مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

یکشنبه, ۳ تیر ۱۳۹۷

آیا ترس از حشرات طبیعی است؟

 ترس از حشرات یا انتوموفوبیا یکی از رایج ترین فوبی ها می باشد. احتمالا همه ما در اطرافیانمان شخصی را سراغ داریم که از سوسک می ترسد. و حتما بارها صدای جیغ و فریاد افرادی را شنیده ایم که حشره ای را دیده اند و پا به فرار گذاشته اند. عکس العمل های این چنینی بسیار زیادند. ترس از حشرات در زندگی روزمره بعضی افراد مخصوصا در فصل تابستان اختلال ایجاد می کند.
حال می خواهیم در بخش مقالات اختلالات روانشناسی و اختلالات روانپزشکی ، شما را بایک نوع فوبی به نام انتوموفوبیا آشنا کنیم.اما قبل از آن بهتر است بدانیم فوبیا چیست؟

 فوبیا چیست؟ترس از حشرات یا انتوموفوبیا نوعی فوبیا محسوب می شود.

فوبیا ترس بیمارگونه‌ای است که به شدت مبالغه‌آمیز است. به عبارت دیگر مقدار ترسی که تجربه می‌شود متناسب با آن چه سبب ترس شده نیست و این ترس سبب محدودیت‌ فعالیت‌های فرد شده و بر زندگی روزمرۀ او تأثیر منفی به جا می‌گذارد.فوبیا ترسی است غیرواقعی، شدید و طولانی مدت از یک جسم، شخص، حیوان یا موقعیت. فوبیا نوعی اختلال اضطراب است. شخصی که فوبیا دارد یا سعی می کند از چیزی که ترس ایجاد می کند اجتناب کند یا آن را با اضطراب و پریشانی فراوان تحمل می کند.بعضی از فوبیا ها از نوع خاص هستند.مانند ترس از حشرات که در ادامه شما را با آن آشنا می کنیم.

انتوموفوبیا یا ترس از حشره و حشرات

ترس از حشره،یک نوع فوبی اختصاصی است که باعث میشود که فرد از یک نوع یا چند نوع از حشرات ترس غیر واقعی داشته باشد. و این نوع از ترس در طبقه بندی DSM5 در زیر مجموعه فوبیای خاص قرار دارد.
ترس از حشرات به نام علمی انتوموفوبیا شناخته می شود. کلمه انتوموفوبیا از واژه یونانی ” انتومو “به معنی حشره و ” فوبو ” به معنی ترس شدید گرفته شده است.
  در واقع حشرات به دلیل شکل و رنگشان خیلی تنفربرانگیز و زشت به نظر می رسند .اما انتوموفوبیا ترسی شدید و مداوم از حشرات می باشد. اگرچه اکثر حشرات برای ما ضرر و خطری ندارند اما افرادی که دارای این فوبی هستند اضطراب شدیدی را هنگام مواجهه با حشرات تجربه میکنند.

نشانه های انتوموفوبیا یا ترس از حشرات

آنهایی که از انتوموفوبیا یا ترس از حشرات دارند ممکن است یک یا تمام نشانه های زیر را داشته باشند:
  • احساس ترس
  • وحشت
  • اضراب
  • تندشدن ضربان قلب
  • افزایش تعداد ضربان قلب
  • لرزش
  • اجتناب شدید از قرار گرفتن در  موقعیتی که حشرات وجود دارند
  • کوتاه شدن نفس
دلایل انتوموفوبیا یا ترس از حشرات
انتوموفوبیا نیز مانند بسیاری از فوبیهای دیگر به دلیل یک واقعه وحشتناک ایجاد می شود.اگر والدین کودک از حشرات می ترسند به احتمال زیاد کودک نیز از حشرات خواهد ترسید. به عنوان مثال اگر فردی توسط زنبور نیش گرفته شده باشد و این واقعه برایش ترس شدید ایجاد کند، همین مسأله میتواند منجر به فوبیا شود.

درمان انتوموفوبیا یا ترس از حشرات چیست ؟

درمان متداول برای انتوموفوبیا ،حساسیت زدایی منظم می باشد.که یک نوع تکنیک رفتار درمانی می باشد و از شرطی سازی کلاسیک گرفته شده است و شامل یک مداخله درمانی می باشد که باعث می شود پیوند بین اضطراب و شی یا موقعیتی که اضطراب ایجاد کرده است از بین برود .

هدف درمان این است که فوبیا کاهش پیدا کند یا از بین برود و به فرد کمک کند تا با ترسش روبرو شود. همچنین به بیمار  کمک می شود تا با تکنیک آرام سازی  از فشار و تنش روزانه اش کاسته شود.
اگر شما نیز از انتوموفوبیا یا ترس از حشرات رنج می برید وقتش رسیده که برای درمان آن اقدام کنید. و می توانید از یک دکتر روانشناس و یا روانپزشک برای حل مشکلتان کمک بگیرید.برای شروع هیچوقت دیر نیست.
نویسنده و مترجم : مونا مرادی
توضیحات بخش اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، به بخشی از اختلالات روان گفته می شود که بر رفتار و تفکر تاثیر می گذارد و سبب بر هم خوردن تعادل زندگی فردی و یا اجتماعی فرد می شود. اختلالات ذهنی یا mental disorders ، در صورت عدم درمان، با گذر زمان شدت پیدا می کند. هر چند علت دقیق برخی از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی مشخص نیست، اما به طور کلی عواملی چون استرس های محیطی، زمینه های ژنتیکی ، نحوه رشد فردی و همچنین نحوه تعامل فرد با محیط پیرامون، در پیدایش و یا گسترش بیماری های این دسته نقش دارد. از شایع ترین اختلالات روانشناسی و روانپزشکی می توان به اضطراب ، وسواس ، افسردگی ، اختلال دو قطبی و انواع اسکیزوفرنی اشاره کرد. بیماری هایی که در گذشته نه چندان دور ، آن را ناشی از دخل و تصرف شیطان در جسم فرد می دانستند و راه حل چندانی برای آنها نداشتند. امروزه بسیاری از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، قابل درمان و بهبود است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.