مشاوره خانواده

اولویت در زندگی مشترک به چه معناست ؟

اولویت در زندگی مشترک چیست؟

اولویت در زندگی مشترک به چه معناست ؟ ابتدا باید با معنی اولویت بیشتر آشنا شویم. اولویت به معنی برتری داشتن و مقدم دانستن چیزی بر دیگری است. به عبارت دیگر اولویت یعنی رسیدگی بیشتر و یا سریع‌تر به موضوعی مهم‌تر نسبت به سایر موضوعات. تقریبا تمامی تحقیقات حوزه مدیریت، موفقیت و شادکامی، عنوان می‌کنند که یکی از اساسی‌ترین تفاوت‌های افراد موفق با دیگران، به شناسایی اولویت‌ها باز می‌گردد. درواقع افراد موفق اولویت‌های خود را بهتر می‌شناسند و در رعایت اولویت‌های خود مصمم‌تر هستند. اولویت در زندگی مشترک نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

ارزش ها در رابطه زناشویی

در هر مرحله‌ای از زندگی، اولویت خاصی برای افراد مطرح است. ممکن است در برهه‌ای از زمان یک موضوع برای شما دارای اولویت بالایی باشد ولی در زمانی دیگر، همان موضوع ارزش و اولویت خود را از دست بدهد و یا لازم باشد تا برای مدتی از اولویت اصلی فرد خارج شود.

برای نمونه بالاترین اولویت شما در زمان کودکی، بازی کردن و کسب بالاترین لذت از بازی بود. در دوران دانشجویی، یادگیری دروس تخصصی رشته تحصیلی و پاس کردن واحدهای درسی تبدیل به یکی از اولویت‌هایتان شد و در زمانی که قصد شرکت در امتحان رانندگی را دارید، مطالعه کتاب آیین‌نامه و یادگیری تابلوها و قوانین راهنمایی و رانندگی در بالاترین اولویت قرار داشت.

اختلافات زوجین به علت عدم رعایت اولویت در زندگی مشترک

در برخی مواقع اختلافات زوجین به دلیل عدم رعایت اولویت در زندگی مشترک است. مثلاً فرد به‌طور افراطی به دوستان و یا اقوام سر می‌زند. موفقیت‌های مالی یا تحصیلی کسب می کند و به‌طور کلی آن‌گونه که باید و شاید خانواده و همسر خود را در اولویت قرار نمی‌دهد.

هرچند نمی‌توان تلاش برای بهبود شرایط مالی یا تحصیلی، سر زدن به خانواده و اقوام، داشتن دوست و… را نادرست دانست، اما زمانی که همسر و خانواده را برای مدت طولانی از اولویت در زندگی مشترک خارج ‌کنید، مشکلات زناشویی آغاز خواهد شد.

درواقع اگر اهدافی نظیر هدف‌های مالی، تحصیلی، سر زدن به خویشاوندان، دیدار با دوستان و… را نیز داشته باشید، بهتر است به آن‌ها در حدی بها دهید که جایگزین اولین اولویت در زندگی مشترک که همان همسر و خانواده است نشود. برای همین بهتر است، قبل از آنکه ازدواج کنید، به حد کافی با دوست‌هایتان وقت گذرانده باشید، به‌اندازه کافی به مادرتان سرزده باشید، مشکلات مالی خود را برطرف نموده باشید و به‌طور کامل آمادگی لازم را برای داشتن یک اولویت در زندگی مشترک که بسیار مهم است، داشته باشید.

درواقع پس از ازدواج، یک وظیفه بسیار مهم دارید و آن ‌هم  قرار دادن همسرتان نسبت به همه چیز و همه کس در اولین اولویت در زندگی مشترک خود است.

رفیق‌بازی را به عنوان اولویت در زندگی مشترک در نظر نگیرید

اولویت در زندگی مشترک

یکی از مشکلات رایج در بخش اولویت در زندگی مشترک به دوستی‌های پس از ازدواج باز می‌گردد. در فرهنگ ایرانی داشتن دوستان زیاد پس از ازدواج پذیرفته نیست. البته هستند زوجینی که با داشتن دوستان زیاد برای خود و همسرشان مشکلی ندارند اما در واقع این نکته را باید در نظر گرفت که دوستی های افراطی و لجام گسیخته، ممکن است ستون‌های زندگی را به لرزه در بیاورد.

درواقع مردانی که دوستان زیادی دارند، پس از ازدواج مشکلات جدی‌تری را تجربه می‌کنند. علی‌الخصوص اگر دوستانشان را در نسبت بالاتری از اولویت در زندگی مشترک به همسر و خانواده خود قرار دهند. گاها مشکل رفیق‌بازی به حدی جدی می‌شود که نیازهای روانی و جسمی همسر به فراموشی سپرده‌ می‌شود. در چنین شرایطی احتمال بروز خیانت و یا جدایی نیز وجود دارد.

البته منظور ما این نیست که پس از ازدواج نباید دوستی داشته باشید، بلکه منظورمان این است که پس از ازدواج، دوستی‌های دوران مجردی دستخوش تغییراتی می‌شود و این تغییرات با توجه به محدودیت‌های زمانی و تغییر اولویت در زندگی مشترک کاملا طبیعی است. اما گشت‌وگذار با دوستان و ملاقات‌های هفتگی لازم است به میزان زیادی کاهش پیدا کند.

انتخاب دوستان با رضایت همسر

همچنین این نکته را برای اولویت در زندگی مشترک در نظر بگیرید که در فرهنگ ایرانی، پیش از ازدواج دوست‌هایتان را خودتان و به‌تنهایی انتخاب می‌کردید. اما پس از ازدواج دوست‌هایتان با رضایت همسرتان انتخاب خواهد شد. ممکن است همسرتان ترجیح دهد که با تعدادی از دوستانتان کمتر رفت‌وآمد کنید. ممکن است همسر شما فکر کند که این افراد چندان مناسب رفت‌وآمدهای خانوادگی نیستند و یا حتی درخواست کند که به‌طور کلی ارتباطتان را با تعدادی از آن‌ها قطع کنید. اگر سؤالتان این است که آیا چنین درخواست‌هایی منطقی است و یا خیر، باید پاسخ داد که این موضوع به شما و حساسیت همسرتان بستگی دارد. به هر حال اگر احساس می‌کنید که همسرتان در مواردی با شما اختلاف نظر دارد، بهتر است نظر او را در مورد دوستانتان بپرسید و دیدگاه‌های او را بررسی و یا تصحیح کنید.

 اما همواره و تحت هر شرایطی فراموش نکنید که همسر شما بالاترین اولویت در زندگی مشترک شماست و هیچ‌چیز و هیچ‌کس ارزش ناراحت کردن او را ندارد. شما ازدواج‌کرده‌اید. ازدواج یعنی تعهد به وفاداری و تلاش برای رفاه و آرامش دیگری. پس هر شخص یا موضوعی که مانعی برای آرامش خانواده است را برطرف کنید.

جایگاه خانواده همسر در زندگی مشترک

یکی دیگر از مشکلات رایج اولویت در زندگی مشترک به خانواده همسر مربوط می‌شود. برخی از اوقات یکی از طرفین، خانواده خود را در اولویت بالاتری نسبت به اقوام همسرش قرار می‌دهد. ممکن است این کار با رفت ‌و آمدهای افراطی و یا تماس‌های مکرر انجام شود. البته منظورمان این نیست که ارتباط خود را با خانواده‌تان قطع کنید، اما شدیدا توصیه می‌کنیم که در این زمینه با مهارت برخورد کنید.

متاسفانه در برخی از افراد، هویت مستقل از مادر شکل نگرفته است. این افراد علاقه دارند که مادرشان همه مسائل زندگی آن‌ها را بداند، همواره همراهشان باشد، سعی می‌کنند در مورد هر موضوعی با مادر خود مشورت کنند و درواقع به‌جای اجرای تصمیمات مشترک با همسرشان، تصمیمات مادر و پدرشان را اجرا می‌کنند.

در چنین خانواده‌هایی، گویی یک نفر در سایه وجود دارد که همیشه و همه‌جا بر زندگی زوجین اثر می‌گذارد و موجب مشکلاتی در مسائل اولویت در زندگی مشترک می شود.

عدم مهارت‌های ارتباطی و نداشتن تعادل، نقش بسیار زیادی در اختلافات عروس و مادر شوهر دارد. با مهارت‌آموزی و کاهش حساسیت‌ها، می‌توان این مشکلات را حل کرد.
 

اختلافات ریشه‌دار مادر شوهر و عروس

از دیگر مسائلی که موجب اختلال در اولویت در زندگی مشترک می باشد. درواقع مشکل مادر شوهر و عروس، یک مشکل واقعی و شناخته‌شده در روانشناسی است. جالب است بدانید که در این روابط، هر دو طرف احساس خطر و تهدید می‌کنند. مادر شوهر نگران از دست دادن دومین معشوقه جدی زندگی‌اش، یعنی فرزندش است. او فکر می‌کند با ازدواج و وارد شدن زن دیگری (همسر) به زندگی پسرش، ممکن است روابط او با فرزندش خدشه‌دار شود.

 همچنین مادر شوهر نگران این است که فرزندش گزینه مناسبی را انتخاب نکرده نباشد. او در مورد دغدغه خود عکس‌العمل نشان می‌دهد و سعی می‌کند با سرک کشیدن در زندگی عروس و فرزندش، از این نگرانی‌ها رهایی یابد. درواقع همان‌طور که مادر در کودکی در پی حفاظت از فرزندش بوده است، بازهم به‌طور غیرمستقیم و ناخودآگاه سعی در کنترل و محافظت از او دارد. اما این مراقبت‌ها و کنجکاوی‌ها به همراه باورهای نادرست فرهنگی، سبب بروز اختلاف در رابطه زوجین می‌شود.

هویت‌یابی عروس در خانواده همسر

ارجعیت های رابطه زناشویی

 از طرف دیگر، عروس خانواده نیز قصد دارد هویت خود را در فامیل و نزد مادر شوهر نشان دهد. او که با نگرانی از پذیرفته شدن و یا عدم پذیرش در خانواده جدید مواجه است، با تلاش‌های پنهانی در صدد تثبیت موقعیت خود است. او سعی می‌کند افراد جدید خانواده همسر را بشناسد و با آن‌ها تعامل سازنده برقرار نماید.

همچنین عروس تلاش می‌کند که در جنگ قدرت با مادر شوهر، پیروز میدان باشد. او نیاز دارد که یگانه معشوق زندگی‌اش را برای خود حفظ کند و در این راه از هیچ روشی فروگذار نیست. این موضوع و البته اختلافات دیگری که در حواشی روابط خانوادگی وجود دارد زمینه‌ساز مشکلات زوجین می‌شود.

این نکته بدیهی است که هر چقدر رابطه مادر شوهر و عروس با مشکلات بیشتری مواجه باشد، آرامش کمتری در رابطه زوجین وجود خواهد داشت. بنابراین اگر با خانواده همسرتان اختلافات جدی دارید، در صدد رفع این مشکلات باشید.

تعادل ارتباط بین خانواده خود و خانواده همسر

گذشته از ریشه‌های روانکاوانه اختلافات مادر شوهر و عروس، در برخی از مواقع رفت و آمدهای مکرر دردسر ساز می‌شود. یکی از مراجعان تعریف می‌کرد که همسرش وقتی از سفرهای چندماهه کاری باز می‌گردد، به‌جای اینکه به او و فرزندان اطلاع دهد و یا در ابتدا به آن‌ها سر بزند، ابتدا به خانه پدر و مادر خود می‌رود و پس از دیداری چند ساعته به منزل باز می‌گردد! شاید این رفتار در برخی از خرده فرهنگ های کشور صحیح و پذیرفته باشد اما امروزه و در کلان شهرها اصلاً مورد پذیرش همسرتان نیست. به بیانی دیگر، اگر مردی حساسیت های همسرش را درک کند، در رابطه با مادر و اقوام خود، جانب احتیاط را نگه می دارد.

همسرتان را میان دو راهی قرار ندهید

البته همیشه عدم رعایت اولویت در زندگی مشترک به این واضحی و مشخصی نیست اما در بسیاری از مواقع شاهد مشکلاتی از این قبیل هستیم. بهتر است حساسیت‌های همسرتان را در این مورد درک کنید. همچنین سعی کنید با شرط گذاشتن روابط همسرتان را کنترل نکنید.

برخی مواقع یکی از زوجین برای دیگری شرط می‌گذارد که در یک رابطه یا او را انتخاب کند و یا یکی از اقوام یا دوستانش را. مثلا به همسرش می‌گوید که بین او و مادرش یکی را انتخاب کند. یا در مورد دوستان ذکر می‌کند که اگر قصد داری با این دوستت در ارتباط باشی، به دنبال رابطه مناسب با من نباش.

 بهتر است چنین دو راهی‌هایی را برای همسرتان ایجاد نکنید. چراکه اولا ممکن است در انتخاب همسرتان، شخصی که انتخاب می‌شود شما نباشید. ثانیا در صورت انتخاب شما و گذشتن از مادرش، احتمالا روابط مخفیانه و پنهانی خود را برنامه‌ریزی می‌کند و یا از شما خشم فراوانی به دل خواهد گرفت. درواقع شما با این کار در حال خراب کردن رابطه خود و همسرتان هستید. زیرا او را تحت یک فشار مضاعف و تصمیم غیر منطقی قرار می‌دهید.

با همسرتان صحبت کنید

اولویت در زندگی مشترک

مذاکره کلید بسیاری از اختلافات زوجین است. سعی کنید در مورد رابطه همسرتان با خانواده‌اش صحبت کنید. به او بگویید که به حریم خصوصی او و مادرش احترام می‌گذارید و نگرانی‌های مادر همسرتان را درک می‌کنید. برایش توضیح دهید که بهتر است در زمان‌هایی که به خانه مادرش می‌رود به شما اطلاع دهد و یا به همراه یکدیگر به خانه آن‌ها رفت و آمد کنید.

می‌توانید با یکدیگر برنامه‌ریزی کنید و یک هفته در میان به خانواده خودتان و همسرتان سر بزنید. درواقع با این کار تعادلی نسبی در ارتباط با خانواده همسرتان پیدا می‌کنید و از شدت بروز اختلافات در زمینه اولویت در زندگی مشترک کاسته می‌شود.

در بیشتر اوقات، با اندکی مهارت‌آموزی و همچنین تکرار و ممارست، می‌توانیم اولویت در زندگی مشترک را تنظیم کنیم. درواقع هم زن و هم مرد باید تعادل ارتباطی مناسب را با خانواده خود برقرار کند و همیشه همسرشان را در اولویت بالاتری قرار دهند.

۴ یکی از مواردی که برای مشاوره پیش از ازدواج اهمیت بالایی دارد، بررسی همین مسائل و مصائب فرهنگی و شخصیتی در خانواده است. در بسیاری از مواقع زندگی عروس و مادر شوهر در کنار هم کاری بسیار سخت و حتی غیر ممکن است. البته موارد خلاف این موضوع هم وجود دارد.

نوشته از ” امیر شیرین زاده “

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین “

5/5 - (1 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن