مشاوره خانواده

خانم ها با شوهر عصبانی خود چگونه باید رفتار کنند؟

بسیاری از خانم ها از این مسأله شکایت دارند که زندگی کردن با همسری که عصبانیت خود را کنترل نمی کند، بسیار مشکل است. مخصوصا هنگامی که می خواهند در مورد چیزی نظری بدهند که با نظر همسرشان مخالف است و آنجاست که همسرشان قبول نمی کند. و به جای صحبت و گفتگو زود عصبانی می شوند و از کوره در می روند. در مورد یک زوج متاهل تمام خشم مرد متوجه زن خواهد بود چون اوست که نزدیک ترین فرد به شوهرش می باشد.

به یاد داشته باشید که حتی اگر همسر شما فردی منطقی باشد باز هم بهتر است راهکارهایی را بلد باشید تا در مواقعیکه او عصبانی است بدانید چگونه با وی رفتار کنید.

در ادامه به ۴راه حل اشاره خواهیم کرد:
۱- آرام بمانید.
وقتیکه همسرتان عصبانی است تا جاییکه میتوانید اجازه دهید او آرام شود و نگذارید بحث شدت یابد. با اینکار هم اوضاع را آرام می کنید و خودتان نیز بهتر می توانید تفکر کنید.
۲-  مسایل را از زاویه دید او نگاه کنید.
دلیلی که پشت عصبانیت همسرتان است را پیدا کنید. سعی کنید با دقت به این سوالها پاسخ دهید که: آیا او روز بدی را در محل کار سپری کرده است؟ آیا خسته است؟ آیا در مورد مسائل مالی نگران است؟  این را میدانیم که همسرتان به هر دلیلی عصبانی باشد این مساله باعث نمی شود که به خودش اجازه دهد نامناسب رفتار کند. اما آگاهی از این موارد به شما کمک میکند تا بتوانید با او در مورد مشکلاتش صحبت نمایید. و از طرفی دیگر بتوانید به او کمک کنید تا مشکلش را حل کند و از عصبانیت  خود به عنوان پوششی برای مشکلاتش استفاده نکند.
۳- سرزنش نکنید.
ممکن است وقتی همسرتان عصبانی میشود شما بخواهید که جمله “آرام باش” را بکار ببرید. بهتر است اینکار را نکنید. اگر می خواهید به او کمک کنید تا بر عصبانیتش فایق آید بهتر است به وی بگویید” به نظر ناراحت میایی،چه مشکلی پیش آمده؟”
۴- به احترام گذاشتن تأکید کنید.
برای همه پیش آمده  که هنگام عصبانیت حرفهایی زده ایم که بعداً  از گفتن آنها پشیمان شده ایم. حال اگر همسرتان زمانی حرف نامناسبی زد و ناراحتتان کرد ولی بعد به اشتباهش پی برد و معذرت خواهی کرد اشکال ندارد.خوب است در این هنگام بگویید که”من از معذرت خواهی ات قدردانی می کنم. می دانم آن لحظه عصبانی بوده ای، اما با حرفهایی که زدی مرا رنجاندی و احساساتم جریحه دار شدند.”
زمانهایی هم هست که همسرتان عصبانی است و اگر در آن مواقع می خواهد با بی احترامی شما را سرزنش کند بهتر است به آرامی به او بگویید ”  میدانم عصبانی هستی و منم میخواهم به حرفهایت گوش کنم اما فعلا میروم، مثلا به آشپزخانه، هر وقت خواستی با حترام صحبت کنی بر میگردم.”
در پایان باید این نکته را در نظر بگیریم که این راه حل ها برای افرادی است که در روابط سالم به سر می برند و هر ازگاهی به مشکل بر می خورند و نمیدانند طرز صحیح رفتار در چنین شرایطی چگونه است. این افراد می توانند با بکار بردن همین چند راه حل ساده،جلوی بسیاری از مشکلات را بگیرند.
اما اگر شما از آن دسته افرادی هستید که خشم و عصبانیت همسرتان به صورت عادت در آمده است و  فکر می کنید مشکل جدی تر است،نیاز به کمک فوری از یک متخصص دارید تا هر چه زودتر بتوانید مشکل را حل کنید.
نویسنده و مترجم : مونا مرادی
Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن