روانشناسی کودک و نوجوان

ترتیب تولد فرزندان و نقش آن بر کیفیت زندگی زناشویی

ترتیب تولد فرزندان برای اولین بار توسط آلفرد آدلر یکی از روانشناسان به‌نام مطرح شد. آدلر بر اساس تحقیقات خود به این نتیجه رسید که ترتیب تولد فرزند تاثیر به سزایی در سبک زندگی و جایگاه فرد در خانواده دارد. او نظریه ای راجع به این موضوع تهیه کرده است. دیدگاه وی گاهی بنا به دلایلی ممکن است دچار استثنا و حالت های خاص نیز باشد. به عنوان مثال در برخی موارد نقش بین فرزند اول و دوم عوض میشود اما به طور کلی باز هم بیان می‌شود که درست است که ترتیب تولد در تصمیم‌گیری و سبک زندگی فرد دخیل است اما باید موارد دیگر را هم در کنار آن در نظر گرفت که محیطی فرد در آن رشد کرده، آموزش‌ها و تجارب دوران کودکی و تعاملات خانواده نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردارند.

ترتیب تولد فرزندان چه تاثیری در رابطه میان زوجین دارد؟

ترتیب تولد فرزندان

بررسی نقش ترتیب تولد در سبک زندگی در کنار دیگر موارد قبل از ازدواج می‌تواند کمک کند تا ما پیش‌بینی بهتری از فرد منتخب خود داشته باشیم. افرادی که در فضای خانوادگی مشابه رشد کرده‌اند و صفات فردی مشابه دارند به مسائل زندگی تقریباً یکسان نگاه می‌کنند و با مشکلات مشابه‌ای نیز دست به گریبانند.

فرزند اول و اثر گذاری بر زوجین

در بررسی نقش ترتیب تولد در سبک زندگی متوجه می شویم که معمولاً فرزندان اول به علت بی‌تجربگی و خامی پدر و مادر کم و بیش دستخوش اشتباه‌های مختلف آنها در هر زمینه‌ای می‌شوند تا پدر و مادر از طریق آزمایش و خطا در مورد آنها تجربه کسب کند.

فرزند اول همواره مورد توجه خاص والدین و اقوام قرار می‌گیرد. توقعات بیش از اندازه و انتقادها و سرزنش‌های کلافه‌کننده فراوانی برای فرزند اول وجود دارد. فرزندان اول همواره به دنبال پذیرش و تأثیر دیگرانند. آنها زندگی را جدی می‌گیرند و مسئولیت‌پذیری بالایی دارند، افرادی قابل اعتماد و وظیفه‌شناس هستند. فرزندان اول معمولاً به سختی تلاش می‌کنند تا به موفقیت‌های مورد قبولی دست پیدا کنند.

فرزند اول همواره در جهت دیده شدن و اول بودن و مورد قبول بودن تلاش می‌کند. او تا حدودی هم نازپرورده می‌شود، البته تا زمانی که برادر و خواهر جدید وارد زندگی او نشده باشد. با ورود فرزند دوم، فرزند اول حس می‌کند در حق او ظلم شده است و دوران کودکی‌اش مختصر و کوتاه بوده است زیرا همواره والدین به او گوشزد می‌کنند که تو بزرگ‌تری!

حتی خطاها و اشتباه‌های فرزندان دیگر به خاطر سهل‌انگاری فرزند اول دیده خواهد شد. اما فرزند اول همواره قدرت را نسبت به فرزندان دیگر در دست دارد. فرزندان از او به خوبی حرف‌شنوی دارند حتی گاهی بیشتر از والدین، لذا سلطه‌طلبی و حکم‌فرمایی و قدرت‌طلبی معمولاً جزو خصوصیات اصلی فرزندان اول خانواده است. فرزندان اول می‌دانند که چگونه می‌توانند جای خود را در میان خانواده باز کنند.

ترتیب تولد فرزندان: فرزند دوم

نقش فزرند دوم در ترتیب تولد فرزندان

نقش ترتیب تولد در سبک زندگی برای فرزندان دوم به این صورت است که معمولاً سعی می‌کنند مراحل آموزش را به نسبت فرزند اول سریع‌تر بگذرانند. حرف‌شنوی بیشتری از والدین دارند. آنها از همان بدو تولد توجه والدین را با فرزند اول تقسیم می‌کنند.

فرزندان دوم معمولاً ریسک‌پذیرتر هستند. در بیشتر مواقع متفاوت از فرزند اول عمل می‌کنند و روابط اجتماعی قوی‌تری دارند. دوستان بیشتری دارند و کمتر از فرزند اول از آنها انتقاد و شکایت می‌شود.

ترتیب تولید فرزندان: فرزند میانی

در نقش ترتیب تولد در سبک زندگی ، پیش‌بینی شخصیت فرزندان میانی از فرزندان دیگر دشوارتر است. فرزندان میانی از هر سو مورد فشار و هجوم فرزندان اول و آخر خانواده هستند آنها میانجیان خوبی می‌شوند و همچنین سیاستمداران قابلی هستند. بیشتر به دوست اهمیت می‌دهند. توانایی آنها در مذاکره و گفت‌وگو قابل توجه می‌باشد.

فرزندان میانی سازش‌پذیری بیشتری در زندگی دارند و در حل منازعات توانایی بهتری دارند. معمولاً فرزند میانی شخصیتی متضاد با فرزند اول دارد، اگر مثلاً فرزند بزرگتر از او، در ورزش مورد قبول باشد، او در درس و تحصیل تلاش خود را می‌کند. از همان ابتدا می‌آموزند که زندگی غیرعادلانه است و باید با خواهر و برادر بزرگتر و کوچک‌تر از خود کلنجار بروند از این رو فرزند میانی راه‌هایی را برای رسیدن به هدفش می‌آموزد که باعث می‌شود نحوه تعامل با دیگران را بهتر بیاموزد.

ترتیب تولد فرزندان: فرزند آخر

در نقش ترتیب تولد در سبک زندگی ته‌ تغاری خانواده معمولاً نازپرورده‌تر از بقیه است. آنها شخصیت حمایت‌طلب دارند و خودشان را زیاد به سختی نمی‌اندازند. مورد توجه اعضای خانواده هستند. معمولاً راه‌هایی را می‌روند که دیگر فرزندان آن راه‌ها را انتخاب نکرده‌اند. شوخ و بذله‌گو می‌شوند و حساس و نکته‌سنج. کمتر از فرزند اول اشتباه می‌کنند زیرا نتیجه اشتباه‌های او را دیده‌اند.

تک‌فرزند

ویژگی های شخصیتی فرزندان

تک‌فرزندها در نقش ترتیب تولد در سبک زندگی از خیلی جهات شبیه به فرزندان اول هستند. تک‌فرزندها از آنجا که بیشتر ارتباطشان با پدر و مادر است، ارتباط و رقابت با همسالان را به خوبی نمی‌آموزند و با کوچکتر از خود یا بزرگتر از خود ارتباط بهتری برقرار می‌کند. تک‌فرزندها همواره ترس از عدم تأثیر و شکست را دارند. به انجام درست کارها توجه خاص دارند. انگیزه پیشرفت در اینها مانند فرزندان اول بسیار زیاد است و تلاش می‌کنند تا بهترین کار را ارائه دهند. در تعامل با بزرگترها موفق عمل می‌کنند تک‌فرزندها از همه چیز حتی خودشان انتقاد می‌کنند. خیلی زود درس‌های زندگی را می‌آموزند معمولاً به والدین یا یکی از آنها وابسته می‌شوند. به جزئیات توجه دارند و برای مورد تأیید و تحسین دیگران نگران هستند.

جمع بندی

والدین باید نسبت به ترتیب تولد فرزندان خوب آگاهی کاملی به دست آورند. داشتن اطلاعات کافی نسبت به ویژگی های عمومی فرزندان می‌تواند کمک شایانی به آنها جهت رشد و پرورش هر چه بهتر فرزندان خود کند. والدینی که با نظریه های ترتیب تولد آشنایی کافی دارند، توانایی مدیریت بهتری نسبت به سایر والدین خواهند داشت؛ همچنین توانایی بیشتری در پرورش خلاقیت کودک خود به دست میاورند.هر یک از فرزندان با توجه به ترتیبی که در آن به دنیا آمده است، ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود را دارد که باید به طور کامل به آن توجه شود. عدم توجه کافی به ویژگی های شخصیتی فرزند ممکن است باعث مشکلاتی شود که حتی در بسیاری از موارد توسط خود والدین قابل حل نباشد. در این مقاله با مهم ترین ویژگی ها و تیبپ های شخصیتی فرزندان آشنا شدید.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن