اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

ترک تی دول TE DOL | چگونه مصرف تی دول را متوقف کنیم؟

ترک تی دول و همینطور مصرف تی دول، دو موضوع از بیشترین مراجعان  و کلینیک روانشناسی ما را در بخش اعتیاد به مواد مخدر تشکیل می دهند. پیش از شروع توضیحات در خصوص ترک تی دول، لازم است ذکر کنم که اگر نمی دانید قرص تی دول چیست و یا عوارض تی دول چیست، می توانید به نوشته دیگر ما با عنوان ” قرص تی دول چیست؟ عوارض تی دول را بشناسید ” مراجعه کنید. ما در این نوشتار، بر چرایی اعتیاد به این ماده و چگونگی پرهیز می پردازیم. پیش از آن لازم است تا نکاتی را در خصوص استفاده از این ماده مخدر، خدمتتان توضیح دهم.

مشکل اعتیاد به قرص تی دول، بیش از آنکه جسمی باشد، روانی و فکری است.

شاید در نگاه اول اینگونه به نظر نرسد. اما مشکل اعتیاد، ( اعتیاد به هر مقوله ای، چه ماده مخدر، چه اعتیاد های جنسی، قمار و … ) بیش از آنکه جسمی باشد، روانی و فکری است. البته شکی نیست که فرد معتاد، دچار وابستگی های جسمی و فیزیولوژیک نیز هست. به هر حال برای درمان موفقیت آمیز، باید هر دو مقوله جسمی و روانی را بررسی کرد. در نظر نگرفتن جنبه روانی اعتیاد، به معنای شکست فرآیند پرهیز است. اولین موضوعی که در درمان اعتیاد به صورت فکری باید بررسی شود، علت مصرف است.

چرا مصرف تی دول شروع شد؟

ترک تی دول و مواد مخدر | اعتیاد و مصرف قرص ترااولین سوالی که پیش از ترک تی دول باید بررسی شود، چرایی استفاده از این ماده دارویی است. هر شخصی دلیل متفاوت و منحصر به فرد خود را دارد و لازم است تا پیش از آغاز فرایند پرهیز، به دلیل شروع مصرف تی دول پرداخت. به بیانی دیگر، پس از قطع مصرف تی دول ، فرد دچار مشکلات بسیاری خواهد شد. یکی از بزرگترین مشکلات پس از پرهیز، همان علتی است که فرد ماده را شروع کرده است. برای مثال مراجعی عنوان می کرد که قرص را برای رفع انزال زودرس مصرف کرده است. پس بنابراین یکی از مشکلات این مراجع، انزال زودرس است که پس از قطع ماده، به او فشار می آورد و ممکن است فرد را به لغزش بکشاند.

میزان مصرف تی دول فرد چقدر است؟

پس از بررسی علت اولیه روانی، لازم است به میزان مصرف تی دول در فرد بپردازیم. دُز افراد در این مورد بسیار متفاوت است. این دُز بر روی سطح هوشیاری آنها و همینطور توانایی قطع ماده مخدر، تاثیر بسیار زیادی دارد. فرآیند ترک تی دول برای شخصی که دو عدد قرص تی دول استفاده می کند تا شخصی که ده عدد قرص می خورد، بسیار متفاوت هست. همینطور عادات مصرفی فرد را نیز باید بررسی کرد. برخی از افراد در ساعات خاصی استفاده می کنند و برخی دیگر به طور مکرر. به هر حال دومین قدم در فرآیند ترک تی دول، بررسی دُز و نحوه مصرف است.

آیا انگیزه کافی برای ترک تی دول در فرد وجود دارد؟

اجازه بدید راحت صحبت کنیم. ترک تی دول اصلاً کار راحتی نیست. بسیاری از افراد که از انواع مواد مخدر استفاده کرده اند؛ پرهیز از این ماده را بسیار سخت تر از ترک تریاک، شیره و یا …. عنوان نموده اند. یکی از عوامل بسیار ضروری در فرآیند ترک تی دول ، به انگیزه فرد باز می گردد. باید به جواب قاطعی در خصوص قطع مصرف تی دول رسید. برخی از مراجعین ما به دلیل عوارض تی دول، وارد فرآیند درمانی می شوند. برخی دیگر به دنبال ترک قرص تی دول نیستند، آنها فقط قصد دارند به طور موقت از جواب آزمایش ازدواج و یا محیط کار فرار کنند. انگیره فرد در فرآیند درمان نقش بسیار پر رنگی دارد.

چه عوامل دیگری در ترک تی دول باید بررسی شود؟

پس از بررسی سه عامل بالا، نوبت به بررسی مواردی ریزتر اما ضروری می رسد. تمامی این وعوامل توسط یک متخصص باید بررسی شود. برخی از عوامل تاثیر گزار در فرآیند درمانی، شامل موارد زیر است:

  • سن فرد مصرف کننده چقدر است؟
  • سابقه مصرف چه ماده مخدرهایی را دارد؟
  • وضعیت فیزیکی و مقاوت بدنی او چگونه است؟
  • آیا خانواده در جریان مشکل هستند؟
  • وضعیت تاهل فرد چگونه است؟
  • چه ویژگی های شخصیتی در فرد وجود دارد که ممکن است در فرآیند پرهیز، سبب بازگشت به مصرف شود؟
  • آیا خود فرد، علاقه ای به همکاری و عدم استفاده دارد و یا به اصرار خانواده مراجعه داشته است؟

چگونه تی دول یا ترا را ترک کنیم ؟ | ترک مواد مخدر و قرصبهترین روش ترک تی دول چیست؟

این یکی از سوالاتی است که به کرات از ما پرسیده می شود. شما بگویید، چه شغلی برای انسانها متفاوت است؟ آیا جواب شما با جواب فردی دیگر یکسان است؟ هیچ جواب کلی نمی توان به این سوال داد. شرایط هر شخصی متفاوت است و لازم است با توجه به شرایط فرد، تصمیم مناسب برای حل مشکل گرفته شود. در واقع همانطور که مناسب ترین شغل با توجه به ویژگی های فرد انتخاب می شود، مناسب ترین فرآیند درمانی نیز، به همین صورت است. یک روانشناس آشنا با مشکل اعتیاد، باید تمامی نکات ذکر شده در سطوح بالا را بررسی کند و سپس با توجه به شخصیت فرد و شدت مشکل، راه حل درمانی را به مرور اجرا کند. روش حل این مشکل برای هر شخصی متفاوت است.

خلاصه مقاله پیرامون تی دول و ترک مواد مخدر 

پرهیز از اعتیاد، اصلاً کار راحتی نیست. برخلاف چیزی که بیشتر مردم فکر می کنند، اعتیاد تنها مشکل جسمی نیست، بلکه یک مشکل روانی است که در بُعد جسم نیز ظهور پیدا کرده است. عوامل بسیاری برای حل مشکل اعتیاد باید بررسی شود که شامل، دلایل مصرف تی دول ، دلایل ادامه استفاده از ماده ، میزان استفاده، انگیزه شخص در بهبود شرایط ، همکاری فرد مراجع، سن ، سابقه آشنایی با سایر ماده های مخدر و … می باشد.

تمامی نکات ذکر شده توسط یک روانشناس باید بررسی شود تا بتوانیم فرآیند درمانی مناسب برای فرد را تشخصی دهیم. همانطور که ذکر شد، از آنجایی که شدت مشکل برای هر شخصی متفاوت است، نحوه بهبود نیز تفاوت می کند و نمی توانیم نسخه ای واحد برای همه تجویز کنیم. یکی از ایرادات رایج افراد، خود درمانی است که به شدت مشکل می افزاید. هر چند ترک مواد مخدر راحت نیست، اما امکان موفقیت در این فرایند وجود دارد.

این مقاله به قلم روانشناس مرکز مشاوره دکتر روانشناس، جناب آقای امیر شیرین زاده نگارش شده است. کپی و اقتباس از آن، تحت هر عنوان، جرم، حرام، غیر اخلافی، و غیر حرفه ای می باشد.

5/5 - (3 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن