مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

افسردگی فصلی پاییز یا افسردگی فصلی چیست؟

افسردگی فصلی پاییز | درمان دارویی افسردگی فصلیافسردگی فصلی، نوعی از افسردگی اساسی است که در برخی از افراد رخ می دهد و با فصول سال ارتباط دارد. این اختلال معمولاً در ابتدای فصول سرد سال آشکار، و با شروع فصل بهار از میان می رود. همچنین بسته به زمان رخداد آن، افسردگی پاییزی یا افسردگی زمستانی نیز نامیده می شود. شاید به همین دلیل باشد که در ادبیات فارسی، پاییز و زمستان را فصل حزن و اندوه می دانند.

افرادی که دچار افسردگی فصلی می شوند، در اکثر اوقات سال خلق مناسبی دارند. اما با تغییر فصل، خلق آنها تغییر می کنند و دچار نوعی افسردگی می شوند که پس از پایان یک یا دو فصل، افسردگی خود به خود برطرف می شود.

در مورد میزان شیوع اختلال افسردگی فصلی، اطلاعات دقیقی در دست نیست. اما به نظر می رسد در مناطقی که روزها کوتاه تر و دمای هوا کمتر است، این نوع افسردگی شیوع بیشتری دارد. برای نمونه کشورهای حوزه اسکاندیناوی مانند سوئد یا فنلاند، تعداد بیشتری از افسردگی فصلی را ثبت می کنند تا کشورهایی مانند ایتالیا یا فرانسه. ممکن است این موضوع با دما و شرایط نوری کشورهای بخش شمالی کره زمین مرتبط باشد.

دلایل افسردگی فصلی دقیقاً مشخص نیست. اما با توجه به آمارها، به نظر می رسد کاهش نور خورشید و کوتاه شدن روز در فصول سرد سال، در ابتلا به این نوع افسردگی نقش داشته باشد. برخی از دانشمندان معتقدند کاهش نور خورشید و سرد شدن هوا، سبب تغییرات قابل توجه در ترشح هورمون سروتونین می شود. سروتونین، هورمون تنظیم کننده خلق و احساسات است و با برهم خوردن ترشح سروتونین، فرد مبتلا به افسردگی فصلی می شود.

افسردگی یک بیماری شناخته شده و قابل درمان است. اولین قدم در درمان افسردگی، به شناسایی شدت افسردگی و نوع آن باز می گردد.
مرکز مشاوره دکتر روانشناس
۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲ | ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

علائم افسردگی فصلی پاییز چیست؟

اصلی ترین علامت افسردگی فصلی، شروع آن با تغییر فصل و پایان آن با اتمام فصل است. ممکن است افسردگی دارای دوره ای دو فصلی باشد. برای نمونه در پاییز شروع و در انتهای زمستان ناپدید شود. همچنین ممکن است وضعیت خواب و خوراک فرد به صورت پر خوابی یا کم خوابی، و یا پر اشتهایی و کم اشتهایی تغییر کند. سایر علائم شامل احساس پوچی، غم، کسالت، یکنواختی، بی قراری، کاهش سطح انرژی و فعالیت است.

در موارد شدیدتر، فرد افسرده به شدت روابط اجتماعی خود را کاهش می دهد و یا ممکن است میل به خودکشی داشته باشد. در چنین مواقعی مراجعه به روانپزشک و مصرف دارو ضروری است.

چه کسانی بیشتر در خطر ابتلا به افسردگی فصلی پاییز قرار دارند؟

هر فردی ممکن است به افسردگی فصلی دچار شود. اما این نوع افسردگی در زنان بیشتر از مردان، و در سنین جوانی و کهنسالی، بیشتر از سایر سنین مشاهده می شود. همچنین زندگی در کشورهایی که روزهای کوتاه و شب های طولانی تری دارند، احتمال ابتلا به این عارضه را افزایش می دهد.

برخی از تحقیقات روانشناسی، به نقش ژنتیک و سابقه ابتلا فرد به سایر بیماری های روانی اشاره می کنند. این بدین معنی است که احتمال بروز افسردگی فصلی در افرادی که پیش از این نوعی از بیماری روانی را تجربه کرده اند، بیشتر است.

درمان دارویی افسردگی فصلی پاییز و درمان غیر دارویی افسردگی فصلی

برای تشخیص افسردگی فصلی، لازم است به روانشناس و یا روانپزشک مراجعه شود. متخصصان در ابتدا، با بررسی سایر علائم مشکلات خلقی، از عدم وجود مشکلات جدی تر مطمئن می شوند و سپس به میزان شدت افسردگی می پردازند. در نهایت با توجه به شدت افسردگی، دارو درمانی، نوردرمانی، و یا درمانهای شناختی رفتاری پیشنهاد می شود. همچنین بررسی ریز فاکتورهایی که سبب بروز افسردگی اساسی در فرد می شود را نباید نادیده گرفت.

اگر افسردگی فصلی خفیف باشد، قدم زدن در زیر نور مستقیم آفتاب، تا میزانی موثر است. همچنین انجام ورزشهای هوازی و یا فعالیت های لذت بخش، علائم را تقلیل می دهد. سه روز در هفته پیاده روی، به میزان ۴۵ دقیقه و تکرار جملات تاکیدی و مثبت، همراه با مراقبه روزانه، تا میزان زیادی به بهبود خلق فرد افسرده کمک می کند.

فراموش نکنید که در روزهای کوتاه نیمه دوم سال، پرده ها را کنار بزنید تا نور طبیعی وارد منزل شود. برنامه غذایی خود را تغییر دهید و از مقادیر بیشتری میوه و سبزی استفاده کنید. قرارهای خود را با دوستانتان بیشتر کنید و اجازه ندهید که سردی هوا و بارندگی، خانه نشینتان کند.

این مقاله همچنین در روزنامه آرمان مورخ ۱۷ مهر ۱۳۹۶ در صفحه ۱۶ به چاپ رسیده است. می توانید متن کامل مقاله در روزنامه مطالعه کنید.

امیر شیرین زاده روانشناس و درمانگر بالینی

توضیحات بخش اختلالات روانشناسی و روانپزشکی

اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، به بخشی از اختلالات روان گفته می شود که بر رفتار و تفکر تاثیر می گذارد و سبب بر هم خوردن تعادل زندگی فردی و یا اجتماعی فرد می شود. اختلالات ذهنی یا mental disorders ، در صورت عدم درمان، با گذر زمان شدت پیدا می کند. هر چند علت دقیق برخی از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی مشخص نیست، اما به طور کلی عواملی چون استرس های محیطی، زمینه های ژنتیکی ، نحوه رشد فردی و همچنین نحوه تعامل فرد با محیط پیرامون، در پیدایش و یا گسترش بیماری های این دسته نقش دارد. از شایع ترین اختلالات روانشناسی و روانپزشکی می توان به اضطراب ، وسواس ، افسردگی ، اختلال دو قطبی و انواع اسکیزوفرنی اشاره کرد. بیماری هایی که در گذشته نه چندان دور ، آن را ناشی از دخل و تصرف شیطان در جسم فرد می دانستند و راه حل چندانی برای آنها نداشتند. امروزه بسیاری از اختلالات روانشناسی و روانپزشکی ، قابل درمان و بهبود است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید
1 دیدگاه
admin
دی ۲۶, ۱۳۹۶

با تشکر. مطلب بسیار خوبی بود.

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.