سلامت جنسی

ترنس چیست ؟ تراجنسی کیست ؟ Transexual

ترنس ، T.S، یا تراجنسی چیست؟

ترنس چیست ؟ تراجنسی یا ترنسکشوال | همه چیز درباره ترنسترنس یا تراجنسی به افرادی گفته می‌شود که جسم آنها با روان آنها از نظر جنسیت تفاوت دارد. گویی یک جسم مردانه در ذهنی زنانه گیر کرده باشد و یا به طور برعکس، یک جسم زنانه در یک ذهن مردانه اسیر باشد.

ترنس‌ها اسامی مختلفی دارند. برخی آنها را پروانه‌های رنگین کمانی می‌نامند و برخی دیگر برای آنها از اسامی علمی چون تراجنسی، ترنسکشوال (TransSexual)، ترنسکچوال، تی اس یا TS و… استفاده می‌کنند که تمامی این اسامی رایج و کم و بیش صحیح است. اما متاسفانه در این بین عده‌ای جاهل و ناآگاه هم وجود دارند که این افراد را با اسامی ناپسند و خیابانی خطاب کرده و سبب رنجش و ناراحتی آنها می شوند.

در ویرایش جدید کتاب شناسایی و درمان اختلالات روانپزشکی یا DSM-5 که توسط انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر شده، و جز منابع اصلی روانشناسان و روانپزشکان می باشد، اسم جدید این اختلال جنسیتی ، به اختلال ملال جنسیتی و یا هویت جنسی تغییر کرده است.

چرا فردی ترنس یا TS می شود؟

دلایل بسیار زیادی برای اینکه چرا فردی به اختلال ملال جنسیتی دچار می شود ذکر شده است اما به طور کلی هیچگونه دلیل قطعی که همه متخصصان بر روی آن اتفاق نظر داشته باشند، وجود ندارد. هر چند بیشترین احتمالات و تحقیقات علمی حکایت از نقش عوامل زیر دارد:

 • استرس در دوران بارداری که توسط مادر تجربه می شود و سبب به هم خوردن هورمونهای جنسیتی مادر و شکل گیری متفاوت بخش های نورونی مغر در جنین می شود.
 • شک های دوران بارداری مانند فوت یکی از نزدیکان و یا شنیدن خبرهای شوک آور
 • به هم خوردن تعادل هورمونی بدن مادر در اثر مصرف برخی از داروها
 • جهش های ژنتیکی و ریشه های ناشناخته که ممکن است از ژنتیک پدر یا مادر بروز پیدا کند.
 • مباحث تربیتی و رفتاری که سبب شکل گیری شرطی سازی ها و تجربیات اولیه جنسیتی متفاوت در فرد می شود.

ترنس‌ ها چه هستند و چه چیزی نیستند ؟

گذشته از اسامی متفاوت این عزیزان، باید در نظر داشت که ترنس‌ها جزو اقلیت جنسی محسوب می‌شوند. امروزه بیش از گذشته به آنها توجه شده است. هر چند این توجه تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله زیادی دارد. ترنس‌ها می‌توانند پس از طی کردن مراحل روانشناسی و روانکاوی، جهت تغییر جنسیت به روانپزشکان، و سپس پزشکی قانونی مراجعه کنند. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، مجوزهای لازم را برای عمل تغییر جنسیت کسب می‌کنند.

ترنس ها همانند ما انسان هستند و به صرف پوشش و یا داشتن رفتارهای متفاوت، روسپی ، هرزه و یا بی بنده و بار نیستند. بسیاری از مردم از روی جهل و ناآگاهی، به افرادی که متفاوت هستند برچسب های ناپسند و نادرستی می زنند. فراموش نکنیم که ترنس ها انسانهای حساسی هستند که همانند دیگران نیازهای روانی ، جنسی و اجتماعی خاص خود را دارند. 

مغز و احساسات ترنس‌ها چگونه است؟

ترنس ها انسانهای حساس و زودرنجی هستند. تنها تفاوت آنها با سایر افراد جامعه در مغز و رفتارهای جنسیتی آنها است. علم روانشناسی و روانپزشکی، امروزه تایید کرده است که ترنس ها دارای کارکرد متفاوتی در مغز خود هستند. مغز آنها همانند مغز و فکر جنس مخالف عمل می کند. حال آنکه جسم آنها چیز دیگری است. به بیان خود ترنس ها، آنها روانی دخترانه دارند که در جسمی پسرانه گرفتار است. و یا روانی پسرانه که در جسمی دخترانه گیر افتاده است. همانند یک پروانه که در پیله خود قرار دارد.

ترنس ها انسانهای حساس و زود رنجی هستند. در صورت مواجهه با آنها، همانند یک انسان دیگر با انها برخورد کنید. تراجنسی ها همانقدر حق زندگی دارند که ما داریم!

اکثر ترنس ها ، گذشته از اختلال ملال جنسیتی که دارند، درگیر مشکلاتی نظیر اضطراب و افسردگی نیز می باشند. دلایل این موضوع به رفتارهای اضطراب آور اطرافیان و جامعه با آنها است. بسیاری از آنها درگیری های زیادی با خانواده و اقوام دارند. و معمولاً از تنهایی و یا سو استفاده افراد عاشق نما آسیب دیده و درگیر مشکلات خلقی و افسردگی می شوند. می شوند. 

این مقاله را بخوانید : مقاله افسردگی چیست ؟ را مطالعه کنید.

MTF و FTM چیست؟

به روانی دخترانه که در جسمی پسرانه گیر افتاده است در اصطلاح MTF (ام تو اف)، و به ترنس هایی که از نظر روانی و فکری پسرانه هستند و در جسمی دخترانه گیر افتاده اند، در اصطلاح FTM (اف تو ام)، گفته می شود. از نظر آماری ، تعداد ام تو اف ها سه برابر بیشتر است. هر چند این آمار دقیق نیست و برای کشورهای توسعه یافته می باشد.

چگونه باید تشخیص داد که شخصی ترنس است؟

در ابتدا شخص باید ناسازگاری هایی با اندام های جنسی و جسمی خود داشته باشد. همچنین تفکر و رفتارهای او با جنسیت کنونی سازگاری ندارد. این افراد بعد از مدتی متوجه تفاوت های محسوسی در خود با دیگران از نظر جنسی و رفتاری می شوند. 

پس از این مرحله لازم است تا افراد به یک روانشناس آشنا با مسائل جنسی و یا سکسولوژیست مراجعه کند تا در مورد هویت جنسی و رفتارهای جنسی آنها بررسی صورت گیرد. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که فکر می کنند تراجنسی هستند، شاید ترنس نباشند. برای همین تشخیص تراجنسی بودن یا نبودن، فقط در صلاحیت یک سکسولوژیست و یا روانپزشک است. تفکر خود فرد ممکن است در این مورد دارای خطا باشد. 

آیا تعداد ترنس ها در ایران و جهان در حال افزایش است؟

هر چند آمار دقیقی از این موضوع منتشر نشده است اما به نظر می رسد فرزندانی که پس از جنگ هشت ساله ایران و عراق به دنیا می آیند، تعداد بیشتری از این مشکل را دارند. برخی از روانپزشکان معتقدند افزایش استرس شدید در زندگی روزمره و یا تغییرات زیست محیطی می تواند با این موضوع ارتباط داشته باشد.

دلیل دیگری که برای این موضوع حدس زده می شود، افزایش رسانه های جمعی و آگاهی تعداد بیشتری از تراجنسی ها در مورد مشکل خود است.

ترنس ها روسپی ، بی بند و بار و یا بیماران روانی نیستند. آنها انسانهای متفاوتی هستند که همانند دیگران در هر اجتماعی حق زندگی دارند.

فیلم های سینمایی با موضوع ترنس

هر چند تمرکز سایت ما بر روی موضوع فیلم و هنر نیست اما از آنجایی که اکثریت مردم از فقر در این خصوص برخوردار هستند؛ سعی می کنیم با نام بردن از فیلم های رایج در این خصوص، به بهبود فرهنگ سازی و آگاه سازی افراد ترنس، خانواده های ترنسکشوال و همینطور مردمی که با این افراد برخورد می کنند بپردازیم. البته این نکته را باید ذکر کنیم که شما هم اگر فیلم مناسبی در این خصوص می شناسید، با ثبت در بخش نظرات به بهبود لیست کمک کنید.

اگر فکر می کنید ترنس هستید چه باید کنید؟

اگر فکر می کنید از نظر جنسی و یا رفتارهای مرتبط با جنسیت خود، تفاوت هایی دارید، اولین پله مراجعه به یک سکسولوژیست ماهر است. ایشان شرایط شما را بررسی می کنند و با کمک یکدیگر به کشف هویت جنسی می پردازید. ممکن است شما یک تراجنسی باشید. اما باید این موضوع توسط یک متخصص روانشناس و یا روانپزشک به خوبی بررسی شود. گذشته از این موضوع می توان از تست های مرتبط با سلامت روان و همینطور تشخیصی جنسیتی نیز استفاده کرد. این نکته را باید ذکر کرد که تعدادی از افرادی که مدعی ترنس بودن هستند جزو سایر اقلیت های جنسی بوده اما ترنس و یا تراجنسی نمی باشند. 

دکتر امیر شیرین زاده ، روانشناس و سکسولوژیست

نوشته های مشابه

‫17 نظرها

 1. من فکر می کنم گرایش جنسیم با بقیه فرق داره. چجوری میتونم از شما وقت بگیرم؟ خیلی نگرانم

 2. امروز یکی از دوستای صمیمیم بهم گفت ترنسم ومن واقعا نمیدونستم باید چیکارکنم ,حتی الانم ک ساعت ها گذشته نمیدونم باید چ برخوردی داشته باشم! تنها کاری ک کردم این بود ک انکار کردم و گفتم دروغ میگی وباورم نمیشد تا جایی ک خودش کفت سعی کن فراموشش کنی و رفت

  1. سلام.
   تشخیص ترنس بودن و یا نبودن تنها در صلاحیت یک سکسولوژیست یا روانشناس آشنا با هویت های جنسی، و یا روانپزشک های جنسی است.
   لطفاً هر برچسبی را به خود نپذیرید و در صورت صلاحدید برای انجام تست مخصوص به این موضوع و همینطور ارزیابی تخصصی با شماره ۲۲۳۳۰۰۱۵ تماس حاصل نمایید.

 3. منم ترنسم.
  مرسی مطلبتون خوب بود و به زبان ساده. خیلی خوب بود. مرسی واقعا.امیدوارم جا بیفته. من که کلا از زندگی ناامیدم.کسی مارو قبول نداره.
  (لینک حذف شد)

  1. ممنون از شما.
   متاسفانه به دلیل قوانین سایت مجبور به حذف لینک شما شدیم.

 4. سلام.. در مورد درمان صدرصد این موارد و اختلالات در فرد که موجب میشه خودشو در قابل مخالف وجودی خودش ارائه کنه..توسط استاد محمدعلی طاهری بنیان گذار طب مکمل ایرانی فرادرمانی و سایمنتولوژی در درمان صدرصدیاکثریت بیماریها که مورد تراجنسی هم از گزارشات موجود بود.. در نوشته هاتون یه تیکه فقط به چشمم خورد که نوشته بودید روح دخترانه در جسم پسرانه . این مطلب بحث غیر ارگانیک رو باز میکنه نوع بی. که کالبد ذهنی یک فرد مونث پس از مرگ ارائه دهنده تمایلات فردی و دخترانه یا زنانه خود در فرد مذکر را دارد . هرچند که همه درگیر این مسایل هستیم در اصطلاح الوده اند همه.. اما قوی و ضعیف داره..میزان اثر رخنه کردن کالبد ذهنی مونث یا به قول شما روح دخترانه در این مورد مهمه.. شاید درموردش اگاهی داشته باشید که خیلی هم خوب .. اما اگر نه حتما به مباحث ایشون تحت نظر یک مربی مجرب عرفان رجوع کنید در اینستاگرام پیج های عرفان کیهانی هستند که راهنماییتون میکنن. درود

  1. سلام.
   با تشکر از پیام شما. چند نکته را ذکر کنم بد نیست.
   ۱٫ ما در روانشناسی چیزی به نام روح نداریم. در تمامی کتب معتبر و رفرنس ها هم وجودیت انسان به دو بخش جسم و روان تقسیم شده است که روان ناشی از فعالیت مغز است. چیزی مبنی بر روج به معنای اخروی و زنده ماندن پس از جسم در روانشناسی وجود ندارد.
   ۲٫ موضوع دوم آنکه بنده اطلاعاتی در مورد عرفان کیهانی و آقای طاهری ندارم. هر چند خیلی کلی با اندیشه های ایشان آشنا هستم. به دلیل اینکه چندان اطلاع ندارم نمی توانم نظری بگویم اما از نظر علم روانشناختی با قاطعیت ذکر میکنم که تنها درمان شناخته شده برای مشکل ملال هویت جنسی ، جراحی و یا پذیرش تفاوت فردی است ( اگر البته فرد ترنس باشد و نه سایر اقلیت های جنسی که ممکن است به اشتباه خود را ترنس قلمداد کنند)
   ۳٫ مشکل اختلال هویت جنسی ریشه های بیوشیمیایی دارد.
   با تشکر از شما.

 5. هزار بار به پدر و مادرم لعنت می‌فرستم که چرا توی این مملکت خراب شده به دنیا آوردند. با یک مشت مردم نفهم که همش سرشون توی زندگی‌ خصوصی منه که چرا گشاد می‌پوشم یا موهام رو با تیغ میزنم.
  ما بدبخت تر از ترنس توی این کشور مزخرف نداریم.

  1. ممنون از درج نظر. متاسفانه بسیاری از افراد ناآگاه برخوردهای بد و نادرستی با افراد ترنس می کنند که این موضوع را نباید به کلیت و به همگان ارتباط داد.

 6. سلام شخصی هستم که ازنظرجسمی مشکلی ندارم ولی ازنظرروانی تمایلات دخترانه دارم آیاقابل درمان است یاخیر؟اگرقابل درمان است کجابایدمراجعه کنم ؟

  1. با احترام.
   اولین چیزی که در مورد شما لازم داریم، یک ارزیابی کامل است. هویت جنسی و گرایش جنسی بر روی یک طیف قرار داره. باید با اطلاعات جامعی که از شما گرفته می شود بررسی کنیم که دقیقاً آیا مشکلی وجود داره و یا خیر و اگر وجود داره راه حل چیست؟
   می توانید با شماره های زیر ، از کلینیک وقت اخذ کنید:
   ۲۲۳۳۰۰۱۵
   ۲۲۳۲۱۰۵۲

 7. باسلام‌من‌دختری۱۲ساله‌هستم‌من‌خییییلیییی‌دوست‌دارم‌پسر‌بشم‌ولی‌نمیتونم‌به‌خانوادم‌بگم‌چون‌خانواده‌ی من‌اصلا‌نمیدونن‌ترنس‌چی‌هست‌‌و‌شک‌ندارم‌اگه‌بگم‌رفتار‌بدی‌نشون‌میدن‌و‌حتی‌من‌وپیش.روانشناس‌هم‌نمیبرند‌و‌میگن‌تودختری‌ولی‌من‌دارم‌بخاطر‌ترنس‌بون‌عذاب‌میکشم‌وهمیشه‌من‌و‌مسخره‌میکنن‌و‌همیشه‌تنهام‌لطفا‌کمکم‌کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن