مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

اهداف شخصی پس از ازدواج | مشکلات رایج زوجین

اهداف شخصی برای افرادی که ازدواج کرده اند و وارد زندگی مشترک شده اند نیز همچنان وجود دارد و افراد باید آگاهانه، با برنامه ریزی، پس از ازدواج نیز، کماکان در راستای اهداف و آرزو های شخصی خود که از گذشته دنبال می کردند، قدم بر دارند تا بتوانند زندگی پر باری داشته باشند و در جنبه های مختلف زندگی خود پیشرفت کنند.

قربانی بودن به‌جای پیشرو بودناهداف شخصی

احساس قربانی بودن یا فنا شدن، غالباً در افرادی بروز می کند که تمام توان خود را در زندگی برای دیگران صرف کرده اند. البته احساس قربانی بودن به تربیت کودکی و فرزندپروری نیز باز می‌گردد. به‌هرحال، یکی از شکایت‌هایی که به فراوانی از زوجین می‌شنویم، به موضوع احساس قربانی بودن و یا فدا شدن باز می‌گردد. هرچند این موضوع در خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد اما برخی از آقایان نیز با این مشکل مواجه هستند.

 چنین افرادی احساس می‌کنند پس از ازدواج، موقعیت‌های بسیاری را از دست‌ داده‌اند. حتی گاهی بر این عقیده هستند که اگر ازدواج ‌نکرده بودند، به اهداف شخصی و یا موقعیت های خاصی که مد نظرشان است، رسیده بودند. به عنوان مثال می‌توانستند تحصیلات تکمیلی کسب کنند و یا به آرزوهای بیشتری دست پیدا نمایند. در مواردی که این احساس عمیق‌تر باشد، ممکن است فرد دچار ناامیدی، بی‌انگیزگی، سردمزاجی جنسی، احساس خشم نسبت به همسر و فرزندان، کاهش علاقه به همسر و سردی عاطفی شود. احساس قربانی بودن یکی از دلایل افسردگی است.

ازدواج به معنای پایان اهداف شخصی و آرزوهای فردی نیست

 یک پیوند زناشویی سالم و مناسب، ازدواجی است که رشد و شکوفایی بیشتری به همراه داشته باشد و برای زوجین سبب شادی و نشاط روانی و اجتماعی بیشتری گردد. ازدواج نباید منجر به رها کردن اهداف شخصی و آرزوهای فردی شود.

 از دلایل رایج احساس منفی پس از ازدواج، دست برداشتن از تلاش و پشتکار است. به بیانی دیگر رها کردن اهداف پس از ازدواج، احساس شکست و افسردگی را بیشتر می‌کند. البته قابل‌ذکر است که زندگی مشترک زمان و انرژی زیادی می‌طلبد و این موضوع امری طبیعی است. ممکن است افراد پس از ازدواج، به انجام امور مشترک در زندگی زناشویی مشغول شوند، وقت آنها محدود شود و مسئولیت‌های جدیدی را به گردن بگیرند. هرچند تمام این موارد اجتناب ناپذیر است اما لزومی به رها کردن اهداف شخصی پس از ازدواج نیست.

 سعی کنید اهداف شخصی خود را دنبال کنید. البته ممکن است به دلیل کمبود زمان و یا مسئولیت‌های زندگی زناشویی، زمان کمتری برای اهداف خود صرف کنید؛ اما درواقع آنچه دارای اهمیت است، دنبال کردن اهداف شخصی است، نه زمان رسیدن به آن‌ اهداف.

دنبال کردن اهداف شخصی سبب افزایش انگیزه در زندگی مشترک می‌شود. همچنین بهتر است پیش از ازدواج اهداف خود را با همسرتان بررسی کنید. ممکن است او به دلیل دید متفاوت فرهنگی با برخی از این اهداف مخالف باشد. برای همین بهتر است پیش از ازدواج، اهداف شخصی خود را به همسرتان ذکر کنید.

هدفگذاری را بیاموزید

در برخی از مواقع مشکل اینجاست که افراد روش هدف‌گذاری مناسب را نیاموخته‌اند. درواقع نمی‌دانند چه اهدافی باید داشته باشند و یا چگونه اهداف شخصی خود را دنبال کنند. اما به‌هرحال اگر قصد دارید که در چند سال آینده احساس قربانی بودن و از دست رفتن نداشته باشید، بهتر است هدف‌گذاری را بیاموزید.

قانون مشخصی در مورد اینکه چه هدفی را تعیین کنید و یا چگونه اهداف شخصی خود را دنبال کنید وجود ندارد. اما بهتر است اهداف‌تان در محورهای مختلفی چون سلامتی، مسائل مالی، اجتماعی، تحصیلی، هنری و از همه مهم تر، اهداف رفتاری و شخصیتی باشد. با این روش در حال بهبود تمامی جنبه‌های زندگی خود هستید و یک ‌بُعدی رشد نخواهید کرد. مثلاً یکی از اهداف مرتبط با سلامتی، می‌تواند اصلاح الگوی تغذیه و یا انجام ورزش باشد. می‌توانید یک کار هنری مانند نواختن یک ساز موسیقی را فرا بگیرید و یا در دوره های کوتاه ‌مدت مهارت ‌آموزی شغلی شرکت کنید. همچنین از اهداف رفتاری و شخصیتی غافل نشوید. مثلاً می‌توانید اهدافی چون یادگیری روشهای کاهش اضطراب و یا افزایش اعتماد به نفس را در برنامه خود داشته باشید.اهداف شخصی

لازم است اهدافتان را واقع‌بینانه تعریف کنید. یعنی اهداف شخصی نباید بسیار بزرگ یا بسیار کوچک باشد. اهداف بزرگ و بیشتر از حد توانایی فردی، سبب اضطراب و ناامیدی می‌شود. همچنین اهداف بسیار کوچک نیز، شوق و علاقه لازم برای تلاش و رسیدن به هدف را از بین می‌برد. بنابراین اهدافتان را با توجه به توانایی‌های فردی خود مشخص کنید.

برخی از اوقات، تعداد اهداف بیش از حد زیاد است اما ممکن است تمامی آنها منطقی و قابل دستیابی باشد. در این حالت می‌توانید اهدافتان را اولویت بندی کنید و در ابتدا به اهداف با اولویت بالاتر بپردازید. سعی کنید هر هفته تعدادی فعالیت مشخص که در راستای رسیدن به اهدافتان قرار دارد، انجام دهید.

وقتی اهدافتان را می‌نویسید، می‌توانید آنها را ببینید، لمس کنید، بخوانید، و در رویای به‌دست آوردن آنها غوطه‌ور شوید. همچنین نوشتن اهداف شخصی باعث می‌شود تا تصمیمات بهتری بگیرید و راحت‌تر آنها را مدیریت کنید.

لازم است اهدافتان را دقیق و مشخص بنویسید. اگر می‌خواهید درآمد خود را افزایش دهید، دقیقاً بنویسید که چه میزان افزایش درآمد می‌خواهید. نوشتن اینکه «درآمد بیشتری می‌خواهم» کافی نیست، باید میزان افزایش درآمد را کامل و دقیق مشخص کنید. وقتی دقیقاً مشخص می‌کنید به دنبال چه چیزی هستید، راحت‌تر می‌توانید به آن برسید. فراموش نکنید که شما در زندگی مشترک هستید و اهداف شما در چهارچوب خانواده تحقق می‌پذیرد. اولویت اصلی شما خانواده است. البته به این معنی نیست که تمامی اهداف شخصی‌ تان را تعطیل کنید و در خدمت اعضای خانواده باشید، اما فراموش نکنید که اولویت اصلی، همسر و فرزندانتان هستند.

سعی کنید اهداف شخصی خود را در سه جدول متفاوت بنویسید. یک جدول کوتاه ‌مدت و فوری، یک جدول میان ‌مدت یک تا سه‌ ساله، و درنهایت یک جدول بلندمدت بیشتر از سه سال. اهداف خود را با توجه به اولویت‌های آنها و زمان لازم برای دسترسی به هرکدام، در یکی از جداول قرار دهید. همچنین لازم است تا تاریخ مشخص‌شده، اقدامات لازم برای رسیدن به اهدافتان را انجام دهید. فراموش نکنید که تاریخ خاتمه اهداف را در جدول ذکر کنید. به بیانی دیگر برای اهدافتان آخرین تاریخ دست‌یابی را مشخص کنید. زمان پایانی تاریخی است که تا آن تاریخ به هدف مشخص‌شده خواهید رسید.

برخی از افراد ممکن است قادر به هدف‌گذاری مناسب نباشند. این موضوع به دلایل متفاوتی رخ می‌دهد. یکی از رایج‌ترین دلایل این است که افراد نسبت به توانایی‌ها و خواسته‌های خود شناخت کافی یا مناسب ندارند. همچنین ممکن است به دلیل مشکلات مرتبط با اعتماد به‌نفس و یا عزت‌ نفس، برای هدف‌گذاری نیاز به کمک داشته باشند. در چنین شرایطی بهتر است برای چک کردن اهداف خود و یا حل مشکلاتی که منجر به عدم توانایی در هدف گذاری می‌شود، ابتدا ریشه مشکل را برطرف کنید و سپس در پی رفع مشکلات ریشه‌ای در این خصوص باشید.

نوشته از ” امیر شیرین زاده

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید