دوره های ویژه عموم

کلاس و دوره تحلیل رفتار متقابل یا TA

ثبت نام کلاس و دوره و کارگاه تحلیل رفتار متقابل یا TA آغاز شد.

تحلیل رفتار متقابل چیست؟

تحلیل رفتار متقابل (Transactional Analysis) یا به اختصار TA یک سیستم آموزشی و درمانی است که توسط پروفسور اریک برن ابداع شد. به وسیله متد تحلیل رفتار متقابل چیست ؟تحلیل رفتار متقابل می توان بسیاری از مشکلات رفتاری ، مدیریتی ، تربیتی ، روانشناسی و روانپزشکی و حتی اجتماعی و سیاسی را حل کرد.

دلیل این موضوع جامع بودن تحلیل رفتار متقابل و همچنین زبان ساده آموزشی آن است. در واقع تحلیل رفتار متقابل به افراد کمک می کند که به آنالیز رفتارهای خود و دیگران بپردازند و با آگاهی حاصل از این کار، بتوانند در هر لحظه واکنش مناسبی را به یک رویداد نشان دهند. گذشته از این موضوع ، تحلیل رفتار متقابل به شکل گیری ساختار کلی شخصیت در چند سال اول زندگی نیز معتقد است.

برای همین به گذشته و کودکی افراد نیز سر می زند و گره های روانی و شخصیتی آنها را با تحلیل و آنالیز دقیق بررسی می کند. اینکار سبب می شود که شرکت کنندگان در کلاس تحلیل رفتار متقابل بتوانند مشکلات گذشته خود را برطرف کنند و رفتارهای کنونی خود را در ارتباطات انسانی کنترل کنند.

می توانید فایل صوتی مقاله را گوش کنید:

تاریخچه ای از تحلیل رفتار متقابل :

در بین سالهای ۱۹۵۰ تا ۱۹۷۰ ، در مونترال کانادا، روانپزشکی به نام پروفسور اریک برن، مراجعین زیادی را از انواع اختلالات روانپزشکی تا مشاوره های روانشناسی ویزیت می کرد. اریک برن یک دغدغه بزرگ داشت.

او معتقد بود که همه مشکلات را نباید با دارو برطرف کرد. در عین حال تعداد زیادی مراجع داشت که در زمره مشکلات رفتاری و شناختی بودند. او زمان زیادی برای آموزش و توضیح مشکلات مراجعینش نداشت اما در عین حال به شدت به دنبال بهبود زندگی آنها بود.

اریک برن همیشه به دنبال یک روش نوین آموزشی و درمانی بود که بتواند در مدت زمان کوتاهی ، به آموزش علت رفتارهای فردی و تعاملات انسانی بپردازد.

در نهایت اریک برن ، با مطالعه نظریه فروید و دیدگاههای دکتر پنفیلد ، اقدام به ابداع یک سیستم درمانی و آموزشی به نام تحلیل رفتار متقابل یا TA کرد. او امید داشت که با برگزاری کلاسهای تحلیل رفتار متقابل و همینطور با بهره گیری از گروه درمانی ، بتواند به بسیاری از مراجعین خود در زمینه های مختلف کمک کند و همه چیز درباره تحلیل رفتار متقابل یا TA - Transactional Analysisریشه دلایل رفتاری آنها و چگونگی اصلاح باورهای بنیادین را به آنها آموزش دهد.

دیری نپایید که تحلیل رفتار متقابل ، تبدیل به یک متد جامع شد که افراد شرکت کننده در کلاسهای تحلیل رفتار متقابل می توانستند شخصیت خود و دیگران را بررسی کنند و رفتارها و باورهای خود را اصلاح کنند. نتیجه این تغییرات شخصی منجر به رشد و شکوفایی فردی ، و همینطور شناخت بهتر افکار و مدیریت آنها شد.

از آنجایی که روش تحلیل رفتار متقابل به زبان ساده بیان شده است، بسیاری از افراد آن را در زمینه های مدیریت ( مانند تعامل با همکاران و کارمندان ) ، برنامه ریزی ، آموزش و فرزند پروری ، رشته های ارتباطات ، کسب و کار و حتی روانشناسی سیاسی نیز استفاده کردند.

کار به آنجا رسید که شهره تحلیل رفتار متقابل و پروفسور اریک برن جهانی شد و کمتر کسی است که در شاخه های علوم انسانی و یا درمانی فعالیت کند و آن را نشناسد. اقرار نکرده ایم اگر بگوییم امروزه یکی روشهای درمانی و آموزشی موفق در روانشناسی و روانپزشکی ، تحلیل رفتار متقابل یا TA است.

بررسی نقاط قوت تحلیل رفتار متقابل :

بارزترین ویژگی تحلیل رفتار متقابل یا TA این است که مفاهیم پیچیده روانکاوی با کلماتی ساده و قابل فهم بیان می شود و به شدت در زندگی و روابط افراد کاربرد پیدا می کند.
تا ابتدای سال ۱۴۰۲، ثبت نام جدیدی انجام نمی شود. لطفا در این خصوص تماس یا درخواستی ننمایید.

یکی از نقاط قوت تحلیل رفتار متقابل ، ساده بودن مفاهیم و اصول کلیدی آن نظریه است. به طوری که تنها در چند جلسه ابتدایی ، فرد قادر خواهد بود که اصول کلی رفتار خود و دیگران را تشخیص دهد و چگونگی اصلاح آن را به مرور بیاموزد.

یکی از کلیدی ترین بخش های این نظریه ، پیرامون سه واژه کودک، والد ، و بالغ می چرخد. شاید شما هم در فیلم آتش بس و یا مراودات روزمره، این سه کلمه را شنیده باشید. به وسیله این سه مفهوم سعی می شود تا درک کنیم هر رفتار ، گفتار و افکاری که داریم، از کدام یک از بخش های شخصیتی ما ناشی می شود و چگونه می توانیم آن را تغییر دهیم.

از نکات قوت دیگر تحلیل رفتار متقابل ، برگزاری کلاسهای گروهی است. هر چند این روش آموزشی درمانی را می توان به وسیله مشاوره خصوصی نیز انجام داد ( که نتیجه خوبی هم می دهد ) اما برگزاری کلاسهای گروهی سبب می شود که افراد در تحلیل و همینطور بررسی نگرش های خود نسبت به مسائل قوی تر شده و دیدگاههای مختلف را نیز بدانند.

نکته قوت دیگر آن است که نسبت به روانکاوی فرویدی که سالها زمان و هزینه می برد، بسیار کم هزینه تر است و در مدت زمان کوتاه تری به نتیجه می رسد ( معمولاً هفته ای یک جلسه دو یا سه ساعته ).

تحلیل رفتار متقابل از مفاهیمی کلیدی تشکیل شده است که سعی می کنیم در ادامه بخش هایی از آن را برای آشنایی بیشتر ذکر کنیم.

مفاهیم کلیدی نظریه تحلیل رفتار متقابل :

  • خوب بودن ذاتی انسان در نظریه تحلیل رفتار متقابل

در نظریه تحلیل رفتار متقابل، اعتقاد بر این است که همه انسان ها در ذات خوب و نیکو هستند. هر چند ممکن است به دلایل متعددی، رفتارهایی از خود نشان دهند که از جانب ما، رفتارهای خوب و مناسبی نباشد. یکی از کارهایی که در نظریه تحلیل رفتار متقابل باید تمرین کنیم این است که انسان ها را به طور کامل و به همان گونه که هستند بپذیریم. هر چند ممکن است یک فرد رفتارهای را از خود نشان دهد که از نظر ما رفتار مناسب و یا درستی نیست.

در واقع من و تو هردو خوب هستیم ولی ممکن است گاهی اوقات درگیر رفتارهای غیر خوب یکدیگر شویم.

  • در تحلیل رفتار متقابل (TA)، ما قربانی گذشته نیستیم

 نظریه تحلیل رفتار متقابل، اعتقاد بر این دارد که همه انسان ها توانایی فکر کردن دارند و می توانند با آگاهی نسبت به پیش‌نویس های خود، سرنوشتشان را تغییر داده و آن را با میل خود بنویسند. در واقع ما قربانی گذشتگان نیستیم.

ما در نظریه تحلیل رفتار متقابل معتقدیم که گذشته و دوران کودکی، نقش بسزایی در رفتارهای کنونی ما دارد، اما این بدان معنا نیست که ما قربانی همان سال‌های اولیه زندگی هستیم. هر چند نیاز به تمرین و مداومت وجود دارد اما در نهایت ما می‌توانیم داستان زندگی خود را تغییر دهیم و آنچه که خود دوست داریم و درست می‌پنداریم را برای آینده خود رقم بزنیم.

  • حالات نفسانی در نظریه تحلیل رفتار متقابل :

اریک برن و شاگردان او معتقدند که تمامی واکنش های انسان از حالات نفسانی سرچشمه می گیرد. در واقع حالات نفسانی بخش های مختلفی از شخصیت فرد هستند. به طور خیلی ساده، شخصیت انسان از سه بخش اصلی و کلی تشکیل شده است:

حالات نفسانی در تحلیل رفتار متقابل چیست؟بخش شخصیتی یا حالات نفسانی کودک

بخش شخصیتی یا حالات نفسانی والد

بخش شخصیتی یا حالات شخصیتی بالغ

هر کدام از سه بخش بالا، ویژگی های مختص به خود را دارند و از طریق دقت کردن به زبان بدن، تن صدا، لحن و همینطور کلماتی که بیان می شود می توانیم درک کنیم که در هر لحظه در کدام یک از حالات شخصیتی هستیم.

برای مثال وقتی فردی با هیجان زیاد و همینطور از روی لذت کاری را انجام می دهد و واکنش های کودکان از خود نشان می دهد، در حالت شخصیتی کودک است. مثلاً در زمان دیدن یک مسابقه فوتبال، معمولاً افراد در حالت شخصیتی کودک قرار دارند. در این حالت سراپا شوق و هیجان هستند و ممکن است مانند یک کودک خردسال داد و بیداد و فریاد کنند.

اما زمانی که ما از باورهای والدینمان استفاده می کنیم و به شدت اصرار داریم که حرفمان درست است. مانند والدینمان چپ چپ نگاه می کنیم و یا با دستور و تحکم حرفی را می زنیم، احتمالاً در حالت شخصیتی یا حالت نفسانی والد هستیم. چرا که همان کاری که در کودکی والدینمان با ما انجام داده بود را ما با آنها انجام می دهیم. در واقع ممکن است در کودکی بارها والدینمان با ما چنین رفتارهایی را انجام داده بودند.

و در نهایت زمانی که در این زمان و مکان هستیم و به دنبال حل مسئله هستیم، در حالت نفسانی بالغ یا بزرگسال سالم قرار داریم.

  • پیش نویس زندگی در تحلیل رفتار متقابل :

بخش دیگری از نظریه تحلیل رفتار متقابل، به بررسی باید ها و نباید های زندگی می پردازد. همه ما در زندگی باید ها و نباید هایی داریم که آنها را از سنین بسیار کم توسط والدین آموخته ایم. بدون آنکه برررسی کنیم این باورها چقدر درست و یا غلط هستند. در کلاس تحلیل رفتار متقابل، به این فرآیند شناسایی و بازسازی باورها ، پیش نوس زندگی می گویند. بسیاری از رفتارهای اشتباه ما در زندگی و یا انتخاب های اشتباهمان از همین پیش نویس های زندگی یا زندگینامه شخصی ناشی می شود.

  • نوازش ها در تحلیل رفتار متقابل :

در تحلیل رفتار متقابل معتقد هستیم که همه ما نیازمند نوازش هستیم. در واقع در این سیستم انسان را به دو بخش کلی جسم و روان تقسیم می کنیم و معتقدیم همانطور که جسم نیازهای ضروری دارد و در صورت برآورده نشدن آسیب های ماندگاری می بیند، روان نیز چنین است در واقع همانطور که برای رشد جسمانی نیازمند غذا هستیم، برای رشد روانی نیز نیازمند نوازش هستیم و این نوازش ها انواع مختلفی دارد.

در TA با انواع این نوازش ها و چگونگی دریافت نوازش به خود و دیگران آشنا می شویم تا بتوانیم نیازهای روانی خود و دیگران را برطرف کنیم.

  • پذیرش مسئولیت رفتار و زندگی خود در نظریه TA

اگر بخواهیم صادقانه به زندگی نگاه کنیم، متوجه می شویم که دیگران و یا محیط اطراف نمی توانند ما را مجبور کنند که به شکل خاصی فکر کنیم و یا به شکل خاصی احساس داشته باشیم. هیچکس را نمی توان به اجبار عاشق کرد و یا به اجبار فکری را در ذهن او پرورش داد. در واقع افکار، احساسات، و رفتار ما، ناشی از انتخاب های ما است. و پیامدهای تلخ و شیرینی که با آنها روبرو می شویم، ناشی از انتخاب های گذشته مان می باشد.به هر حال هر آنچه که در زندگی با آن روبرو میشویم ناشی از تصمیم ما است و ما مسئول احساس ها، رفتارها، و زندگی خودمان هستیم.

 در واقع تا زمانی که مسئولیت زندگی خود را بر دوش دیگران بگذاریم و تنها آنها را مقصر بدانیم، هیچ چیز در زندگی ما تغییر نخواهد کرد. ما معتقد نیستیم که دیگران اشتباهی در رفتارهایشان ندارند اما به شدت معتقدیم که اصلاح زندگی شما، با تمرکز و پذیرش مسئولیت های فردی صورت می گیرد.

مسئولیت درمانگر و مراجع در تحلیل رفتار متقابل

همانطور که در سطوح بالاتر نیز ذکر شد، هر انتخابی، مسئولیتی با خود به همراه می‌آورد و اگر انتخاب کردید که نظریه تحلیل رفتار متقابل را با یک روانشناس کار کنید، یک مسئولیت یک رابطه دو سویه را پذیرفته اید.  در این رابطه درمانگر متعهد می شود که تمامی دانش و تلاش خود را برای آشنایی شما با خودتان، و نظریه تحلیل رفتار متقابل داشته باشد و شما نیز متعهد می شوید که آنچه در این دوره می آموزید را به مرحله اجرا بگذارید. در واثع متعهد می شوید که تمام تلاش خود را برای اصلاحات بنیادین در زندگی خود انجام دهید.

اجازه دهید این موضوع را با مثالی روشن تر کنیم. اگر قصد خرید یک اجاق گاز را داشته باشید، احتمالا تنها کاری که لازم است انجام دهید مراجعه به یک فروشگاه، انتخاب مدل اجاق گاز، و پرداخت پول است. اما اگر قصد پختن یک غذا را داشته باشید، لازم است دستورالعمل آن غذا را از شخصی آموزش بگیرید. و بارها و بارها دستورالعمل آموزش دیده شده را اجرا کنید تا در نهایت با چندین بار صحیح و خطا بتوانید به نحوه پختن آن غذا دسترسی پیدا کنید. در واقع کاری که در تحلیل رفتار متقابل انجام می‌دهیم، از جنس آشپزی است. یک مدرس دوره تحلیل رفتار متقابل، به شما نظریه تحلیل رفتار متقابل را آموزش می دهد او با بررسی شخصیت و رفتار های شما، نکات کلیدی را گوشزد می‌کند.شما را با انتخاب های تان آشنا می کنند و رفتارهای غلط و چرایی شکل گیری آنها را بیان می کند. اما در نهایت شخصی که لازم است پای گاز بیاستد و غذا را درست کند، شما هستید.

کتابهای مناسب برای یادگیری تحلیل رفتار متقابل چیست؟

کتاب مناسب برای یادگیری تحلیل رفتار متقابل چیست ؟

این نکته را باید در نظر داشت که یادگیری تحلیل رفتار متقابل از روی کتاب و یا به صورت فردی، بازده شرکت در کلاسهای گروهی و یا جلسات مشاوره فردی را ندارد. دلیل این موضوع این است که افراد در کلاسهای گروهی، دیدگاهای متفاوت را فراگرفته و به طور دقیق تری قادر به شناخت حالات شخصیتی و حل چگونگی مشکلات خود هستند.

همچنین در کلاسهای گروهی تحلیل رفتار، افراد توسط یک روانشناس و روانکاو کارکشته و آشنا با متد همسو شده و در واقع تسهیلگر نقش مهمی در هدایت فرد و کمک به شناسایی مشکلات او و چگونگی درمان آنها دارد. اما به هر حال ، جهت کسب آگاهی تعدادی از کتابهای مطرح در زمینه تحلیل رفتار متقابل را خدمتتان ارائه می دهیم :

کتاب وضعیت آخر نوشته تامس هریس

یکی از اصلی ترین و مرجع ترین کتابهای روانشناسی که در زمینه تحلیل رفتار متقابل کاربرد دارد، کتاب وضعیت آخر نوشته تامس هریس است. پیشتر به توضیح کتاب وضعیت آخر در این لینک پرداخته ایم. تمامی مطالب این کتاب پیرامون شش مفهوم کلی نظریه تحلیل رفتار متقابل یعنی : کودک ، والد، بالغ، نتیجه گیری های پیش نویس و بازیهای روانی است.

در ابتدای کتاب تامس هریس با اقتباس از آزمایشهای فردی بنام پرفسور بن فیلد، انسان را مانند یک ضبط صوت قلمداد می کند که گذشته او همواره با اوست و در بخش های مختلف زندگی اش نقش ایفا می کند.

هر چند کتابهای موجود در زمینه تحلیل رفتار متقابل (Transactional Analysis) می تواند به دانش فرد در مورد این تئوری بیافزاید، اما بهترین شیوه برای تغییر رفتار و اصلاح رفتارهای مخرب، شرکت در کلاسهای گروهی تحلیل رفتار متقابل است.
هر چند کتابهای موجود در زمینه تحلیل رفتار متقابل می تواند به دانش فرد در مورد این تئوری بیافزاید، اما بهترین شیوه برای تغییر رفتار و اصلاح باورهای مخرب، شرکت در کلاسهای گروهی تحلیل رفتار متقابل است. تا ابتدای سال ۱۴۰۲، ثبت نام جدیدی انجام نمی شود. لطفا در این خصوص تماس یا درخواستی ننمایید.

کتاب ماندن در وضعیت آخر نوشته تامس هریس

تامس هریس پس از نگارش کتاب وضعیت آخر ، اقدام به انتشار مطالب پراکنده دیگری کرد که پس از مدتی آنها را گردآوری و با عنوان کتاب ماندن در وضعیت آخر منتشر کرد. در واقع کتاب ماندن در وضعیت آخر را می توان جلد دوم کتاب وضعیت آخر دانست.

 این کتاب نیز توسط اسماعیل فصیح ترجمه شده است. این کتاب بیشتر در حوزه احساسات انسانی و درک ما از احساسات است. در واقع کتاب قصد دارد دلیل اصلی این سوال را که چرا من خوبم، تو خوبی ولی حال خوبی نداریم را بیان کند.

در واقع کتاب سعی می کند افراد را با احساسات خود در صلح قرار دهد و بیان کند که چه غم و چه شادی ، نه خوب هستند و نه بد. بلکه اینها دسته ای از احساسات واقعی هستند که ریشه ای در حالات نفسانی ما دارند.

کتاب تحلیل رفتار متقابل نوشته یان استوارت :

به جرات می توان گفت که معروف ترین کتاب در زمینه تحلیل رفتار متقابل، کتاب تاملی در روانشناسی تجربی تحلیل رفتار متقابل است. این کتاب توسط دکتر بهمن دادگستر ترجمه شده است و به توضیح مفاهیم کلی نظریه تحلیل رفتار متقابل می پردازد. هر چند نثر کتاب تحلیل رفتار یان استوارت چندان روان نیست اما هر شخضی که با خودشناسی کار دارد، سری به آن باید بزند.

از مطالبی که در این کتاب به خوبی توضیح داده شده است، تفاوت قائل شدن بین رفتارهای اشتباه فردی با شخصیت است. در واقع کتاب یان استوارت تاکید زیادی دارد که ما می توانیم بر رفتار دیگران منتقد باشیم اما شخصیت آنها بعدی است که لازم است تمام و کمال پذیرفته شود.

آیا تحلیل رفتار متقابل را از روی کتاب و یا به تنهایی می توان یاد گرفت؟

این پاسخ تا میزان زیادی به شما باز می گردد. امروزه حتی پیچیده ترین مباحث را از طریق اینترنت و کتاب هم می توان آموخت. به طور کلی این تکنیک دو بخش مجزا دارد. یکی دانش تحلیل رفتار متقابل است که آن را از طریق کتاب و یا جزوات می توان کسب کرد. و دیگری اجرای روش درمانی و آموزشی تحلیل رفتار متقابل  . در واقع هدف از شرکت در کلاسهای تحلیل رفتار متقابل و یا دوره های TA، خودشناسی، خودسازی و پالایش گذشته است و اینکار تنها با خواندن کتاب امکان پذیر نیست. بهتر است برای حل گذشته و همینطور بهبود روابط خود، دوره و کارگاه تحلیل رفتار متقابل را با همراهی یک متخصص روانشناس اجرا کنید.

کلاس ها و دوره تحلیل رفتار متقابل :

اریک برن ، معتقد است بهترین شیوه تغییر رفتار و بهبود شخصیت، در کلاسهای گروهی تحلیل رفتار متقابل به دست می آید. دلیل این موضوع آن است که در این کلاسها افراد می توانند برون ریزی داشته و تجربیات گذشته خود را همراه با احساسات بیان کنند. همچنین در کلاسهای گروهی امکان اطلاع از مشکلات سایرین وجود دارد و این موضوع کمک می کند تا بتوانیم مسائل و مشکلات ، و همچنین راه حل های آنها را از زاویه دید دیگران بررسی کنیم.

موسسه روانشناسی و مشاور دکتر روانشناس ، به طور ادواری، اقدام به برگزاری کلاسهای تحلیل رفتار متقابل می کند. این کلاسها به صورت هفته ای یک جلسه دو یا سه ساعته ( بسته به نوع دوره ) برگزار می شود. دوره ها دارای سه سطح مقدماتی ، متوسط و پیشرفته می باشد و افراد برگزیده به عنوان دستیار در دوره های بعدی به طور رایگان شرکت خواهند کرد. برگزاری کلاسها به وسیله دکتر امیر شیرین زاده و سرکار خانم دکتر سیما سهوایی می باشد.

تا ابتدای سال ۱۴۰۲، ثبت نام جدیدی انجام نمی شود. لطفا در این خصوص تماس یا درخواستی ننمایید.

1.4/5 - (146 امتیاز)

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن