اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

خطای شناختی ابر انسان چیست؟

خطای شناختی ابر انسان را شاید کمتر شنیده باشید. دلیل این امر آن است که بیش از آنکه این نوع تفکر غلط به مشکلات روابطی منجر شود، به مشکل در فعالیت های شخصی فرد باز می گردد. در صورت وجود چنین خطایی در تفکر فرد، کارکردهای او و میزان موفقیت او کاهش می بابد.

 پیش از آنکه به توضیح خطای شناختی ابر انسان بپردازیم، به تعریف خطاهای شناختی باید بپردازیم. در نوشتاری دیگر، به طور دقیق به تعریف خطای شناختی پرداخته ایم. پس اگر نمی دانید خطای شناختی چیست؟ ، پست زیر را بخوانید.

این مقاله را بخوانید: خطای شناختی یا تحریفات شناختی چیست ؟

 

خطاهای شناختی را باید جدی گرفت. چرا که در دراز مدت سبب آسیب به روابط میان فردی می شود. برخی دیگر از خطاهای شناختی، بیشتر به فعالیت ها و اهداف فرد آسیب می زند. 

با ما در این مقاله همراه باشید تا یکی از رایج ترین خطاهای شناختی را در خود شناسایی کنید.

خطای شناختی ابر انسان چیست؟

خطای شناختی ابر انسان به چگونگی نگرش فرد نسبت به توانایی خود باز می گردد. برخی از افراد فکر می کنند که توانایی بیشتر از افراد بشر دارند. هر چند این افراد ممکن است در بخش هایی از زندگی شخصی خود توانمند باشند اما این بدان معنی نیست که آنها در تمامی زمینه های زندگی با دیگران فرق دارند.

شاید شما هم با افرادی روبرو شده باشید که فکر می کنند توانایی های خارق العاده ای در انجام بعضی از امور دارند. هر چند ممکن است این موضوع درست باشد اما به طور کلی و در بسیاری از موارد صادق نیست. برای مثال دانشجویی که فکر می کند یک کتاب ۴۰۰ صفحه ای درسی را می تواند در یکی دو شب بخواند. یا فردی که فکر می کند از یک مغازه کوچک در یک خیابان فرعی می تواند چند برابر یک سوپرمارکت بزرگ پول به دست بیاورد!

شاید بتوانیم این خطا در تفکر را با اعتماد به نفس کاذب فرد در مورد خود یکسان بدانیم. معمولاً کلمه اعتماد به نفس کاذب را در مورد رابطه فرد با دیگران استفاده می کنند. اما منظور ما در این مقاله، اعتماد به نفس کاذب فرد در مورد خود است. برای نمونه ممکن است فرد فکر می کند که راننده بسیار خوبی است و با خاصیت ابر انسانی خود می تواند اتومبیل را در شرایط نامناسب جاده کنترل کند.

خطای شناختی ابر انسانخطای شناختی ابر انسان و سنین نوجوانی و جوانی

به نظر می رسد بین این خطای شناختی و دوره های مختلف زندگی، رابطه وجود دارد. هر چقدر سن افراد به دوران نوجوانی و نزدیک تر باشد، این تصور و یا توهم ابر انسانی شکل قوی تر و بزرگ تری خواهد داشت. برخی از تحقیقات نشان می دهد که نوجوانان و جوانان در رانندگی بی پروا تر و پر سرعت تر می رانند و باور به اتفاقات منفی در رانندگی ندارند. هر چند بخشی از این موضوع به تجربه پایین آنها در رانندگی باز می گردد؛ اما نقش تصورات ابر انسانی را نیز نباید نادیده گرفت. 

افراد در سنین میانسالی و کهنسالی، کمتر دچار این خطا در تفکر می شوند. علت این امر می تواند شکسته شدن تصورات غلط در نوجوانی و جوانی باشد. با افزایش سن و تجربه زندگی در دنیای واقعی، هویت و شخصیت ابر انسانی فرد کمرنگ تر می شود. 

خطای شناختی ابر انسان و اعتیاد

افرادی که دچار بیماری اعتیاد هستند، از خطاهای شناختی زیادی رنج می برند. یکی از رایج ترین این خطاهای شناختی، همین خطای ابر انسان است. هیچکدام از افرادی که دچار اعتیاد هستند، هرگز فکر نمی کردند که روزی دچار اعتیاد شوند. به بیانی دیگر، آنها همیشه فکر می کردند که قدرتی خارق العاده در کنترل مصرف مواد مخدر داشته اند. و همین خطای شناختی سبب اعتیاد و وابستگی به ماده مصرفی یا رفتار خاصی می شود. 

با تشکر

معرفی سایر خطاهای شناختی:

خطای شناختی ذهن خوانی

خطای شناختی پیشگویی منفی

خطای شناختی همه یا هیچ

خطای شناختی مبالغه آمیز

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن