مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

یکشنبه, ۳ تیر ۱۳۹۷

خطای شناختی ذهن خوانی چیست؟ خطاهای شناختی رایج چیست؟

خطای شناختی ذهن خوانی یا Mind Readingقبل از اینکه به توضیح خطای شناختی ذهن خوانی بپردازیم، لازم است تا تعریف ابتدایی خطای شناختی را بدانید. اگر تاکنون مقاله خطاهای شناختی چیست؟ را مطالعه نکردید، می توانید بر روی لینک زیر کلیک کنید.

خطاهای شناختی (cognitive error) و یا تحریفات شناختی چیست؟

خطای شناختی ذهن خوانی

خطای شناختی ذهن خوانیاما در مورد خطای شناختی ذهن خوانی، افرادی که دچار این خطای شناختی هستند با خود می پندارید که می دانند دیگران در مورد شما چگونه فکر می کنند. اعتقاد فرد این است که دیگران در مورد او خوب فکر نمی کنند. خطای شناختی ذهن خوانی با نگرش منفی همراه است. در این حالت معمولاً شواهد کافی ندارید و صرفاً به یک حدس می پردازید.به بیانی دیگر، بدون آنکه شواهدی وجود داشته باشد، یک حدس منفی در مورد ذهنیت دیگران نسبت به خود می زنیم و بر مبنای همین حدس منفی، فکر یا رفتار می کنیم. در سطوح پایین تر چند نمونه از خطاهای شناختی رایج را در بین مراجعینم مطرح کرده ام:

  • دیگران فکر می کند که من آدم دست و پا چلفتی هستم.
  • دیگران فکر می کند که من از پس کارهایم بر نمی آیم.
  • دیگران فکر می کنند آدم بد سلیقه و بی ارزشی هستم.
  • من کتاب نمی نویسم چون آنچه را من می خواهم بنویسم، دیگران از پیش خوانده اند.
  • دیگران با دیدن وضعیت ظاهری من ، فکر می کنند که شخصی تنبل هستم.
  • از نظر دیگران، من آدم بی هدفی هستم.
  • برخی از اوقات، لباس هایی را که دوست دارم نمی پوشم چون از نظر دیگران جلف و نامناسب است.

 

خطای شناختی ذهن خوانی چه مشکلاتی را برای فرد ایجاد می کند؟

تمامی خطاهای شناختی در روابط ما اثر منفی دارد. در این بین رابطه با نزدیکان بیشترین آسیب را می بیند. فردی که دچار خطای شناختی ذهن خوانی است، به دیگران اجازه دفاع و بیان نظرشان را نمی دهد. همچنین معمولاً در ارتباط با افراد با پیش داوری های نادرست وارد ارتباط می شود. برای نمونه وقتی فرد با خود فکر می کند که هر چیزی که بپوشد دیگران او را مسخره می کنند، دچار اعتماد به نفس پایین و همینطور قضاوت های زود هنگام می شود. اگر این فرد در پیاده رو یا مترو با فرد دیگری روبرو شود که به او لبخند می زند، فوری اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و فکر می کند که آن فرد او را تمسخر کرده است. حال ممکن است فرد مقابل، تنها به یاد یک خاطره افتاده باشد و یا عاملی دیگر سبب لبخند او شده باشد. فردی که دچار خطای شناختی ذهن خوانی است این لبخند را به تمسخر و بی احترامی تفسیر می کند.

خطای شناختی ذهن خوانی یکی از رایج ترین خطاهای شناختی است و در صورتی که آن را در خود می بینید، به یک روانشناس و درمانگر مراجعه کنید. داشتن خطاهای شناختی یکی از عمده دلایل اختلافات زوجین و همینطور مشکل در روابط انسانی است.

امیر شیرین زاده – روانشناس و درمانگر شناختی

سایر خطاهای شناختی :

خطای شناختی پیشگویی منفی

خطای شناختی همه یا هیچ

خطای شناختی مبالغه آمیز

توضیحات بخش اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، به بخشی از اختلالات روان گفته می شود که بر رفتار و تفکر تاثیر می گذارد و سبب بر هم خوردن تعادل زندگی فردی و یا اجتماعی فرد می شود. اختلالات ذهنی یا mental disorders ، در صورت عدم درمان، با گذر زمان شدت پیدا می کند. هر چند علت دقیق برخی از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی مشخص نیست، اما به طور کلی عواملی چون استرس های محیطی، زمینه های ژنتیکی ، نحوه رشد فردی و همچنین نحوه تعامل فرد با محیط پیرامون، در پیدایش و یا گسترش بیماری های این دسته نقش دارد. از شایع ترین اختلالات روانشناسی و روانپزشکی می توان به اضطراب ، وسواس ، افسردگی ، اختلال دو قطبی و انواع اسکیزوفرنی اشاره کرد. بیماری هایی که در گذشته نه چندان دور ، آن را ناشی از دخل و تصرف شیطان در جسم فرد می دانستند و راه حل چندانی برای آنها نداشتند. امروزه بسیاری از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، قابل درمان و بهبود است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.