اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

باورهایی که منجر به افسردگی می شود | اینفوگراف روانشناسی

باورهای فردی ، رابطه مستقیم با حالات روحی افراد دارد. مثلاً اگر فردی فکر کند که به اندازه کافی زیبا نیست و این باور زشت بودن را با خود یدک بکشد، در ارتباط با دیگران دچار کمبود اعتماد به نفس و یا انتخاب های سطح پایین تر می شود. و یا اگر باور داشته باشید از پس کاری بر می آیید، برای رسیدن به نتیجه، بیشتر تلاش می کنید. همانطور که در مثال ها نیز متوجه شدید، باورهای افسردگی ساز نیست در منجر شدن فرد به افسردگی نقش زیادی دارد.در این اینفوگراف روانشناسی به موضوع باورهایی که منجر به افسردگی می شود ( باورهای افسردگی ساز ) می پردازیم.

باورهایی که منجر به افسردگی می شود | اینفوگراف روانشناسی
باورهایی که منجر به افسردگی می شود یا باورهای افسردگی ساز | اینفوگراف روانشناسی

فکر کردن زیادی به اشتباهات

هر چند فکر کردن به اشتباهات گذشته و گرفتن درس و نتیجه از آنها ایرادی ندارد اما اگر به طور مکرر به گذشته خود فکر کنید، در حال پرورش باور هفسردگی ساز هستید. در واقع ماندن زیادی در گذشته به معنای داشتن افسردگی و یا ایجاد زمینه برای افسرده شدن است. سعی کنید به موضوعات گذشته کمتر فکر کنید و پس از گرفتن یک نتیجه از یک اتفاق گذشته ، پرونده آن را در ذهنتان مختومه کنید.

باور نداشتن به خود و توانایی های خود

یکی از باورهای افسردگی ساز ، نداشتن احساس اعتماد به خود است. در واقع فرد توانایی های خود را نمی بیند و معتقد است از پس هیچ کاری بر نمی آید. نتیجه چنین برداشتی چیزی جز افسردگی و ناامیدی نیست. سعی کنید لیستی از ویژگی های مثبت خود و توانایی های مثبت خود تهیه کنید و همواره آنها را به خاطر داشته باشید.

عجله داشتن برای گرفتن نتیجه زود

برای رسیدن به هر موفقیت و یا دستاوردی، لازم است زمان لازم و هزینه لازم آن را پرداخت کنیم. به قول روانشناس مرکز مشاوره، پنیر مفت در تله است و هیچ چیز مجانی نیست. در واقع باید پذیرفت که رسیدن به نتیجه نیازمند گذر زمان و داشتن صبر است. هر چقدر برای رسیدن به نتیجه بیشتر عجله کنید ، باورهای افسردگی ساز خود را بیشتر پرورش می دهید.

بزرگ کردن ضعف های شخصی 

هر شخصی ضعفی دارد. اما برخی از افراد تنها ضعف های خود را می بییند و یا بیش از حد آنها را بزرگ می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید که اگر ایراد و یا نقطه ضعفی دارید، موضوع را آنقدر بزرگ نکنید که کل زندگیتان مختل شود. افرادی که بارورهای افسردگی ساز دارند ، همواره مشکلات خود را بسیار بزرگ و یا نقاط ضعف خود را غیر قابل پوشش می بینند. 

بیش از حد پر توقع بودن 

توقع داشتن بیش از حد ، از خود و یا دیگران ، سبب می شود که شرایط آنگونه که می خواهید پیش نرود. در واقع در زمانی که بیش از حد از خودتان توقع دارید، بیش از حد به خودتان سخت می گیرید و اینکار شدیداً شما را فرسوده می کند. نتیجه این فرسودگی ممکن است افسردگی و یا روبرو شدن با عوارض اضطراب و استرس شدید شود. سعی کنید سطح توقعتان را از خود و دیگران کاهش دهید.

دلسوزی به حال خود

ممکن است در گذشته زندگی سختی داشته بودید و یا دوران کودکی شما چندان مناسب نبوده باشد. ممکن است در یک رابطه عاطفی آسیب دیده باشید و یا شکست های سخت اقتصادی را تجربه کرده باشید. همه اینها ضربات سخت و آسیب زایی است. اما دلیلی ندارد که مدام دلتان به حال خودتان بسوزد و یا خود را در نقش قربانی قرار دهید. این اتفاقات هر کدام درسی داشته است که لازم است آنها را یاد بگیرید و به سراغ مراحله بعدی زندگی بروید. ذکر این نکته ضروری است که اگر دلسوزی به حال خود همراه با افکار خودکشی و یا ندامت شدید است، حتماً به یک دکتر روانشناس خوب مراجعه کنید. 

مشکلاتمان را منحصر به فرد می دانیم 

یکی از باورهای افسردگی ساز، منحصر به فرد دانستن مشکل است. این موضوع در افراد دارای افسردگی بسیار دیده می شود. برخی از افراد فکر می کنند مشکل انها هرگز حل نمی شود و یا نمی توانند از پس این موضوع بر بیایند. فراموش نکنید که هر قفلی کلیدی دارد فقط ممکن است ندانید کلید این قفل کجاست و یا چگونه باید مشکل را حل کنید.

بیش از حد کار کردن

کار کردن بیش از حد، می تواند فرد را دچار افسردگی و یا اضطراب کند. هر چند روش های کاهش اضطراب و استرس می تواند موثر باشد. اما بهتر است کمی کار خود را سبک کنید و بیش از حد از خود کار نکشید. برخی از افراد، اعتیاد شدیدی به کار دارند و کار کردن آنها جنبه اقتصادی و مالی ندارد. فراموش نکنید که هیچ چیز به اندازه سلامتی، ارزش و اهمیت ندارد.

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن