نمی کند، پس فرد را در تصمیم گیری به شدت به مشکل می اندازد. در برخی از افراد، تصمیمات غلط ناشی از همین خطاهای شناختی است. شکی نیست که تصمیمات ما نقش بسیار زیادی در آینده و همینطور روابط ما ایفا می کند. این موضوع اهمیت بررسی تفکر را دو چندان می کند.

پیش از این یکی از خطاهای رایج شناختی، تحت عنوان مقاله،«خطای شناختی ذهن خوانی» نگارش شده است. و در این مقاله به خطای شناختی پیشگویی می پردازیم. 

این مقاله را حتماً مطالعه کنید :  خطای شناختی ذهن خوانی چیست ؟

 

همانطور که از نام این خطای شناختی مشخص است، افراد دارای این خطای شناختی دست به پیشگویی آینده می زنند. این پیشگویی ها غالباً همراه با افکار منفی است و ریشه در بسیاری از ترس ها و اضطراب های افراد دارد. به بیانی دیگر، افرادی که دچار خطای شناختی پیشگویی هستند،پیش بینی می کنند که اوضاع و شرایط بر خلاف میلشان پیش نخواهد رفت. هر چقدر فردی که دارای خطای شناختی پیشگویی است، دارای زمینه های افسردگی و یا اضطراب باشد، این افکار پیش گویی منفی بیشتر خواهد شد.

شیوع خطای شناختی پیشگویی چقدر است و رایج ترین خطاهای شناختی چیست ؟

هر چند آمار دقیقی از استفاده خطاهای شناختی در بین مردم وجود ندارد، اما با یک برآورد ذهنی و تخمینی، می توان خطای شناختی ذهن خوانی را یکی از رایج ترین خطاهای شناختی عنوان کرد. تقریباً تمامی افراد حداقل چندین بار از این خطای شناختی استفاده کرده اند. اگر کمی به اطرافمان دقت کنیم و یا گوش هایمان را تیز کنیم، احتمالاً جملات سطوح پایین آشنا خواهد بود.

خطای شناختی ذهن خوانی یا پیشگوییمن در امتحان فردا دانشگاه یا مدرسه رد می شوم!

من در امتحان رانندگی ( اخذ گواهینامه ) موفق نخواهم شد!

حتماً پیشنهاد دوستی من را رد خواهد کرد!

من به زودی از سر کار اخراج می شوم!

امتحان این ترم را پاس نخواهم کرد!

عمر من طولانی نخواهد بود.

هرگز از فلان بیماری خوب نخواهم شد.

مضاحبه کاری که در پیش دارم، یک شکست خواهد بود.

من هرگز نمی توانم در خواندن زبان انگلیسی موفق شوم.

ما قادر به پیدا کردن خونه مناسب یا ماشین مناسب نیستیم.

پیامد خطای شناختی پیشگویی چیست ؟

همانطور که از سطوح بالاتر می توان فهمید، اکثر این جملات ریشه در ترس و اضطراب دارد. افراد دارای خطای شناختی پیشگویی از جملات منفی استفاده می کنند و دست به پیشگویی هایی می زنند که نشان دهنده شکست، نداشتن اعتماد به خود و یا خطر است. 

احتمالاً شما هم از فردی که به طور مداوم دست به پیشگویی منفی می زدند، توقع داشتن شخصیتی آرام و رفتاری مناسب را ندارید. شرایط هورمونی و فیزیولوژیک بدن ما ، تحت تاثیر افکار ماست. افرادی که دارای این نوع تفکر نادرست هستند، همواره مضطراب، نگران و ناامید می شوند.

در موارد بسیار جدی خطای شناختی پیشگویی، فرد از انجام کار ضروری و مشخص شده، اجتناب می کند. این اجتناب ممکن است مستقیم و با رها کردن موضوع و یا هدف باشد و یا ممکن است با صورت رفتار اجتنابی باشد. رفتار اجتنابی یعنی فرار از انجام یک کار و یا وظیفه به وسیله دلایل به ظاهر زیبا و موجه. دلایلی که در بیشتر مواقع، در عمق اشتباه هستند.

برای نمونه یکی از مراجعینم، به شدت از شرکت در امتحانات دانشگاه خودداری می کرد چرا که پیش بینی مشروطی را داشت. وقتی با او صحبت کردم متوجه شدم که بیش از یکماه و نیم تا زمان امتحان مد نظر فاصله دارد ولی با این همه مدت زمان و داشتن منابع کافب و کامل، باز هم مخالف شرکت در امتحان بود چرا که پیش بینی می کرد که نمی تواند درس را پاس کند و یا مشروط خواهد شد. 

 نتیجه گیری پیرامون خطاهای شناختی پیشگویی :

خطاهای شناختی، نوعی از خطاهای رایج در تفکر هستند که رفتارها، احساسات و رفتارهای فرد را تحت تاثیر منفی قرار می دهد. بسیاری از افراد دارای خطای شناختی هستند اما شدت این خطای شناختی بسیار متفاوت است. یکی از رایج ترین خطای شناختی، خطای شناختی پیشگویی است. در این حالت فرد به طور مداوم به دنبال گشتن نقاط ضعف و منفی بر می آید و سعی می کند تا آینده را به وسیله این نکات منفی، پیشگویی بد و نادرست بکند.

یکی از دلایلی که فرد دچار کناره گیری از زندگی و یا افسردگی می شود، به همین موضوغ خطای شناختی پیشگویی باز می گردد.

با تشکر.

سایر خطاهای شناختی : 

خطای شناختی همه یا هیچ

خطای شناختی مبالغه آمیز

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن