سلامت جنسی

ترنس چیست ؟ تراجنسی کیست ؟ Transexual

ترنس ، T.S، یا تراجنسی چیست؟

ترنس چیست ؟ تراجنسی یا ترنسکشوال | همه چیز درباره ترنسترنس یا تراجنسی به افرادی گفته می‌شود که جسم آنها با روان آنها از نظر جنسیت تفاوت دارد. گویی یک جسم مردانه در ذهنی زنانه گیر کرده باشد و یا به طور برعکس، یک جسم زنانه در یک ذهن مردانه اسیر باشد.

ترنس‌ها اسامی مختلفی دارند. برخی آنها را پروانه‌های رنگین کمانی می‌نامند و برخی دیگر برای آنها از اسامی علمی چون تراجنسی، ترنسکشوال (TransSexual)، ترنسکچوال، تی اس یا TS و… استفاده می‌کنند که تمامی این اسامی رایج و کم و بیش صحیح است. اما متاسفانه در این بین عده‌ای جاهل و ناآگاه هم وجود دارند که این افراد را با اسامی ناپسند و خیابانی خطاب کرده و سبب رنجش و ناراحتی آنها می شوند.

در ویرایش جدید کتاب شناسایی و درمان اختلالات روانپزشکی یا DSM-5 که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده، و جز منابع اصلی روانشناسان و روانپزشکان می باشد، اسم جدید این اختلال جنسیتی ، به اختلال ملال جنسیتی و یا هویت جنسی تغییر کرده است.

چرا فردی ترنس یا TS می شود؟

دلایل بسیار زیادی برای اینکه چرا فردی به اختلال ملال جنسیتی دچار می شود ذکر شده است اما به طور کلی هیچگونه دلیل قطعی که همه متخصصان بر روی آن اتفاق نظر داشته باشند، وجود ندارد. هر چند بیشترین احتمالات و تحقیقات علمی حکایت از نقش عوامل زیر دارد:

  • استرس در دوران بارداری که توسط مادر تجربه می شود و سبب به هم خوردن هورمونهای جنسیتی مادر و شکل گیری متفاوت بخش های نورونی مغر در جنین می شود.
  • شک های دوران بارداری مانند فوت یکی از نزدیکان و یا شنیدن خبرهای شوک آور
  • به هم خوردن تعادل هورمونی بدن مادر در اثر مصرف برخی از داروها
  • جهش های ژنتیکی و ریشه های ناشناخته که ممکن است از ژنتیک پدر یا مادر بروز پیدا کند.
  • مباحث تربیتی و رفتاری که سبب شکل گیری شرطی سازی ها و تجربیات اولیه جنسیتی متفاوت در فرد می شود.

ترنس‌ ها چه هستند و چه چیزی نیستند ؟

گذشته از اسامی متفاوت این عزیزان، باید در نظر داشت که ترنس‌ها جزو اقلیت جنسی محسوب می‌شوند. امروزه بیش از گذشته به آنها توجه شده است. هر چند این توجه تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله زیادی دارد. ترنس‌ها می‌توانند پس از طی کردن مراحل روانشناسی و روانکاوی، جهت تغییر جنسیت به روانپزشکان، و سپس پزشکی قانونی مراجعه کنند. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، مجوزهای لازم را برای عمل تغییر جنسیت کسب می‌کنند.

ترنس ها همانند ما انسان هستند و به صرف پوشش و یا داشتن رفتارهای متفاوت، روسپی ، هرزه و یا بی بنده و بار نیستند. بسیاری از مردم از روی جهل و ناآگاهی، به افرادی که متفاوت هستند برچسب های ناپسند و نادرستی می زنند. فراموش نکنیم که ترنس ها انسانهای حساسی هستند که همانند دیگران نیازهای روانی ، جنسی و اجتماعی خاص خود را دارند. 

مغز و احساسات ترنس‌ها چگونه است؟

ترنس ها انسانهای حساس و زودرنجی هستند. تنها تفاوت آنها با سایر افراد جامعه در مغز و رفتارهای جنسیتی آنها است. علم روانشناسی و روانپزشکی، امروزه تایید کرده است که ترنس ها دارای کارکرد متفاوتی در مغز خود هستند. مغز آنها همانند مغز و فکر جنس مخالف عمل می کند. حال آنکه جسم آنها چیز دیگری است. به بیان خود ترنس ها، آنها روانی دخترانه دارند که در جسمی پسرانه گرفتار است. و یا روانی پسرانه که در جسمی دخترانه گیر افتاده است. همانند یک پروانه که در پیله خود قرار دارد.

ترنس ها انسانهای حساس و زود رنجی هستند. در صورت مواجهه با آنها، همانند یک انسان دیگر با انها برخورد کنید. تراجنسی ها همانقدر حق زندگی دارند که ما داریم!

اکثر ترنس ها ، گذشته از اختلال ملال جنسیتی که دارند، درگیر مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی نیز می باشند. دلایل این موضوع به رفتارهای اضطراب آور اطرافیان و جامعه با آنها است. بسیاری از آنها درگیری های زیادی با خانواده و اقوام دارند. و معمولاً از تنهایی و یا سو استفاده افراد عاشق نما آسیب دیده و درگیر مشکلات خلقی و افسردگی می شوند. می شوند. 

این مقاله را بخوانید : مقاله افسردگی چیست ؟ را مطالعه کنید.

MTF و FTM چیست؟

به روانی دخترانه که در جسمی پسرانه گیر افتاده است در اصطلاح MTF (ام تو اف)، و به ترنس هایی که از نظر روانی و فکری پسرانه هستند و در جسمی دخترانه گیر افتاده اند، در اصطلاح FTM (اف تو ام)، گفته می شود. از نظر آماری ، تعداد ام تو اف ها سه برابر بیشتر است. هر چند این آمار دقیق نیست و برای کشورهای توسعه یافته می باشد.

چگونه باید تشخیص داد که شخصی ترنس است؟

در ابتدا شخص باید ناسازگاری هایی با اندام های جنسی و جسمی خود داشته باشد. همچنین تفکر و رفتارهای او با جنسیت کنونی سازگاری ندارد. این افراد بعد از مدتی متوجه تفاوت های محسوسی در خود با دیگران از نظر جنسی و رفتاری می شوند. 

پس از این مرحله لازم است تا افراد به یک روانشناس آشنا با مسائل جنسی و یا سکسولوژیست مراجعه کند تا در مورد هویت جنسی و رفتارهای جنسی آنها بررسی صورت گیرد. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که فکر می کنند تراجنسی هستند، شاید ترنس نباشند. برای همین تشخیص تراجنسی بودن یا نبودن، فقط در صلاحیت یک سکسولوژیست و یا روانپزشک است. تفکر خود فرد ممکن است در این مورد دارای خطا باشد. 

آیا تعداد ترنس ها در ایران و جهان در حال افزایش است؟

هر چند آمار دقیقی از این موضوع منتشر نشده است اما به نظر می رسد فرزندانی که پس از جنگ هشت ساله ایران و عراق به دنیا می آیند، تعداد بیشتری از این مشکل را دارند. برخی از روانپزشکان معتقدند افزایش استرس شدید در زندگی روزمره و یا تغییرات زیست محیطی می تواند با این موضوع ارتباط داشته باشد.

دلیل دیگری که برای این موضوع حدس زده می شود، افزایش رسانه های جمعی و آگاهی تعداد بیشتری از تراجنسی ها در مورد مشکل خود است.

ترنس ها روسپی ، بی بند و بار و یا بیماران روانی نیستند. آنها انسانهای متفاوتی هستند که همانند دیگران در هر اجتماعی حق زندگی دارند.

فیلم های سینمایی با موضوع ترنس

هر چند تمرکز سایت ما بر روی موضوع فیلم و هنر نیست اما از آنجایی که اکثریت مردم از فقر در این خصوص برخوردار هستند؛ سعی می کنیم با نام بردن از فیلم های رایج در این خصوص، به بهبود فرهنگ سازی و آگاه سازی افراد ترنس، خانواده های ترنسکشوال و همینطور مردمی که با این افراد برخورد می کنند بپردازیم. البته این نکته را باید ذکر کنیم که شما هم اگر فیلم مناسبی در این خصوص می شناسید، با ثبت در بخش نظرات به بهبود لیست کمک کنید.

اگر فکر می کنید ترنس هستید چه باید کنید؟

اگر فکر می کنید از نظر جنسی و یا رفتارهای مرتبط با جنسیت خود، تفاوت هایی دارید، اولین پله مراجعه به یک سکسولوژیست ماهر است. ایشان شرایط شما را بررسی می کنند و با کمک یکدیگر به کشف هویت جنسی می پردازید. ممکن است شما یک تراجنسی باشید. اما باید این موضوع توسط یک متخصص روانشناس و یا روانپزشک به خوبی بررسی شود. گذشته از این موضوع می توان از تست های مرتبط با سلامت روان و همینطور تشخیصی جنسیتی نیز استفاده کرد. این نکته را باید ذکر کرد که تعدادی از افرادی که مدعی ترنس بودن هستند جزو سایر اقلیت های جنسی بوده اما ترنس و یا تراجنسی نمی باشند. 

دکتر امیر شیرین زاده ، روانشناس و سکسولوژیست

3.8/5 - (17 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن