مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

تحلیل رفتار متقابل یا TA چیست ؟

تحلیل رفتار متقابل یا TA چیست ؟تحلیل رفتار متقابل یا Transactional Analysis که در اصطلاح TA هم نامیده می شود یک متد درمانی و خودکاوی است. با استفاده از این شیوه تا میزان زیادی می توان بر مشکلاتی که در زندگی جاری وحود دارد غلبه کرد. در واقع تحلیل رفتار متقابل یک متد درمانی خودشناسی است.

 

تحلیل رفتار متقابل یا TA چگونه ابداع شد؟

نظریه تحلیل رفتار متقابل در حدود ۶۰ سال پیش توسط دکتر اریک برن ابداع شد. دکتر اریک برن که یک روانپزشک آمریکایی کانادایی بود متوجه شد که بسیاری از مشکلات جسمی، ریشه در فرآیند رشدی و اجتماعی انسان دارد. او پس از سالها مطالعه در خصوص مشکلات روان و کاستی های فردی، متد تحلیل رفتار متقابل را بنیان گزاری کرد. 

دکتر اریک برن، متد تحلیل رفتار متقابل را به گونه ای پایه ریزی کرد که با آشنایی با آن می توان به زیربنای رفتارهای انسان پی برد. به بیانی دیگر افراد در روابط اجتماعی خود دارای ساختارهای زیر بنایی هستند که به وسیله TA می توان به آن پی برد.

 

چرا تحلیل رفتار متقابل یا TA کارآمد و پرطرفدار است؟

تحلیل رفتار متقابل ، بسیار کارآمد و پرطرفدارتر از آنی شد که دکتر اریک برن فکر می کرد. از دلایل موفقیت این متد درمانی و آموزشی ، می توان به موارد زیر اشاره کرد : 

تجربه چندین ساله ما در برگزاری کلاسهای تحلیل رفتار متقابل نشان می دهد که این دوره ها به شکل کلی زندگی فرد را متحول می کند. به بیانی دیگر TA یکی از قوی ترین دوره های خودشناسی و بهبود روابط است.
کلاسهای تحلیل رفتار متقابل به طور متناوب در مرکز مشاوره دکتر روانشناس برگزار می گردد.
۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲ | ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

TA از یک زبان محاوره ای و بسیار ساده استفاده می کند. برای همین هر شخصی با هر میزانی از سواد و البته مقداری تحلیل می تواند از روش TA استفاده کند.

TA محدودیت سنی ندارد. و هر شخصی از اواسط نوجوانی تا کهنسالی می تواند از این متد استفاده کند. 

TA به گونه ای است که افراد خود در فرآیند شناخت و حل مشکلات شخصی همکاری و مشارکت فعال دارند.

TA به فرد کمک می کند تا گذشته خود را بررسی کند و بتوانند با نگرشی جدید به تجربیات قدیمی نگاه کنند. به وسیله این نگرش جدید، فرد توانایی تغییر افکار و رفتار خود را پیدا می کند. 

 

آیا این متد را از روی کتاب و یا به تنهایی می توان یاد گرفت؟

این تکنیک دو بخش مجزا دارد. یکی داشتن دانش این متد درمانی و آموزشی است که آن را از طریق کتاب و یا جزوات می توان کسب کرد. و دیگری اجرای متد بر روی خود و یا اجرای آن در بخش روابط است. در واقع هدف از کارکرد این متد، خودشناسی، خودسازی و پالایش گذشته است و اینکار با کتاب امکان پذیر نیست. بهتر است برای حل گذشته و همینطور بهبود روابط خود، متد تحلیل رفتار متقابل را با همراهی یک متخصص روانشناسی اجرا کنید. کتاب توانایی تحلیل زوایای پیچیده شما را ندارد. یک متخصص روانشناس گام به گام در کنار شما به تحلیل و رفع مشکلات گذشته می پردازد.

با تشکر.

امیر شیرین زاده، روانشناس و مدرس دوره های تحلیل رفتار متقابل (TA).

 


 جهت نام کلاس های تحلیل رفتار متقابل TA ، با تلفن های ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲  ،  ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴ تماس بگیرید.

 

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.