مشاوره ازدواج

تاثیر تشابه افراد در ازدواج

تشابه افراد در ازدواج در زمینه های مختلف مانند تشابه علایق و طرز تفکر، تشابه مذهبی و سیاسی و تشابه تحصیلی و طبقاتی از مواردی است که در صورت وجود می تواند موجب سازش و از خود گذشتگی زوجین در زندگی مشترک شود. چرا که اگر ملاک‌ها و معیارهای مورد نظر قبل از ازدواج برآورده شده باشد و زن و مرد با یکدیگر توافق بیشتری داشته باشند امکان سازش و خوشبختی زوجین بیشتر خواهد بود. این موارد باید قبل از ازدواج مورد بررسی طرفین قرار گیرد.

تشابه علایق و طرز تفکر در ازدواج

تشابه افراد در ازدواجاز موارد تشابه افراد در ازدواج ، توافق روی مسائل مهمی است که دارای اهمیت فوق‌العاده‌ای می‌باشد. جوانان قبل از ازدواج باید در مورد توافقاتشان در مورد مسائل مختلف به خصوص علاقه‌ها و طرز تفکرشان به آگاهی لازم برسند تا از موارد تشابه افراد در ازدواج آگاه شوند. طرز تفکر موضوع بسیار مهمی است که براساس آن «فلسفه زندگی» هر فردی ریخته می‌شود. تشابه علائق و طرز تفکر از این جهت در تشابه افراد در ازدواج مهم است که تفاوت درآن می‌تواند باعث اختلافات زناشویی شود. مثلاً افراطی بودن یکی و محافظه‌کار بودن دیگری با ریسک‌پذیر بودن یکی و محتاط بودن دیگری باعث ایجاد اختلاف در زندگی زناشویی می‌شود. به عنوان مثال زوجی را در نظر بگیرید که زن بسیار هیجان‌پذیر است و ریسک‌پذیر، از زندگی یکنواخت و بیکاری بیزار است و در مقابل همسرش از هیجان و ریسک کاملاً به دور است و تمام تلاشش را می‌کند تا زندگی آرام و بی‌دغدغه‌ای را داشته باشد. از اینکه بیشتر وقت خود را به کارهای مختلف بپردازد، بیزار است و ترجیح می‌دهد اوقات بیکاری خود را در خانه روی کاناپه استراحت کند. به نظر شما چنین زوجی چگونه می‌توانند احساس خوشبختی کنند وقتی که در طرز تفکرشان هیچ تشابهی وجود ندارد. اولین مورد از تشابه افراد در ازدواج یعنی تشابه در تفکر به مهارت‌های حل مساله نیز منجر می‌شود مثلاً مردی را در نظر بگیرید که تخیلی و ایده‌آلیست است ولی زن رئالیست و واقع‌گراست. در این حالت در مورد مسائل زندگی، هر دو نفر از طرز تفکر دیگری رنج می‌کشد، به این صورت که مرد از قانونمند بودن و رویه خشک و بیش از حد عقلانی همسر خود به ستوه می‌آید و حس می‌کند که همسرش زیادی درگیر دلیل و منطق است و نیازی نیست هر چیزی دلیل داشته و قانونمند باشد و بهتر است کمی به معنویات و ظرایف زندگی توجه کند. زن هم به همان صورت حس کند شوهرش آدم خونسرد و بی‌خیال و تنبلی است و آرزو کند ای کاش واقع‌بین‌تر بود و دلایل منطقی را می‌پذیرفت. در این حالت که تشابه افراد در ازدواج وجود ندارد، نارضایتی در بین زوجین ایجاد می‌شود.

تشابه افراد در ازدواجتشابه در علایق، یکی دیگر از تشابه افراد در ازدواج نیز به همین شکل است. زوجی که در علایق خود با یکدیگر تقریباً همسو نباشند، باعث آزار یکدیگر می‌شوند. مثلاً مردی که عاشق کوهنوردی در روزهای تعطیل و سفرهای پرهیجان و گاهی شکار است و یک شب ماندن در جنگل یا بیابان برایش انرژی بیشماری را به همراه می‌آورد و اگر در کنار همسری باشد که تفریح و علاقه او مطالعه در کنار شومینه و خوردن یک فنجان قهوه است و به هیچ عنوان حاضر نیست زحمت کوهنوردی را تحمل کند یا ریسک ماندن در چادر را در جنگل تجربه کند. به این ترتیب هر دو از این وضعیت ناراحت خواهند بود و همواره احساس کمبود خواهند داشت.

البته با تشابه افراد در ازدواج نمی‌توان انتظار داشت که زن و شوهر در تمام زمینه‌ها همفکر و هم علاقه باشند اما بهتر است که در شکل کلی با یکدیگر همسو باشند تا بتوانند در زندگی احساس خوشبختی و سعادت کنند.

تشابه مذهبی و سیاسی در ازدواج

تشابه مذهبی از موارد تشابه افراد در ازدواج است که دارای اهمیت زیادی می‌باشد به نحوی که شاید بتوان گفت زندگی دو فرد از دو مذهب متفاوت شاید غیرممکن باشد، مگر اینکه یکی مساله مذهب را جدی نگیرد. همچنین در مورد مسائل سیاسی بهتر است در یک سو و یک جهت باشند که گاهی این موارد باعث اختلافات گسترده می‌شود تا جایی که به خانواده‌های یکدیگر نیز سرایت پیدا می‌کند. بهتر است افراد قبل از ازدواج به‌طور جزئی و شفاف و عینی در مورد اعتقادات مذهبی و سیاسی از یکدیگر سؤال کنند. در صورتی که سؤالات به صورت کلی باشند احتمال برداشت خطا نیز زیاد می‌شود و به طور شفاف تشابه افراد در ازدواج مشخص نمی شود. به عنوان مثال دو فردی که هر دو بیان می‌کنند که مسلمان هستند اما در مورد جزئیات اعتقادات خود صحبتی نمی‌کنند، ممکن است بعداً متوجه شود که وی اعتقاد بسیار شدید به انجام مستحبات دارد و دیگری این موارد را اصلاً لازم نمی‌داند. با یکی صحبت با هیچ جنس مخالفی را حتی در موارد کوچک جایز نمی‌داند و دیگری این مورد را بی‌معنا می‌داند.

تشابه افراد در ازدواجاین مسائل در زندگی پس از ازدواج باعث به وجود آمدن اختلافات بین زوجین خواهد شد حتی برای تربیت فرزندان، مشکلات مضاعف خواهد بود، زیرا هر یک از طرفین سعی می‌کند فرزند را طبق باورها و عقاید خود تربیت کند. در مورد مسائل سیاسی هم به همین شکل گاهی دیدگاه‌های افراطی نسبت به یک جریان و جهت سیاسی، سبب به وجود آمدن کدورت و نارضایتی بین زوجین خواهد شد. پس بهتر است  به‌طور کاملاً روشن با ذکر جزئیات اعتقادات سیاسی و مذهبی خود را فرد مورد نظر به خوبی مطرح کنیم.

تشابه تحصیلی و طبقاتی در ازدواج

اگرچه شباهت هوش و درک و شعور زن و مرد در خوشبختی پس از ازدواج مهم‌تر از میزان تحصیلات است ولی تحقیقاتی که در این مورد انجام شده است نشان می‌دهد که هر چه تشابه تحصیلی بیشتر بین زن و مرد وجود داشته باشد، میزان تشابه افراد در ازدواج بیشتر و احتمال میزان خوشبختی نیز بیشتر خواهد بود. برخی رفتارهای کوچک و به ظاهر ناچیز شخص ممکن است باعث آزردگی و عصبانیت همسر شود به خصوص این رفتارها زمانی جلب توجه خواهد کرد که زن و مرد از لحاظ طبقاتی و تحصیلی تفاوت زیادی داشته باشند. مثلاً اگر پسری تحصیل‌کرده که در خانواده‌ای متمول و دارای پایگاه اجتماعی بالا پرورش‌یافته است با دختر زیبای کارگر کارخانه‌ای ازدواج کند مسلماً بعد از ازدواج مواردی پیش خواهد آمد که برخی رفتارها با صحبت‌های عامیانه دختر در جمع یا طرز برخورد و … متناسب با طبقه پایین و تحصیل‌نکرده جامعه شکل گرفته باشد مثلاً در جمع خانواده پسر، دختر کلماتی را به اشتباه تلفظ می‌کند یا آداب خاص مهمان‌های خاص را نداند در این صورت پسر با مشاهده این حالات ممکن است شرمنده شود و مدام بخواهد به دختر تذکر بدهد. در این حالت دختر هم احساس آزردگی خواهد کرد که باعث تحقیر شوهرش شده است.

تشابه افراد در ازدواجدر بررسی تشابه افراد در ازدواج ، میزان تحصیلات معمولاً با پایگاه اجتماعی شخص بستگی دارد. پس اگر یکی از زوجین تحصیلات تکمیلی دانشگاهی داشته باشد و دیگری حتی موفق به گرفتن مدرک دبیرستان هم نشده باشد ممکن است در بعضی موارد احساس حقارت و شرم در آنها ایجاد شود. مثلاً مردی که همسرش دارای تحصیلات عالیه می‌باشد، همواره حس می‌کند همسرش از خودش برتر است و زن نیز همسرش را با همسر دوستانش که همگی تحصیل کرده هستند مقایسه نموده و دچار رنجش خاطر می‌شود. یا همواره سعی در اصلاح رفتار همسر یا پنهان کردن او در جمع‌ها و مهمانی‌ها داشته باشد. که این مورد برای هر دو نفر بسیار ناراحت‌کننده می‌باشد.

البته این نکته را هم باید متذکر شد که در موارد محدودی امکان دارد با وجود اختلاف تحصیلی و طبقاتی زوجین احساس خوشبختی و سعادت نمایند ولی بهتر است با فردی ازدواج کنیم که در بیشتر موارد به یکدیگر شبیه باشیم.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن