دسته‌بندی نشده

ترس از پرواز یا آیروفوبیا را چگونه حل کنیم؟

ترس از پرواز یا آیروفوبیا ، قدمتی به اختراع حمل و نقل هوایی دارد. هر از چند گاهی، گزارش هایی مبنی بر مشکلات افراد در هواپیما منتشر می شود. برای نمونه شبکه خبری NBC عنوان می کند که در سرتاسر جهان، بیش از ۲۰ میلیون نفر از پرواز با هواپیما می ترسند. این ترس ها را در علم روانشناسی می توان در دسته بندی فوبیاها قرار داد. نام علمی این ترس،آیروفوبیا یا Aerophobia است. با توجه به فصل تابستان و احتمال استفاده بیشتر مردم از هواپیما، بد ندیدیم که راه حل هایی کاربردی برای غلبه بر آیروفوبیا یا ترس از پرواز، عنوان کنیم. 

ترس ار پرواز یا آیروفوبیا را مهار کنید!چه افرادی ترس از پرواز دارند ؟

اگر بخواهیم واقع بینانه به موضوع نگاه کنیم، ترس از هواپیما چندان هم بی مورد نیست. هواپیماها صداهای زیادی در زمان فرود آمدن یا پرواز کردن ایجاد می کنند. در دست اندازهای هوایی می افتند و گذشته از تمام این موارد، در ارتفاع بسیار بالایی نیز پرواز می کنند. همه این عوامل سبب می شود که برخی از افراد دچار اضطراب و استرس شوند. این اضطراب و استرس تا میزانی طبیعی است اما اگر به آنجا برسد که برای فرد و یا خدمه پرواز مشکلاتی را ایجاد کند، باید به فکر راه چاره بود. حتی در برخی از موارد، این ترس از پرواز آنقدر شدید است که می تواند فرد را راهی بیمارستان و کمک های ویژه کند.

در ترس از پرواز، برخی از افراد، مستعد تر از دیگران هستند که از آن جمله می توان به افراد اضطرابی، افرادی که فوبیای خاصی از ارتفاع و یا مرگ دارند اشاره کرد. همینطور افرادی که دچار هراس اجتماعی هستند و یا برخی از افراد وسواسی نیز در استفاده وسایل حمل و نقل هوایی مشکلاتی دارند.

با این حال می توانیم با استفاده از تکنیک های زیر، بر ترس خود تا میزان زیادی غلبه کنید. در نظر داشته باشید که اگر ترس شما در درجه بالایی قرار دارد، بهتر است به یک روانشناس و یا روانپزشک مراجعه کنید. یک روانشناس با استفاده از شناسایی ریشه ترس و یا یک روانپزشک با استفاده از دارو می تواند، کمک کننده باشد.

نوشتن با دست مخالف ، ترس از پرواز را کم می کند

در ابتدا لازم است که قلم و کاغذی را پیش از پرواز در کیف دستی خود قرار دهید و آن را به داخل هواپیما ببرید. در هر زمانی که احساس اضطراب کردید و یا ترس از پرواز هواپیما بر شما در حال چیره شدن بود، قلم و کاغذ را بردارید و مطلبی ثابت را با دست مخالفی که همیشه با آن می نویسید، نگارش کنید!

این مطلب می تواند هر چیزی باشد. می توانید یک بیت شعر را به کرات بنویسید و یا اسم خودتان را به طور مداوم یادداشت کنید. آنچه مهم است، نگارش با دستی است که کمتر با آن می نویسید. همچنین تمرکز حواس شما در درست نوشتن، نقش بسزایی در کاهش استرس ایفا می کند. در واقع این تکنیک به شما کمک می کند که تا حد قابل توجهی افکار شما از اتفاقات منفی و ترس ها دور شده و بر کاری که برایتان تازگی دارد متمرکز شود. دفعه بعدی که قصد سفر هوایی داشتید، قلم و کاغذ را فراموش نکنید و تا می توانید خوش خط بنویسید !

فیلم سینمایی و ترس از پرواز

برخی از اوقات، فیلم های هالیودی، تصویر مناسبی از حمل و نقل هوایی ارائه نمی دهندفراموش نکنید که شرکت های سینمایی صرفاً به دنبال سوژه و ساختن قهرمان هایی با جلوه های ویژه فراوان هستند. همینطور خبرگزاری ها در این زمینه افراط می کنند. به بیانی دیگر، بر طبق بسیاری از منابع آماری، سفر هوایی یکی از امن ترین های حمل و نقل است. و ترس از پرواز شما ، ریشه های منطقی ندارد. اگر بخواهیم از نظر آماری مقایسه کنیم، بیشترین آمارهای مرگ و میر مربوط به سوانح جاده ای و ریلی است. و کمترین میزان آن مربوط به سوانح هوایی! بنابراین نگران نباشید. شما با یکی از امن ترین راههای حمل و نقلی، قصد سفر دارید. 

کاهش ترس از پرواز با تنقلات

برخی از تحقیقات نشان می دهد که افراد با مصرف مقادیری خشکبار و یا ریز مغذی ها، می توانند تا میزان زیادی استرس خود را کاهش دهند. در واقع این هم یکی از راههای فریب ذهن است. ذهن بجای گشتن به دنبال فجایع و مشکلات مرتبط با سقوط، به خوردن و دریافت کالری می پردازد. هر چند شاید این کار کمی سوهاضمه به همراه داشته باشد، اما اگر لازم بود از این تکنینک نیز استفاده کنید.

شنیدن موسیقی ، ترس از پرواز را کاهش می دهد

موسیقی به میزان زیادی کمک شما می کند. حتماً شما هم بارها و بارها شنیده اید که موسیقی غذای روح است. این یک واقعیت است. موسیقی می تواند سطح امواج مغزی و یا به بیانی دیگر، هوشیاری افراد را تغییر دهد. حتی امروزه یکی از شاخه های بزرگ روانشناسی، موسیقی درمانی نام دارد. 

سعی کنید از قبل تعدادی موسیقی آرامش بخش را تهیه کرده و آنها را در دستگاه پخش خود به همراه هدفون یا هندزفری داشته باشید. از ابتدای پرواز تا انتهای آن می توانید به این موسیقی ها گوش کنید. چشمان خود را ببندید و یک صحنه عالی در زندگیتان را تصور کنید. مغز شما هوشمندی بسیار بالایی دارد. او با تصور خاطره لذت بخش و همینطور شنیدن موسیقی، سطح استرس و اضطراب شما را کاهش می دهد. این بدان معنی است که ترس از پرواز شما کاهش می یابد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن