روانشناسی موفقیت و مثبت گرا

انواع نیازهای انسان چیست؟ شناخت نیازهای انسان چه فوایدی دارد؟

انواع نیازهای انسان یکی از مواردی است که باید حتما به آن رسیدگی شود. اگر نیازهای انسان درست شناسایی و تشخیص داده نشود، ممکن است تاثیر بسیار منفی بر روی احساس خوشبختی وی بگذارد. شناخت نیاز ها چه تاثیری در زندگی انسان ها دارد ؟ می‌توان به نیاز از این جهت که عامل اصلی حرکت، تلاش و رفتارهای انسان است نگریست. نیاز در انسان‌ها متنوع و مختلف می‌باشد و شناخت این نیازها می‌تواند شرایط و امکاناتی را فراهم آورد تا انسان بتواند در حد متناسب و متعادل برای رفع آنها اقدام نماید.

دلایل اهمیت شناخت انواع نیازهای انسان

انواع نیازهای اساسی انسان

شناخت انواع نیازهای انسان می‌تواند از سه جهت بسیار مهم کاربرد داشته باشد:

۱٫ پیشگیری از مشکلات جسمی: شناخت نیاز ها سبب پیشگیری از مشکلات جسمی و اختلالات و نابسامانی‌های روانی می‌شود.

۲. شکوفایی استعداد و رشد: شناخت نیاز ها می‌تواند مقدمات شکوفایی استعدادها و رشد و پیشرفت انسان را فراهم آورد.

٣. به دست آوردن درک بالاتر از انگیزه ها: مطالعه در مورد نیازها می‌تواند درک بهتری از انگیزه‌ها و علت رفتار افراد را ایجاد کند تا به سبب این درک بهتر بتوان در تعدیل و یا درمان نابهنجاری‌های رفتاری و روانی قدم برداشت.

دسته بندی شناخت انواع نیازهای انسان

شناخت نیازهای اساسی انسان

در یک دسته‌بندی کلی شاید بتوان انواع نیازهای انسان را به دو دسته بزرگ الف) نیازهای بدنی یا فیزیولوژیک ب) نیازهای روانی تقسیم نمود

اما این شیوه تقسیم نمی‌تواند به درستی مفهوم نیاز را برای شناخت نیاز ها بازگو کند که بتوان از طریق آن به راه‌هایی برای شناخت زوجین قبل از ازدواج پی برد.

در این قسمت، با توجه به ضرورت مسئله شناخت نیاز ها به بررسی انواع آن از دیدگاه گلاسر که (نظریه معروف انتخاب را ارائه داده است) می‌پردازیم.

انواع نیازهای انسان از دیدگاه گلاسر

طبق نظر گلاسر همه انسان‌ها دارای پنج نیاز اساسی که در ژن‌های ما ریشه دارند هستند و همه انسان‌ها برای ارضای این پنج نیاز تلاش می‌کنند. شناخت انواع نیازهای انسان از این جهت اهمیت دارد که اگر افراد بدانند تحت تأثیر پنج نیاز اساسی خود هستند و تئوری انتخاب را در ازدواج و زندگی مشترک خود به کار برند مسلماً از همان ابتدا با هم برای ارضای این نیازها تلاش مشترک می‌کنند و این مساله باعث بهبودی و پیشرفت چشمگیر در روابط زناشویی آینده آنان خواهد شد. در ازدواج آگاهی از این نیازها نقش بسیار مهم و ضروری ایفاء می‌کنند و شناخت آن ها قبل از ازدواج موجب انتخاب بهتر می شود.

دسته بندی انواع نیازهای بشر

این پنج نیاز اساسی را به طور مختصر مطرح می کنیم و در مطالب آینده، به طور کامل به بررسی آن ها پرداخته می شود.

۱٫ نیاز به بقا: نیاز به بقا شامل مواردی است که به محتاطانه و اقتصادی عمل کردن، اهمیت  دادن به سلامتی، تغذیه، ورزش و رابطه زناشویی منجر می‌شود.

٢. نیاز به عشق و احساس تعلق: هسته‌ی یک ازدواج خوب، نیاز به عشق و احساس تعلق است که شامل؛ محبت دیدن، محبت کردن، گفتن کلام محبت‌آمیز، صمیمت جسمی و رفتاری می‌شود. این نیاز می‌تواند در یک ازدواج خوب به خوبی تأمین شود.

٣. نیاز به قدرت و پیشرفت: نیاز به قدرت شامل توانمند بودن، در دست داشتن قدرت، مطرح بودن و ریاست کردن می‌باشد. این نیاز یکی انواع نیازهای اساسی انسان میباشد.

۴. نیاز به آزادی: آزادی به معنای، برده و اسیر نبودن، انتخاب‌های آزادانه و گرایش به انجام کارهای مورد علاقه

۵. نیاز به تفریح: نیاز به تفریح شامل لذت بردن از زندگی و شوخی، فعالیت‌های نشاط بازی و خنده می‌شود. نیاز به تفریح نسبت به سایر نیازها راحتت تأمین می‌شود. نیاز به تفریح را می‌توان به تنهایی یا در کنار دیگران به روش‌های مختلف در هر ساعتی از شبانه‌روز و در مکان‌های مختلف ارضاء نمود.

3.3/5 - (10 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن