اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

آیا ترس از حشرات طبیعی است؟

فوبیا حشرات یا انتوموفوبیا ، یکی از رایج ترین هراس های خاص می باشد. ترس از حشرات ریشه در یادگیری و خاطرات کودکی دارد.

ترس از حشرات یا آنتوموفوبیا چیست ؟

 ترس از حشرات یا انتوموفوبیا یکی از رایج ترین فوبی ها می باشد. احتمالا همه ما در اطرافیانمان شخصی را سراغ داریم که از سوسک ، ملخ و یا یک حشره دیگر می ترسد. حتما بارها صدای جیغ و فریاد افرادی را شنیده ایم که حشره ای را دیده اند و پا به فرار گذاشته اند. عکس العمل های این چنینی بسیار زیادند. ترس از حشرات در زندگی روزمره بعضی افراد مخصوصا در فصل تابستان که تعداد حشرات زیاد می شود، اختلال ایجاد می کند. همچنین آنها واکنش هایی نشان می دهند که پس از اتمام ترس ، خودشان نیز ناراحت و خجالت زده هستند. در اصطلاح علمی ، به ترس از حشرات آنتوموفوبیا ( Entomo phobia ) گفته می شود.

فوبیا ( Phobia ) چیست؟

ترس از حشرات یا انتوموفوبیافوبیا ( Phobia ) ، ترس یا هراس بیمارگونه‌ای است که به شدت مبالغه‌آمیز است. به عبارت دیگر مقدار ترسی که تجربه می‌شود متناسب با آن چه سبب ترس شده نیست و این ترس سبب محدودیت‌ فعالیت‌های فرد شده و بر زندگی روزمرۀ او تأثیر منفی به جا می‌گذارد. به بیانی دیگر، فوبیا ، ترس یا هراسی غیرواقعی، شدید و طولانی مدت می باشد. فوبیا ممکن است از یک جسم، شخص، حیوان ، حشره یا موقعیت باشد. حتی ممکن است فوبیا با تخیل فرد نیز رابطه داشته باشد. مانند فوبیا مردگان متحرک و یا فوبیا سرقت توسط موجودات فضایی.
فوبیاها را می توان نوعی اختلال اضطرابی دانست. شخصی که فوبیا دارد به شدت از مواجهه با عامل هراس آور اضطراب دارد و در صورت مواجهه نیز به شدت و غیر منطقی واکنش نشان می دهد.

انتوموفوبیا یا ترس از حشره و حشرات

ترس از حشرات یا انتوموفوبیا یک نوع فوبیا ( Phobia ) است که در آن فرد ممکن است از تمامی حشرات بترسد و یا تنها از یک نوع خاصی از حشرات هراس داشته باشد. مانند ترس از سوسک و یا ترس از ملخ .

ترس از حشره ، یک نوع فوبی اختصاصی است که در کتاب راهنمای تشخیصی اختلالات روانپزشکی ( DSM 5 ) و طبقه بندی انجمن روانپزشکی آمریکا ( APA ) ، در زیر مجموعه فوبیای خاص ( Special Phobia ) قرار دارد.
ترس از حشرات به نام علمی انتوموفوبیا شناخته می شود. کلمه انتوموفوبیا از واژه یونانی ” انتومو “به معنی حشره و ” فوبو ” به معنی ترس شدید گرفته شده است.
  در واقع حشرات به دلیل شکل و رنگشان خیلی تنفربرانگیز و زشت به نظر می رسند .اما انتوموفوبیا ترسی شدید و مداوم از حشرات می باشد. اگرچه اکثر حشرات برای ما ضرر و خطری ندارند اما افرادی که دارای این فوبی هستند اضطراب شدیدی را هنگام مواجهه با حشرات تجربه میکنند.

نشانه های ترس از حشرات یا انتوموفوبیا

افرادی که دچار ترس از حشرات یا انتوموفوبیا هستند، یک یا چند علامت زیر را ممکن است داشته باشند:
 • احساس ترس ، وحشت و اضطراب شدید در مورد تمامی حشرات و یا یک گروه خاص از حشرات مانند ترس از ملخ ، یا ترس از سوسک و ….
 • نشانگان جسمی اضطراب مانند افزایش ضربان قلب ، تعریق ، لرزش دست یا پا و در موارد شدید حالت تهوع و سرگیجه
 • اجتناب شدید از قرار گرفتن در  موقعیتی که حشرات وجود دارند.
 • دیدن کابوس در مورد حشرات و یا تصورات گوناگون و مشغله فکری شدید در مورد مواجه شدن با حشرات

نکته : یک یا چند علامت فوق باید در دراز مدت وجود داشته باشد.

این مقاله را نیز بخوانید : اینفوگراف عوارض استرس و اضطراب شدید

دلایل انتوموفوبیا یا ترس از حشرات

در منابع علمی ، دلایل متعددی برای فوبیا حشرات ذکر شده است که چند مورد از آنها را ذکر می کنیم.

 •  انتوموفوبیا نیز مانند بسیاری از فوبیهای دیگر به دلیل یک واقعه وحشتناک ایجاد می شود. در واقع داشتن یک خاطره تلخ در ذهن، می تواند سبب فوبیا جشرات شود. البته این ممکن است فرد خاطره را به طور دقیق به یاد نداشته باشد، اما به یاد نداشتن به معنای عدم وجود خاطره منفی نیست. به عنوان مثال اگر فردی توسط زنبور نیش گزیده شده باشد و این واقعه برایش ترس شدید ایجاد کند، همین مسأله میتواند منجر به فوبیا شود.
 •  تحقیقات متعدد روانشناختی نشان می دهد که فوبیاها قابل یادگیری هستند. برای مثال ترس از سوسک و یا ترس از ملخ ، ممکن است در اثر واکنش اطرافیان نسبت به این حشرات ایجاد شود. مثلاً مادری که هر بار با دیدن یک ملخ و یا سوسک فریاد بر می دارد و چند ده متر از جای خود می پرد، به فرزندان خود ترس از سوسک یا ملخ را یاد می دهد.
 • تذکرات مداوم در مورد هر موضوعی ،حساسیت مغز نسبت به آن موضوع را افزایش می دهد. برای مثال اگر والدین به طور مکرر در مورد خطرات حشرات ، کثیف بودن آنها ، چندش آور بودن و … صحبت کنند، در حال ایجاد فوبیا حشرات در فرزند خود هستند.

ترس از حشره یا حشرات چیست ؟ انتوموفوبیا و فوبیا حشره را چگونه درمان کنیم ؟ چه کنیم از حشره نترسیم ؟

درمان فوبیا حشرات | چگونه و چه کنیم از حشرات نترسیم

اگر به دنبال این سوال هستید که چگونه از حشرات نترسید ، باید در ابتدا بررسی کنید که فوبیا حشرات دارید و یا خیر. هر ترسی از حشره و یا حشرات غیر معقول نیست. همچنین اگر شما به میزانی ترس دارید که خود یا دیگران را آزار نمی دهید، در دسته افراد نیازمند درمان قرار نمی گیرید. در واقع درمان ترس از حشره تنها زمانی لازم است که زندگی فرد و یا دیگران مختل شده باشد.

حساسیت زدایی منظم یا مواجه سازی تدریجی

به طور کلی درمان متداول برای ترس از حشرات و هر نوع فوبیا خاص دیگر ، حساسیت زدایی منظم می باشد. حسایست زدایی منظم که در اصطلاح Systematic Desensitization نامیده می شود، یک نوع متد رفتاری است. در واقع رفتارگرایان معتقدند که مشکل فوبیا حشرات به دلیل شرطی شدگی در فرد رخ می دهد. فردی که از حشره می ترسد، در ذهن خود رابطه ای بین مواجه شدن با حشره و اضطراب را شکل داده است و این اضطراب به حدی است که کنترل رفتار خود را از دست می دهد.

برای از بین رفتن این شرطی شدگی، فرد را در فواصل زمانی معین و با تکنینک های آرام سازی با رویداد استرس زا روبرو می کنند. برای نمونه فرد در ابتدا با تصور مواجه شدن با حشره آغاز می کند و مراحل تا مواجه واقعی با عامل ترس ادامه پیدا می کند. در روش مواجه سازی تدریجی یا حساسیت زدایی منظم ، به دنبال این هستم که فرد دارای فوبیا، درک کند که هر چند این موضوع خوشایند نیست اما آنقدرها هم که فکر می کند در معرض خطر یا تهدید قرار ندارد و بتواند عکس العمل های خود را کنترل کند.

نکته: اجرای این تکنیک به طور فردی می تواند آسیب رسان باشد. همچنین در صورت درست اجرا نشدن حساسیت زدایی منظم ، نه تنها فوبیا فرد کاهش نمی یابد ، بلکه شاهد افزایش فوبیا حشرات نیز خواهیم بود.

اگر شما نیز از انتوموفوبیا یا ترس از حشرات رنج می برید وقتش رسیده که برای درمان آن اقدام کنید. او به طور سیستماتیک و مرحله به مرحله شما را برای مواجه شدن با ترستان آماده می کند.
برچسب ها

نوشته های مشابه

‫67 نظرها

 1. سلام. من از بچگی این فوبیا رو دارم و همواره با گذشت زمان بدتر شدم تا الان که ۳۲ سالم هست. به هیچ وجه هم یادم نمیاد چه اتفاقی باعث به وجود اومدن این فوبیا در من شد. خیلی سخته. چون هم خودم اذیت میشم و هم گاهی باعث اذیت اطرافیانم میشم. به دنبال درمان فوبیام هستم و میخواستم بپرسم آیا از کلینیکهای شما میشه کمک گرفت. روانشناسهایی هستن که این درمان رو انجام بدن؟

  1. با احترام.
   ترس از حشرات درمان دارد. شیوه موثر برای این کار شیوه مواجه سازی تدریجی است. هر چند در کنار مواجه سازی تدریجی لازم است تکنیک های آرام سازی، تجسمی و به طور کلی رفتاری شناختی کار شود.
   در صورت نیاز، از درمانگر سناختی رفتاری کلینیک وفت بگیرید.

   1. من تا حالا سعی کردم اما نمیشه دنبال راه حل بهتری هستم که بتونم این رو درمان کنم چ ون تا حالا مواجه شدم اما ترسم بدتر و بد تر شد

  2. اصلا عیبی نداره من هم این فوبیا رو دارم بقیه هم اذیت میشن اما من بهشون میگم به درک میخواین منو با این فوبیا بخواین نمیخواین هم باید بخواین نیازی به دران نداره

   1. سلام خسته نباشید
    من از فوبیا شدید سوسک رنج میبرم اونم فقط یک مدل مشخصش الان چند روز پیش یک مستند بود یهو شبکه عوض میکردم همون مدل سوسک اما خیلی خیلی بزرگشو نشون میداد از اون موقع نمیتونم بخوابم همش فکر میکنم وقتی بخوابم از اونا میان توی مو هام گیر میکنن و صبح بیدارشم تو موهام . دارم عذاب میکشم .

  3. سلام من فوبیای شدید ملخ دارم و اصلا نمیتونم کنترلش کنم و حتی با فکر کردن بهش اضطراب وحشتناک ی میگیرم و خیلی دارم اذیت میشم لطفن کمک کنید

  1. ترو خدا من خیلی از زنبور ، سوسک ، ملخ و …. میترسم اولین بار یه زنبور گنده دیدم جیغ زدم و شب هم هی احساس میکردم یه حشره تو خونه ست ولی کل خونه رو زیر و رو کردم چیزی نبود مهمون داشتیم ۱۰ بار لامپ رو روشن کردم آبروم رفت شب هم کابوس دیدم چیکار کنم از این جور حشره ها نترسم ؟؟؟؟؟

 2. من به شخصه وقتی حشرات رو میبینم بسیار چندشم میشه و تمام بدنم شروع به خارش میکنه
  مخصوصا اگه تعداد زیادی مثل تعداد زیاده مورچه و اینا
  و امروز دیدم روی تختم پرررر از مورچه بود
  اسم فوبیا من چیه؟

  1. سلام من از بچگی خیلیی از حشرات میترسم حتی مگس به ویژه از سوسک الان نزدیک به ۱۳ سال دارم می خواستم بپرسم درمان دیگه هم هست

   1. منم دارم اما یه افنخاره برام درمان نمیخواد که یاد بگیرین با فبیاتون برای دیگران کلاس بذارین

 3. من از حشرات خیلی میترسم و با اینکه خجالتی ام اما در هرجا که باشم فرار میکنم و از اون محل دور میشوم

  1. واقعا من با این فوبیام برای دیگران کلاس میذارم میگم دلتون بجوشه

 4. سلام. من نمیدونم دقیقا از کی این بیماریو دارم ولی هرجقدر که میگزره داره بدتر میشه و واقعا اذیتم میکنه. طبیعتو دوست دارم اما نمیتونم برم. دوست دارم تو چمنزار و گلزار باشم اما نمیتونم. تابستونا اصن از خونه درنمیام. علاوه بر این خانوادمم دارن خیلی اذیت میشن. اما حتی نمیتونم به مواجه سازی تدریجی فکر کنم! واقعا نمیدونم باید چیکار کننم همین الان یه کرم خیلی کویچک دیدم و ازشدت اضطراب و استرس یه لیوان تزئینی کادویی رو اتفاقی شکوندم و خیلی ناراحتم. لطفا کمکم کنید

 5. من ترس از حشرات رو دارم اما از یک سری حشرات خیلی خیلی زیاد میترسم مثل ملخ ها چه بزرگ چه کوچیک البته من از ملخ های صحرایی بزرگ خیلی وحشت ناک میترسم همه اطرافیانم هم میگن باهاش مقبله کن من تا الان تونستم به زور کمی نزدیک ملخ کوچیکا شم اما این بزرگا که همش این طرف و اون طرف میرن نه یه بار عروسی بودیم یک قسمت از عروسی رو قرار بود تو محوطه باز بگیریم بعد منو دستم هم رفتیم مانتو پوشدیم و کنار رقصنده ها وایسادیم و تا نگاه کنیم یه چهار و پنج قدم اونور تر مردها وایساده بودن منو دوستم هم هی با دین ملخ های خیلی بزرگی اینطرف اونطرف میرفتن هی جیغ میکشیدیم و بالا پایین میپریدیم ابرومون اونجا رفت چون هم مامان باباها دعوامون کردن و هم مردا فکر میکردن برا جلب توجه هست

  1. نیگا من صبح با دوستم سوار ماشین بودم یه ملخ اومد تو یک جیغی کشیدم که همه نگام کردم اما من با افتخار پیاده شدم و دوباره هم جیغ کشیدم با خواهرم و دوستش بودیم بعد پیاده شدیم و بقیه ی راه رو با اینکه خیلی مونده بود پیاده رفیتیم کسی هم دعوامون نکرد

  1. کاری نکن من هم این ترسو دارم ولی خیلی هم خوشحالم نمیدونم شما ها چتونه که میگین خجالت میکشم چیکار کنم بابا عیبی نداررررههههه

   1. اوه بابا بیخیال! فهمیدیم هستی و فوبیا هم داری… یه دیقه ول کن، هرکی حرفی زده پاش جواب حضرتعالی هم هست. بیخیال دیگه. بذار ببینیم کیا مث ما درگیرن و چشونه

     1. راست میگه ابی گل سینا تو بیا قورتش بده اتفاقا ابی گل خیلی حرف خوبی زد ممنونم ابی گل

    1. انگار واقعا حالت خوش نیست روانی شدی که اینجوری حرف میزنی ادم دیوونه واقعا حرف ردن با تویکی که تلف کردن وقته روانی

    2. بابا ابی گل راست میگه من به همین روش عمل کردم خوبم شدم اقا سینا تو که هیچی سرت نمیشه الکی حرف نرن ابی گل عزیز من از طرف سینا هم ازت معذرت خواهی میکنم و ازت بخاطر این راه کارات تشکر میکنم

     1. اره راست میگه اقا سینا تو خفه شو بذار یکم از حرفای ابی گل استفاده کنیم به جای اینکه الکی هیچی نمیدونی و حرف میزنی

    3. تو که سینا هیجی بلد نیستی خرف نزن تشکر ابی گل که این راهکار رو جلوی پای ما گذاشتی

    4. یکم وقت بدار ببین همه منو تایید کردن هم ساره هم زهرا هم طلا هم رونا چشاتو وا کن نگا کن یا کوری نمیبینی من هم از شما ها ممنونم ساره خانم طلا خانم رونا خانم سارا خانم ممنون

     1. ما هم که دو گوشیم نمیفهمیم که با چند اسم اومدی خودت از خودت تشکر میکنی

 6. کسی که میاد این مطلبو چک می‌کنه به احتمال زیاد خودش داره با این مشکل دست و پنجه نرم میکنه، نباید اون عکسو بذارید که حالش بد شه! لطفا یکم دقت کنید!!

  1. اره دگه هر حرفی رو از اینا قب.ل نداشته باشم ااین یکی رو ستم راست میگه این عکسا چیه اخه

 7. من به شدت از حشرات میترستم مثلا اگه یه پروانه بیاد تو اتاقم به طرز بدی اضطراب میگیرم واگه کسی نکشش از ترس گریم میگیره از مورچه و مگس خیلی نمیترسم ولی چندشم میشه همه مسخرم میکنن یا میگن داری ادا درمیاری 😔

 8. اخجون پس تنها نیستم …منم به شدت میترسم و متاسفانه خیلی کم پیش میاد درک کنن و گاهی اوقات عصبی هم میشن که چرا انقدر ادا در میاری!

 9. ببخشید اگه میشه یه راه درمانی بزترین به جای اینکه الکی میاین با چند تا اسم میاین از خودتون تشکر میکنین

 10. اوه بابا ولم کن دیگه من هر چی میگم اون یه چیزی میگه من اصلا اشتباه کردم گفتم ولم کن دیگه

 11. یکم خلاقیت داشته باش وقتی من میگم بی ادب تو به چیز دیگه بگو هم بی تربیتی هم تقلید کار و هم خیلی پز میدی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن