اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

افسردگی چیست ؟ افسرده کیست ؟

افسردگی چیست ؟  چرا به طور مکرر در مورد افسردگی صحبت می شود؟ ایا قضاوت های ما در مورد افراد افسرده صحیح است ؟ آیا این بیماری تنها با مصرف دارو درمان می شود؟

این مشکل آنقدر در دنیای امروز جدی است که سازمان بهداشت جهانی، از هنرمندان و افراد شاخص خواسته است تا در مورد آن صحبت کنند. همچنین در سال جاری، شعار سازمان بهداشت جهانی نیز درباره همین موضوع است. افسردگی را سرما خوردگی روانی می نامند. این بدان معنی است که تمامی افراد جامعه را ممکن است درگیر کند.

نکته:بسیاری از علائم افسردگی در نوجوانان و بزرگسالان یکسان است. پیشنهاد می شود مقاله افسردگی در نوجوانان را نیز مطالعه کنید.

افسردگی چیست ؟

افسردگی چیست ؟ افسرده کیست ؟افسردگی را شاید بسیاری از افراد تجربه کرده باشند. اما در ابتدا لازم است توضیح دهیم که افسردگی چیست ؟ افسردگی یک حالت غم و اندوه زمان دار است که در وجود فرد رخنه می کند و سبب به هم ریختن کارهای روزانه، ، مسائل اجتماعی، رفتاری، شخصیتی و فیزولوژیک او می شود. 

تغییر در روابط اجتماعی یعنی کاهش شدید دوستان و یا رفت و آمدهای فرد. همچنین رفتارهای فرد نیز به رفتارهای فردی تغییر می کند. در بسیاری از موارد ممکن است فرد بی انگیزه شده و تعداد زیادی از فعالیت های خود را رها کند. 

از نظر شخصیتی، تغییراتی در وجود او رخ می دهد و از نظر فیزیولوژیک، بسته به نوع افسردگی ممکن است دچار تغییراتی در ساختار مغز و همینطور ترشح هورمونی پیدا کند.

برای نمونه ممکن است فرد افسرده روابط اجتماعی خود را قطع و یا به حداقل برساند. فرد گوشه گیر می شود. علاقه چندانی به فعالیت های که پیش از این بدون هیچ مشکلی انجام می داده است ندارد. ممکن است فرد افکار خودکوشی داشته باشد. همچنین ممکن است اشتهای فرد افزایش یا کاهش یابد. در برخی از انواع افسردگی فرد مشکلاتی را در زمینه خواب هم تجربه می کند.

چه چیزهایی افسردگی نیست؟ 

افسردگی یک بیماری پیچیده است که اقسام مختلفی دارد. ولی برخی از مردم بدون داشتن تخصص کافی، به خود یا دیگران برچسب می زنند. همانطور که گفتیم این بیماری دارای شرایط خاصی است.

ممکن است در زندگی فردی ناراحتی ها و غم هایی رخ دهد. در چنین شرایطی ناراحت و غمگین بودن کاملاً طبیعی است و نشانه ای از بیماری نیست. اما اگر ناراحتی های این فرد بیش از این به طول بیانجامد، و یا همراه با افکار خودکشی جدی باشد، به معنای وجود افسردگی و یا احتمال بروز آن است. در واقع برخی از اوقات، داشتن ناراحتی و گوشه گیری طبیعی است. برخی از شرایطی که افراد  می توانند در مدت محدودی در مورد آن غمگین باشند شامل موارد زیر است:

افرادی که یکی از نزدیکانش را از دست داده اند و در سوگ و غم ناشی از فوت هستند.

افرادی که شکست عشقی را پس از یک رابطه دراز مدت تجربه می کنند.

افرادی که در یک آزمون شغلی و یا تحصیلی شکست خورده اند.

هر گونه شکست یا ناراحتی که از نظر منظقی، نیازمند دوره ای محدود از غم و اندوه است. 

نکته: در تمامی موارد بالا، اگر مدت زمان و یا شدت غم و اندوه غیر طبیعی بود. لازم است به یک روانشناس مراجعه شود. 

افسردگی انواع مختلفی دارد و به علل متفاوتی رخ می دهد. بر خلاف باور عمومی، بسیاری از افراد افسرده را می توان بدون دارو درمان کرد. هر چند در مواردی مصرف دارو اجتناب ناپذیر است. اگر احساس می کنید افسرده هستید، به یک روانشناس مجرب مراجعه کنید. مرکز مشاوره دکتر روانشناس ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲ | ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

آیا برای افراد افسرده دارو تجویز می شود؟

همانطور که بالاتر ذکر شد، انواع مختلفی از این بیماری وجود دارد. افراد افسرده بسته به شدت بیماری و همینطور مسائل ژنتیکی و خانوادگی آنها در گروههای مختلفی قرار می گیرند. در بسیاری از مواقع نیازی به درمان دارویی نیست و با استفاده از یک روانشناس مجرب می توانیم بیماری را درمان کنیم. اما برای برخی از افراد افسرده، مصرف دارو ضروری و اجتناب ناپذیر است.

باید این نکته را ذکر کرد که بسیاری از افراد افسرده ، از ترس مصرف دارو به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه نمی کنند که این یک خطای بنیادین است. زیرا در بسیاری از موارد، می توانیم این مشکل را بدون مصرف دارو برطرف کنیم. 

ذکر این نکته ضروری است که اگر فرد افسرده دارای افکار خودکشی باشد، مصرف دارو ضرورت پیدا می کند. پیش از آنکه به مصرف دارو و ترس از داروهای روانپزشکی فکر کنید، در نظر بگیرید که داروها برای همیشه مصرف نمی شود و یا در بسیاری از مواقع، نیازی به مصرف دارو نیست. پس اگر افسرده هستید، بدون ترس و واهمه به یک روانشناس مراجعه کنید.

خوب من می دانم افسردگی چیست ؟ احتمالاً دچار افسردگی هستم چکار باید انجام دهم؟

اگر احساس می کنید که دچار افسردگی هستید و یا شرایط بالا را دارید، لازم است تا به یک متخصص و روانشناس مراجعه کنید. لازم است شرایط شما بررسی شود. افسردگی اقسام و انواع مختلفی دارد. در ابتدا لازم است یک روانشناس به بررسی نوع افسردگی و ریشه افسردگی بپردازد. سپس به شدت افسردگی و سابقه ژنتیکی و محیطی مشکل شما بررسی می شود. و در نهایت با همفکری شما اقدام به انتخاب یک شیوه درمانی می شود. 

امیر شیرین زاده ، روانشناس و درمانگر بالینی

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن