مشاوره خانواده

با خیانت همسر چگونه برخورد کنیم ؟

یکی از سوالاتی که به کرات به صورت آفلاین پرسیده می شود این است که با خیانت همسر چگونه برخورد کنیم ؟ و یا نحوه برخورد با خیانت همسر چیست ؟

یکی از سخت ترین اتفاقاتی است که ممکن است در رابطه دو انسان رخ دهد، خیانت همسر است. ما انسانها از اولین لحظه های زندگی، نیاز به امنیت داریم. این امنیت به واسطه اعتماد ما به فرد دیگری شکل می گیرد. هر چقدر این اعتماد عمیق تر باشد، بی وفایی شریکمان برایمان سخت تر خواهد بود. موضوع احساس امنیت در زندگی آنقدر جدی است که حتی اگر در سنین کودکی این احساس امنیت تامین نشود، در بزرگسالی سبب مشکلات جدی مانند خطاهای شناختی و یا طرحواره های ناسازگار اولیه می شود. در واقع، نوزاد با مهربان ترین و خالص ترین موجود زندگی اش که مادر است، وابسته می باشد. این وابستگی ناشی از تامین غذایی و عاطفه است. به مرور زمان نوزاد به مادر اطمینان می کند.

اولین کار در بروز خیانت، مراجعه به یک متخصص روانشناس و یا مشاور خانواده است. سعی کنید تا زمان مشورت با یک روانشناس ، اقدام تکانشی و هیجانی انجام ندهید.

همه این مقدمه چینی ها را انجام دادم که ذکر کنم، احساس اطمینان و به نوعی اعتماد، ریشه های بسیار عمیقی در وجود انسانها دارد. هر چند ممکن است در هر زمانی از زندگی و یا در هر رابطه ای، به اعتماد فرد خدشه وارد شود. هیچ فرقی نمی کند خیانت زن باشد. و یا خیانت شوهر. هر دو آنها یک مشکل جدی است و به رابطه زناشویی طرفین آسیب ماندگار می زند.

با خیانت همسر چگونه برخورد کنیم ؟ 

هر چند با توجه به دلایل متفاوت خیانت همسر ، نمی توانیم نسخه واحدی بپیچیم اما سعی می کنیم نکات ضروری در مورد این موضوع را ذکر کنیم. این نکته را در نظر داشته باشید که بی وفایی و یا رابطه فرازناشویی انواع مختلفی دارد و ریشه چنین رفتاری در افراد مختلف، متفاوت است.

اولین و مهم ترین کار، مراجعه به یک روانشناس و مشاور خانواده

با خیانت همسر چگونه برخورد کنیم؟

چه خوشمان بیاید و چه نیاید، خیانت همسر یکی از بزرگترین فشارهای روحی و فکری است که ممکن است به یک نفر در طول زندگی وارد شود. نقصانی که در این جریان پیش می آید به راحتی ترمیم نمی شود و گذشته از آن، بار عاطفی و احساسی بسیار زیادی را بر فرد وارد می کند. اولین کاری که باید انجام داد، تخلیه این خشم، ناراحتی، احساسات منفی و … است. در صورتی که امکان مراجعه به یک متخصص را دارید، فوری اقدام کنید و در صورتی که به دلایل گوناگون، امکان مراجعه ندارید، با یک دوست صمیمی و مطمئن ( توجه کنید یک دوست نه کل اقوام و دوستان و …. ! ) که احساس نزدیکی می کنید صحبت کنید. این نکته قابل ذکر است که تنها به فکر تحلیه عاطفی و احساسی باشید. و راه حل نهایی را با کمک یک متخصص بگیرید.

در خیانت همسر ، بیشتر اوقات، شما چیزی کم ندارید!

برخی از افراد، علی الخصوص خانوم ها، وقتی با خیانت همسر روبرو می شوند، یک سوال تکراری را مدام و عمیقاً با خود می پرسند. مگر من چه چیزی کم داشته ام که به من خیانت کرده است ؟ به بیانی دیگر، مدام خود را با رقیب جنسی و یا عاطفی جدید مقایسه می کنند. این یکی از اشتباهات رایج پس از بی وفایی در زوجین است. شما در ذات چیزی کم ندارید. البته همانطور که بالاتر ذکر شد، این مشکل دلایل متعددی دارد و یکی از کارهای متخصص، بررسی علت و چرایی خیانت همسر است. در واقع ما باید بدانیم که چرا رابطه فرازناشویی رخ داده است؟ برخی از افراد دچار اختلال شخصیت هستند، برخی دیگر ممکن است دچار اعتیاد جنسی و یا اعتیاد رفتاری باشند. گروهی دیگر از افراد، تنها یک لغزش آنی داشته اند.

البته این بدان معنی نیست که اگر خیانتی رخ داد، هیچ مشکلی در زندگی فرد و یا رفتار فردی که به آن بی وفایی شده وجود ندارد. در برخی از مراجعین، در ریشه یابی مشکل، به کاستی های رابطه و یا رفتار یک شخص پی می بریم. اما به هر حال خیانت همسر دلایل متعدد دارد. در نظر داشته باشید که ریشه مشکل ممکن است ناشی از کمبود و یا کاستی های شما نباشد. پس این سوال را نپرسید که ” مگر من چه چیزی کم داشتم که همسرم خیانت کرد؟ “

تجسس نفر سوم رابطه، خیانت همسر را حل نمی کند!

اینکه شما به دنبال تجسس فرد سوم هستید و یا سعی در مچ گیری داشته باشید، مشکلی را حل نمی کند. در برخی از موارد (بیشتر خانوم ها)، به جای حل مسئله، فقط به دنبال اثبات کردن بی وفایی همسر خود می روند. اینکار معمولاً مشکل را حادتر و جدی تر می کند. همچنین انجام چنین رفتارهایی، مشکل را پیچیده تر می کند. در برخی از جلسات مشاوره شاهد هستیم، که فردی که خیانتی را انجام داده است، به جای پذیرش مسئولیت خود، به همین تجسس ها و به اصطلاح مچ گیری ها اشاره می کند. در واقع همین رفتارها را بهانه ای برای فرار از رفتار اشتباه خود می کند.

خیانت در یک رابطه، یک نشانه و زنگ خطر است. نشانه ای از اینکه مشکلات و مسائل حل نشده ای در رابطه شما با همسرتان وجود دارد. اگر این نشانه جدی گرفته نشود، احتمال بروز مجدد خیانت بسیار جدی است.

از بوق استفاده نکنید! و همه را در مورد خیانت همسر مطلع نکنید.

برخی از افراد، پس از مواجه شدن با خیانت همسر ، از بوق استفاده می کنند! همه را خبر می کنند. کل اقوام و یا دوستان در مدت زمان کوتاهی، خیانت همسر را متوجه می شوند. به هر شخصی که می رسند درد و دل می کنند. همه جا گریه و زاری راه می اندازند و ….

البته می توان درک کرد که فرد خیانت دیده، احساسات منفی زیادی را تجربه می کند. احساس شکست، احساس ناامیدی، ناامنی و بسیاری از احساسات مخرب دیگر، اما فاش کردن خیانت همسر نزد همگان؛ حل مشکل را پیچیده تر می کند. شما تنها مجاز هستید، با دو نفر صحبت کنید. یک روانشناس و یک دوست صمیمی.

چگونه می توان زندگی را پس از خیانت همسر احیا کرد؟

احیا زندگی پس از خیانت همسر، کار چندان راحتی نیست. اما به هر حال اینکار امکان پذیر است. درمان خیانت همسر ، با توجه به تفاوت های فردی و شخصیتی، برای هر کسی متفاوت است. اما به طور کلی لازم است فرایندهای زیر انجام شود:

  • بررسی کامل شرایط شامل شخصیت ها، گذشته ها ، نوع خیانت همسر و رابطه کنونی
  • تخلیه عاطفی و احساسی فرد آسیب دیده
  • بررسی نوع رابطه فرازناشویی ( خیانت مدل های مختلفی دارد )
  • چگونگی احیا رابطه در دو طرف
  • آغاز فرآیند اعتماد سازی
  • بررسی روند درمان تا بهبود احساسات زوجین نسبت به هم
خلاصه مقاله چگونه با خیانت همسر برخورد کنیم ؟ 

انسان در بدو تولد، نیازمند اعتماد و اطمینان است. اعتماد و اطمینان به فرد احساس امنیت می دهد. این فرآیند در آینده خود را به شکل وفاداری و توقع وفادار بودن نشان می دهد. در صورتی که در رابطه ای خیانت رخ دهد، این اعتماد خدشه دارد می شود و لازم است فرد به یک متخصص روان و یا مشاوره خانواده مراجعه کند. یک روانشناس مجرب، کمک می کند تا تخلیه عاطفی شکل بگیرد، علت مشکل و عواملی که سبب خیانت همسر شده است را شناسایی می کند و در نهایت فرآیند اعتماد سازی مجدد شکل بگیرد. فراموش نکنید که خیانت همسر را همه جا بازگو نکنید. همچنین از تجسس فرد سوم و کارهای کاراگاهی خودداری کنید.

این مقاله به قلم روانشناس مرکز مشاوره دکتر روانشناس، جناب آقای دکتر امیر شیرین زاده نگارش شده است. کپی و اقتباس از آن، تحت هر عنوان، جرم، حرام، غیر اخلافی، و غیر حرفه ای می باشد.

3.7/5 - (3 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن