مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

شنبه, ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

ترنس چیست؟ تراجنسی کیست؟ Transexual

ترنس چیست؟ تراجنسی کیست؟ مقاله ای پیرامون تی اس نوشته امیر شیرین زادهترنس، T.S، یا تراجنسی چیست؟

ترنس یا تراجنسی به افرادی گفته می‌شود که جسم آنها با روان آنها از نظر جنسیت تفاوت دارد. ترنس‌ها اسامی مختلفی دارند. برخی آنها را پروانه‌های رنگین کمانی می‌نامند و برخی دیگر برای آنها از اسامی علمی چون تراجنسی، ترنسکشوال (Transsexual)، ترنسکچوال، تی اس (T.S) و… استفاده می‌کنند. متاسفانه در این بین عده‌ای جاهل و نا آگاه هم وجود دارند که این افراد را با اسامی ناپسند و خیابانی خطاب قرار می‌دهند.

 

ترنس‌ها چه هستند و چه چیزی نیستند

گذشته از اسامی متفاوت این عزیزان، باید در نظر داشت که ترنس‌ها جزو اقلیت جنسی محسوب می‌شوند. امروزه بیش از گذشته به آنها توجه شده است. هر چند این توجه تا رسیدن به نقطه آرمانی فاصله زیادی دارد. ترنس‌ها می‌توانند پس از طی کردن مراحل روانشناسی و روانکاوی، جهت تغییر جنسیت به روانپزشکان، و سپس پزشکی قانونی مراجعه کنند. در صورتی که همه چیز به خوبی پیش رود، مجوزهای لازم را برای عمل تغییر جنسیت کسب می‌کنند.

 

ترنس ها انسانهای حساس و زود رنجی هستند. در صورت مواجهه با آنها، همانند یک انسان دیگر با انها برخورد کنید. تراجنسی ها همانقدر حق زندگی دارند که ما داریم!

مغز و احساسات ترنس‌ها چگونه است؟

ترنس ها انسانهای حساس و نازنینی هستند. تنها تفاوت آنها با سایر افراد جامعه در مغز و رفتارهای جنسیتی آنها است. علم روانشناسی و روانپزشکی، امروزه تایید کرده است که ترنس ها دارای کارکرد متفاوتی در مغز خود هستند. مغز آنها همانند مغز و فکر جنس مخالف عمل می کند. حال آنکه جسم آنها چیز دیگری است. به بیان خود ترنس ها، آنها روانی دخترانه دارند که در جسمی پسرانه گرفتار است. و یا روانی پسرانه که در جسمی دخترانه گیر افتاده است. همانند یک پروانه که در پیله خود قرار دارد.

 

MTF و FTM چیست؟

به روانی دخترانه که در جسمی پسرانه گیر افتاده است در اصطلاح MTF (ام تو اف)، و به ترنس هایی که از نظر روانی و فکری پسرانه هستند و در جسمی دخترانه گیر افتاده اند، در اصطلاح FTM (اف تو ام)، گفته می شود.

 

چگونه باید تشخیص داد که شخصی ترنس است؟

در ابتدا شخص باید ناسازگاری هایی با اندام های جنسی و جسمی خود داشته باشد. همچنین تفکر و رفتارهای او با جنسیت کنونی سازگاری ندارد. این افراد بعد از مدتی متوجه تفاوت های محسوسی در خود با دیگران از نظر جنسی و رفتاری می شوند. 

پس از این مرحله لازم است تا افراد به یک روانشناس آشنا با مسائل جنسی و یا سکسولوژیست مراجعه کند تا در مورد هویت جنسی و رفتارهای جنسی آنها بررسی صورت گیرد. قابل ذکر است بسیاری از افرادی که فکر می کنند تراجنسی هستند، شاید ترنس نباشند. برای همین تشخیص تراجنسی بودن یا نبودن، فقط در صلاحیت یک سکسولوژیست و یا روانپزشک است. تفکر خود فرد ممکن است در این مورد دارای خطا باشد. 

 

اگر فکر می کنید ترنس هستید چه باید کنید؟

اگر فکر می کنید از نظر جنسی و یا رفتارهای مرتبط با جنسیت خود، تفاوت هایی دارید، اولین پله مراجعه به یک سکسولوژیست ماهر است. ایشان شرایط شما را بررسی می کنند و با کمک یکدیگر به کشف هویت جنسی می پردازید. ممکن است شما یک تراجنسی باشید. اما باید این موضوع توسط یک متخصص روانشناس و یا روانپزشک به خوبی بررسی شود.

با تشکر.

امیر شیرین زاده، روانشناس و سکسولوژیست

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
2 دیدگاه
سینا
مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

من فکر می کنم گرایش جنسیم با بقیه فرق داره. چجوری میتونم از شما وقت بگیرم؟ خیلی نگرانم

    admin
    مرداد ۳۱, ۱۳۹۶

    با احترام.
    با تلفن های زیر تماس بگیرید:
    ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲ ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.