مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

با همسر بی احساس و بی عاطفه چه کنیم؟

در بسیاری از جلسات مشاوره، خانوم ها از بی احساس و بی عاطفه بودن مردان و یا همسرانشان سخن می رانند.

به راستی ریشه مشکل بی توجهی و بی عاطفه بودن مردان چیست؟

آیا عدم توجه نشانه پایان رابطه است؟

 


 

به طور کلی مردان نسبت به زنان از منظر عاطفی و هیجانی سردتر هستند. در این مطلب قصد داریم به سبب شناسی این موضوع بپردازیم.

این موضوع دلایل عمده­ای دارد. که در فرهنگ ما ، جامعه و هم در حوزه­ی باورهای خود فرد قرار گرفته است. که در اینجا به بررسی ۷ عامل اما در این مقاله می­پردازیم.

 

  • دوران کودکی افراد سرد از نظر روحی :

بطور کلی افرادی که در کودکی بیشتر تحقیر یا مورد سرزنش قرارگرفتن، یا تو ذقشان خورده، معمولا افرادی هستند که احساساتشان را کمتر بروز می­دهند و همچنین ترس بیشتری در بروز احساس و یا بازتر شدن دارند. زیرا در کودکی این تصویر در ذهن و ضمیر ناخودآگاه آنها شکل گرفته که بروز احساس ممکن است همراه با تحقیر و یا سرکوفت و سرزنش از جانب دیگران قلم داد شود.

که این بخش به راحتی قابل حل نیست، اما راهکارهایی برای برطرف کردن این مساله می­توان انجام داد. در صورتی که فرد دوران کودکی خوبی را سپری نکرده است با همکاری یک روانشناس، می تواند نوع نگاه و نگرش خود را نسبت به موضوع تا میزان زیادی تغییر دهد.

 

  • نقش عدم آموزش در بی احساس مردان

آموزش: متاسفانه در کشور ما حتی با وجود احادیث و روایات اسلامی بسیاری که داریم. آموزش­های لازم را آقایان در مورد نحوه برخورد و توجه ، بروز احساس نسبت به خانم­ها داده نشده، در بسیاری از مواقع یک روانشناس می­تواند با چندین جلسه آموزشی از منظرهای مختلف این مشکلات را برطرف بکند پس آموزش هم می­تواند نقش بزرگی را ایفا کند و عدم آموزش نیز در به وجود آمدن مشکلات نقش بسزایی دارد.

 

  • کلیشه های جنسیتی جامعهبا مردان بی احساس،بی عاطفه و بی توجه چکار کنیم؟

کلیشه­ های جنسیتی زیادی در جامعه ما وجود دارد. باورهایی رایجی که در یک جامعه در مورد جنس مرد یا زن وجود دارد. این باورها نباید حتماً صحیح باشند اما اکثریت افراد جامعه به گونه ­ای فکر می­کنند که آن باور صیحیح است.

به عنوان نمونه می­ توان به رانندگی زنان در جامعه اشاره کرد. اکثریت افراد فکر می­ کنند رانندگی خانم­ ها ضعیف است و این درست نیست زیرا در بسیاری از مواقع نقض آن ثابت شده و یا اینکه هوش مردان از زنان بیشتر است. اینها نمونه­ هایی از کلیشه ­های جنسیتی و باورهای عمومی هستند. در صورتی که ریشه در حقیقت ندارند و الزامی در آنها نیست. کلیشه های جنسیتی خود در بسیاری از مواقع، عامل مشکل می شود. برای نمونه وقتی این کلیشه وجود دارد که رانندگی خانوم ها مناسب نیست، سایر رانندگان در مواجهه با خانوم ها، صبر کمتری نشان می دهند و یا توقع بالاتری دارند.

یکی از کلیشه­ های جنسیتی که در جامعه­ ی ما در مورد مردان است. این است که مرد مناسب، مردی است قوی، مقتدر باشد و احساسات کمتری را بروز دهد، مردی که گریه نکند و عاطفی و یا دل نازک نباشد، و اینها تماماً جز کلیشه­های جنسیتی نادرست هستند که در جامعه ما موجودند.

بخش زیادی از این کلیشه­ ها را با آموزش می­توان برطرف کرد و بخش دیگر را نیز از فرآیندهای روان پویشی می­توان بهره جست.

 

  • تفاوت های فیزیولوژیک مردان و زنان

تفاوتهای فیزیولوژیکی زیادی بین یک مرد و یک زن است. و مردان و زنان فیزیولوژیک بسیار متفاوت و پیچیده ­ای با یکدیگر دارند. این تفاوت ها در بی احساس بودن، بی توجه بودن و بی عاطفه بودن نقش دارد.

زن­ها غالباً کلامی و رفتاری هستند در صورتی که مردان عملی و خاموش هستند. به عنوان نمونه اگر یک زن بخواهد محبتش را بروز دهد، معمولاً به صورت کلامی آن قضیه را بیان می ­کند. در مورد مردان معمولاً این دوست داشتن خاموش است. اگر مردی به همسر یا معشوقه خودش بروز احساس ندارد این به معنی عدم احساس نیست بلکه بخاطر یک سری تفاوت­های فیزیولوژیک بودن بین زن و مرد است. مردها بیشتر عملی این کار را انجام می دهند و فکر می­کنند با خرید کردن و یا رسیدن به کارهای خونه یا همسرشون را به جایی ببرند این احساس را نشان می­دهند.

برای بهتر شدن موضوع، نقلی از یکی از جلسات مراجعه انجام می دهم. در یکی از جلسات مشاوره، از آقایی پرسیدم خانوم شما می گوید که به او کلمه دوستت دارم را نمی گویید. این درست است؟ مرد پاسخ داد، نه کاملاً اشتباه است. گفتم آخرین باری که دوستت دارم را به همسرتان گفتید کی بود؟ گفت همین دیروز چند کیلو گوشت خریدم! من برای زن همسایه که گوشت نمی خرم.

هر چند که این تفاوت واقعی است ولی بدان معنی نیست که مردها نمی توانند این الگو رفتاری را تغییر دهند و همیشه بی احساس، بی توجه و بی عاطفه خواهند بود.

انسان­ها معمولا دو باک کلی دارند. یکی از آنها باک هیجانی و دیگری باک عاطفی است .ابعاد و حجمی که نیاز دارد در افراد متفاوت است. اما می­توان گفت که باک عاطفی و باک هیجانی در خانم­ ها بیشتر از مردها هست، ولی آقایون هم با کمی حجم کمتر این باک ها را در وجودشان دارند.

خانم ها نیاز دارند که از منظر عاطفی بهشون توجه شود و دیده شوند و مورد حمایت زبانی قرار گیرند تا باک عاطفی­شان ارضا شود. باک هیجانی یک زن با سوپرایزهایی که معمولاً برایش تدارک داده می­شود و یا محبت­ های آنی و حتی روابط جنسی از پیش تعیین نشده ایجاد می­ شود.

بنابراین باتوجه به تفاوت فیزیولوژیک که زن و مرد دارند،  باید این باک های هیجانی که در هر دو جنس هستند مدیریت شود.

 

ژنتیک و نقش آن در بی احساس، بی توجه و بی عاطفه بودن  همسر

عامل دیگری که در سرد بودن یک مرد تاثیر گذار است را می توان ژنتیک ذکر کرد. ما انسان­ها تفاوت­های ژنتیکی بسیاری با یکدیگر داریم و برخی از این تفاوت­ها قابل حل نیست و باید به نوعی آنها را بپذیرم. همینطور نقش شخصیت را هم نباید نادیده گرفت

۱- شخصیت: ابعاد یک شخصیت به کلاسترهای مختلفی تقسیم می­شوند، برخی از افراد کلاستر A و برخي دیگر كلاستر   هستند هر کدام از این کلاسترها، ویژگی­های مخصوص به خودشان را دارند. و نمی­توان به وسیله ژنتیک بتوان کلاً شخصیت فرد را تغییر داد. در واقع معتقدم که بخشی از شخصیت افراد، ژنتیکی است. یکی از مواردی که در مشاوره های پیش از ازدواج باید بررسی کرد، همین کلاسترهای شخصیتی است.

۲- مبحث درون گرایی و برون گرایی است. افراد درون­گراتر بروز احساس کمتری دارند و سردتر هستند،(شاید هم بتوان گفت بی احساس تر هستند) افراد برون گراتر گشاده روتر در زبان و احساسات هستند. این تفاوت­ها را در بین زوجین در مشاوره­ های پیش از ازدواج در نظر می­گیریم اما به هرحال زوجین باهم وصلت کردند و این تفاوت وجود داشت، آن خانم یا آقا باید این تفاوت­ها را ببینند و بپذیرند.

  • باورهای بنیادی غلط و مردان بی احساس

خیلی از آقایون یک باور بنیادی غلط دارند. مانند: «همسرم می­ داند که من دوستش دارم»و این تصور دارند که اگر همسرشون می­داند که آنها دوسشان دارند، پس لزومی به گفتن کلمه « دوست دارم» یا بروز احساسات و عواطفشان نیست. این یک امر اشتباه است. زیرا زن­ها محوریت گوش هستند، یعنی بیشتر اطلاعات عاطفی و احساسی­شان را از طریق گوشهاشان دریافت می­کنند.خانم­ها معمولاً موسیقی را با جزییات بیشتری از آقایون گوش می­کنند و همچنین در قدرت بینایی و هم رنگ­هایی را می­بینند که هرگز آقایان نمی­بینند. این تفاوت­ها نشانگر این است. این کلمات مدام باید در خانه شما بین شما و همسرتان تکرار شود، تا همسرتان بطور مکرر، این کلمات را بشنوند. زیرا با شنیدن این کلمات به ارضا روحی می­رسد.

در صورتی که این نگرش را دارید، که همسرتان خودش می­داند که شما دوستش دارید و اینگونه فرد خودش را مبرا می­کند از گفتن این قضیه و این یک عامل نادرست است که باید برطرف شود.

 

و در پایان از همسرتان بخواهید که این فایل صوتی را گوش دهند. این فایل می­تواند به آنها در زمینه شناخت کلیشه­های جنسی و باورهای غلط که در جامعه­ ی ما وجود دارد کمک کند و این عوامل را تا میزان زیادی در ذهنشان برطرف کند و و با استفاده از یک سری تمارین و متدها حساسیت مرد را بیشتر و بیشتر کند. اما نیازمند این است که بپذیرد، حساس بودن، گریه کردن، عاطفی بودن و بروز احساسات به معنی شکستن غرور و منزلتشان در خانواده نیست.

همچنین لازم است، که ذکر شود سعی کنید هراز چند گاهی کلمات عاشقانه را جلوی فرزندانتان هم استفاده کنید. یکی از دلایلی که همسر شما دچار این کلیشه ا هست این است که در کودکی الگوی مذکر نداشه که این کار را بکند و این هم یکی از روش­های فرزند پروری است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.