مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

آیا ترس از حشرات طبیعی است؟

 ترس از حشرات یا انتوموفوبیا یکی از رایج ترین فوبی ها می باشد. احتمالا همه ما در اطرافیانمان شخصی را سراغ داریم که از سوسک می ترسد. و حتما بارها صدای جیغ و فریاد افرادی را شنیده ایم که حشره ای را دیده اند و پا به فرار گذاشته اند. عکس العمل های این چنینی بسیار زیادند. ترس از حشرات در زندگی روزمره بعضی افراد مخصوصا در فصل تابستان اختلال ایجاد می کند.
حال می خواهیم در این پست شما را بایک نوع فوبی به نام انتوموفوبیا آشنا کنیم.اما قبل از آن بهتر است بدانیم فوبیا چیست؟
ترس از حشرات یا انتوموفوبیا نوعی فوبیا محسوب می شود.

فوبیا چیست؟

فوبیا ترس بیمارگونه‌ای است که به شدت مبالغه‌آمیز است. به عبارت دیگر مقدار ترسی که تجربه می‌شود متناسب با آن چه سبب ترس شده نیست و این ترس سبب محدودیت‌ فعالیت‌های فرد شده و بر زندگی روزمرۀ او تأثیر منفی به جا می‌گذارد.فوبیا ترسی است غیرواقعی، شدید و طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت. فوبیا نوعی اختلال اضطراب است. شخصی که فوبیا دارد یا سعی می کند از چیزی که ترس ایجاد می کند اجتناب کند یا آن را با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می کند.بعضی از فوبیا ها از نوع خاص هستند.مانند ترس از حشرات که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.
انتوموفوبیا (ترس از حشره):
ترس از حشره،یک نوع فوبی اختصاصی است که باعث میشود که فرد از یک نوع یا چند نوع از حشرات ترس غیر واقعی داشته باشد. و این نوع از ترس در طبقه بندی DSM5 در زیر مجموعه فوبیای خاص قرار دارد.
ترس از حشرات به نام علمی انتوموفوبیا شناخته می شود. کلمه انتوموفوبیا از واژه یونانی ” انتومو “به معنی حشره و ” فوبو ” به معنی ترس شدید گرفته شده است.
  در واقع حشرات به دلیل شکل و رنگشان خیلی تنفربرانگیز و زشت به نظر می رسند .اما انتوموفوبیا ترسی شدید و مداوم از حشرات می باشد. اگرچه اکثر حشرات برای ما ضرر و خطری ندارند اما افرادی که دارای این فوبی هستند اضطراب شدیدی را هنگام مواجهه با حشرات تجربه میکنند.
نشانه های انتوموفوبیا:
آنهایی که از انتوموفوبیا رنج می برند ممکن است یک یا تمام نشانه های زیر را داشته باشند:
  • احساس ترس
  • وحشت
  • اضراب
  • تندشدن ضربان قلب
  • افزایش تعداد ضربان قلب
  • لرزش
  • اجتناب شدید از قرار گرفتن در  موقعیتی که حشرات وجود دارند
  • کوتاه شدن نفس

 

دلایل انتوموفوبیا:
انتوموفوبیا نیز مانند بسیاری از فوبیهای دیگر به دلیل یک واقعه وحشتناک ایجاد می شود.اگر والدین کودک از حشرات می ترسند به احتمال زیاد کودک نیز از حشرات خواهد ترسید. به عنوان مثال اگر فردی توسط زنبور نیش گرفته شده باشد و این واقعه برایش ترس شدید ایجاد کند، همین مسأله میتواند منجر به فوبیا شود.
درمان انتوموفوبیا:

درمان متداول برای انتوموفوبیا ،حساسیت زدایی منظم می باشد.که یک نوع تکنیک رفتار درمانی می باشد و از شرطی سازی کلاسیک گرفته شده است و شامل یک مداخله درمانی می باشد که باعث می شود پیوند بین اضطراب و  شی یا موقعیتی که اضطراب ایجاد کرده است از بین برود .

هدف درمان این است که فوبیا کاهش پیدا کند یا از بین برود و به فرد کمک کند تا با ترسش روبرو شود. همچنین به بیمار  کمک می شود تا با تکنیک آرام سازی  از فشار و تنش روزانه اش کاسته شود.
اگر شما نیز از انتوموفوبیا رنج می برید وقتش رسیده که برای درمان آن اقدام کنید. و می توانید از یک روانشناس یا روانپزشک برای حل مشکلتان کمک بگیرید.برای شروع هیچوقت دیر نیست.
نویسنده و مترجم : مونا مرادی
دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.