مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

برخورد با گذشته های حل‌ نشده و بحران‌ ساز

برخورد با گذشته های حل‌نشده و بحران‌ساز

برخورد با گذشته های حل نشده و بحران ساز چگونه باید صورت بگیرد؟ مرور گذشته چه تأثیری در زندگی هر شخص دارد؟

در زندگی هر فردی، گذشته‌ای با خاطرات تلخ و شیرین فراوان وجود دارد. در برخی از مواقع، این خاطرات به حدی قدرتمند هستند که ممکن است تا پایان زندگی از ذهن فرد بیرون نرود. به بیانی دیگر این خاطرات و رخدادها، بخش جدایی ‌ناپذیری از هویت و شخصیت فرد را شکل می‌دهند. برخی از دانشمندان در حوزه علوم اعصاب شناختی معتقدند که هیچ خاطره و یا رخدادی از ذهن پاک نمی‌شود و هر رویدادی که از ابتدای تولد تاکنون در انبارهای پیچیده مغزی ذخیره‌ شده، تا ابد پایدار می‌ماند. حال این مهم است که برخورد با گذشته توسط ما چگونه صورت بگیرد.

برخورد با گذشتهبرخورد با گذشته همچون یک چاقوی دو لبه و تیز عمل می‌کند. در برخی از اوقات، خاطرات گذشته چراغ راه آینده و سبب پختگی و یادگیری فرد می‌شود و در مواردی دیگر، مرور گذشته و بازگشت به آن، اثری جز افسردگی و حسرت به همراه نخواهد داشت. این موضوع، هم به نوع خاطره و هم به برداشت فردی از یک رویداد باز می‌گردد. برخی از افراد با دیدی مثبت به گذشته نگاه می‌کنند. آنها گذشته خود را یک تجربه و گنج گران‌بها می‌دانند و سعی می‌کنند درس‌های ارزنده‌ای از آن کسب کنند. هر چند ممکن است گذشته چنین افرادی بسیار تلخ باشد، اما آنها وقایع گذشته زندگی خود را به عنوان بخش جدایی ناپذیر از زندگی و شخصیت فردی پذیرفته‌اند. در مقابل این گروه، افرادی هستند که در برخورد با گذشته بسیار بی‌انصافانه و با خشم رفتار می‌کنند. آنها خود را قربانی می‌دانند و به طور مکرر در حسرت گذشته سیر می‌کنند.

به‌طورکلی، هیچ‌کس از یادآوری مشکلات گذشته خوشحال نمی‌شود. اما گذشته دیگر وجود ندارد و لزومی هم به باز کردن پرونده‌های قدیمی نیست. تنها زمان لازم برای برخورد با گذشته آن زمانی است که قصد داشته باشیم درسی از گذشته‌مان را مرور کنیم یا احساساتی را با کمک یک روانشناس مجدداً بررسی نماییم. در غیر این صورت بهتر است برای حسرت، ناراحتی، افسوس و … به گذشته مراجعه نکنیم.

اگر در گذشته‌تان خاطره و یا رویدادی حل نشده وجود دارد، با کمک یک روانشناس آن را حل کنید. در برخی از مواقع گذشته‌های حل نشده سبب مشکلات جدی در زندگی مشترک می‌شود.

 

چه بگوییم و چه نگوییم؟

سؤالی که در خصوص زندگی مشترک و برخورد با گذشته همسر مطرح می‌شود این است که اصولاً چه چیزی از گذشته را باید در زندگی مشترک مطرح کرد و چه چیزی را نباید مطرح نمود؟ به بیانی دیگر، برخی از اوقات گفتن مطلبی از گذشته، سبب ناراحتی و مشکلات بعدی می‌شود و برخی اوقات نیز مخفی کردن موضوعی از گذشته، چنین رخدادی را رقم می‌زند. اینکه چه چیزی را به همسرتان بگویید و چه چیزی را مطرح نکنید، خود یک مهارت بزرگ در برخورد با گذشته است.برخورد با گذشته

هیچ قانون کلی در این خصوص وجود ندارد، اما به‌طورکلی هر موضوعی که در زندگی کنونی و یا در روابط آینده شما با همسرتان اثر می‌گذارد، بهتر است بازگو شود و موضوعاتی که اثری در زندگی کنونی و یا آینده خانواده‌تان ندارد، الزامی به مطرح کردن آن نیست. البته در برخی از اوقات، شرایط پیچیده‌تر از این است. در چنین مواقعی سعی کنید موضوع را از دید همسرتان بررسی کنید. آیا دانستن این موضوع حق اوست و یا تفاوتی در دانستن و ندانستن وجود ندارد؟ به همان اندازه که گفتن‌های بی‌مورد سبب مشکلاتی در زندگی مشترک می‌شود، مخفی کردن‌های بی‌مورد نیز مشکل‌ساز است.

در زمان صحبت کردن همسرتان، شنونده فعال باشید و همزمان کار دیگری انجام ندهید.با اینکار در حال فرستادن پیام احترام و توجه به همسرتان هستید.

در مواقعی که حق همسرتان است موضوع مهمی را بداند، یا ممکن است در آینده توسط اقوام یا دوستان، از آن موضوع باخبر شود، بهتر است خودتان پیش‌قدم شوید و موضوع را با او در میان بگذارید. همچنین پیش از آنکه موضوع را با او مطرح کنید، به سؤالات احتمالی همسرتان فکر کنید. ممکن است سؤالاتی در این خصوص داشته باشد. بهتر است پاسخ چنین سؤالاتی را از پیش با خود مرور کنید. فراموش نکنید که همسر شما تحت تأثیر شرایط محیطی قرار دارد. یعنی گفتن یک موضوع در شرایط متفاوت، عکس العمل های متفاوتی در پی خواهد داشت. سعی کنید پیش از بیان یک موضوع مهم، زمان مناسب آن را پیدا کنید. زمانی که یک نفر در شرایط جسمی و روانی مناسبی نیست، بهتر است در مورد موضوعات حساسیت‌زا صحبتی صورت نگیرد. چرا که در چنین شرایطی ادارک فرد از آنچه می شنود و یا واقعه رخ داده متفاوت خواهد بود.

نوشته از ” امیر شیرین زاده

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید