مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

شنبه, ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷

ترا چیست؟ (عوارض و اعتیاد به ترا)

ترامادول یک ماده مخدر است.

ترا چیست؟

ترا یک داروی مسکن است که در موارد محدودی با نسخه پزشک و با دوز پایین و البته در مدت زمانی کوتاه تجویز می شود. این دارو برای افراد که دردهای شدید و یا بسیار شدیدی دارند استفاده می شود. ترا در اشکال مختلف عرضه می شود. اشکالی همچون قرص ترا، کپسول ترا، و در برخی از موارد درمانی و پزشکی آمپول ترا نیز وجود دارد. همچنین قرص ترا در دوز های مختلفی چون قرص ترا ۵۰ میلی گرم، قرص ترا ۱۰۰ میلی‌گرم، قرص ترا ۲۰۰ میلی گرم به فروش می رسد. این دارو همچنین در غالب کپسول نیز با دوزهای ترا ۱۰۰ میلی گرم، و کپسول ترا ۲۰۰ میلی گرم، عرضه می شود.

متاسفانه به دلیل کوتاهی برخی از ارگان­ها و همینطور منفعت‌طلبی عده ای از افراد، داروی ترا در بین جوانان بسیار رایج گشته و سبب اعتیاد شدید و همینطور از هم پاشیدگی خانواده‌ها شده است. فروش ترا در داروخانه‌ها بدون نسخه پزشک ممنوع است. بیشتر داروخانه ها این قوانین را رعایت می کنند اما برخی از آنها نیز بدون نسخه معتبر اقدام به فروش ترا می‌کنند.

متاسفانه باید عنوان کرد که ترا در عطاری ها نیز جا باز کرده است و به عنوان داروی ترک اعتیاد و یا به عنوان داروی تقویت قوای جنسی به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود. برخی از عطاری ها ترا، دیفنوکسیلات، کدیین ها و غیراه را پودر کرده و به همراه زیره و  آویشن، و البته مشتقات دیگر، آن را به عنوان کپسول های ترک اعتیاد و .. عرضه می کنند که عوارض جبران ناپذیری را بر افراد مصرف کننده باقی می گذارد.

 

عوارض ترا چیست؟

ترا دارای عوارض جدی روحی، روانی، جسمی و اجتماعی برای فرد است. متاسفانه کم نیستند خانواده هایی که در اثر اعتیاد یکی از اعضای شان به ترا، در حال فروپاشی هستند. شایع ترین عارضه مصرف ترا، تشنج است. تعداد زیادی از افرادی که مصرف ترا را انجام می دهند، بعد از مدتی دچار تشنج می‌شوند. تشنج می تواند به مغز و اندام های نورونی آسیب جدی وارد کند. در برخی از مواقع، تشنج در موقعیتی بغرنج رخ می دهد که سبب آسیب شدید تر می گردد. مانند تشنج در حالت رانندگی و یا در حال کار کردن با ابزارهای صنعتی و غیره.

 

اعتیاد ترا چگونه است؟

اعتیاد جسمی ترا نیز، یک اعتیاد واقعی و سنگین است. پس از مدتی که از مصرف فرد می گذرد، شخص مصرف کننده از نظر جسمی به ترا عادت و یا اعتیاد پیدا می‌کند. به نوعی که اگر مصرف ترا را کنار بگذارد قادر به انجام فعالیت های روزمره زندگی اش نیست. و بنابراین مصرف ترا به صورت یک عادت مخرب روزانه در می آید. دیگرعارضه جدی ترا،  اعتیاد روانی آن است.ترا از نظر روانی و فکری فرد را درگیر می‌کند. به نوعی که فرد پس از مدتی از نظر روانی انسان قبل نیست. به طور کامل تغییر می‌کند و به طور مداوم در الگوی عصبانیت و پرخاشگری و یا در الگوی مداوم عشق و نفرت قرار می گیرد.

معمولاً اصلی ترین علت لغزش پس از قطع مصرف ترا، جدی نگرفتن اعتیاد فکری و روانی ترا و یا به بیانی دیگر، جدی نگرفتن ترک فکری ترا است. متاسفانه در افرادی که قصد قطع مصرف مواد مخدر را دارند معمولاً بعد روانی اعتیاد جدی گرفته نمی شود و تنها به ترک جسمی مواد مخدر می پردازند. در نتیجه پس از مدتی، دچار وسوسه شده و دوباره به سمت مصرف مواد مخدر باز می گردند.
ترا دارای عوارض بسیار دیگری نیز هست. مشکلات جدی کبد، کلیه، دستگاه گوارش، دستگاه تنفسی، و امثال این، از سایر عوارض رایج ترا هستند.
لطفاً اعتیاد به ترا را جدی بگیرید. کم نیستند خانواده‌هایی که در اثر مصرف ترا از هم پاشیده می‌شود. افرادی که در اثر مصرف ترا زندگی و عمر خود را از دست می‌دهند. و افراد بسیاری که در طول روز در اثر سوء مصرف این دارو دچار تشنج می شوند. اگر دچار اعتیاد به ترا هستید باید وارد فرآیند ترک جسمی و ترک فکری شوید. واقعیت آن است که ترک فکری ترا، به مراتب سخت‌تر و دشوارتر از ترک جسمی آن است. اما معمولاً بعد فکری اعتیاد، کمتر دیده می‌شود و کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

متاسفانه، اکثر افراد تنها به ترک جسمی مواد مخدر (یا ترا) می­پردازند. همین موضوع باعث می‌شود که پس از مدتی از منظر روانی وابستگی آنها به مواد مخدر بازگردد و دوباره به سمت مصرف سوق پیدا کنند. لطفاً توجه داشته باشید که تنها ترک موفق در زمینه ترا، ترکی است که همراه با قطع وابستگی فکری و باشد.

فردی که ترا مصرف کرده است از منظر فکری و روانی احتیاج به کمک دارد لازم است تا در جلسات مشاوره و روانشناسی بررسی شود که چرا در ابتدا ترا را مصرف کرده است؟ چرا مصرف ترا ادامه پیدا کرده است؟ چرا پس از قطع مصرف، مجدد به سمت مصرف ترا باز می گردد؟. همچنین لازم است بررسی شود که چه مواردی سبب لغزش فرد می شود و با آموزشهای مقابله با وسوسه و همینطور تکنیک های روانی، به طور کلی و تا جای ممکن چارچوب نگرشی فرد را نسبت به مصرف مواد مخدر، تغییر داد.

در پایان ذکر این نکته را ضروری است که اگر مصرف کننده ترا هستید، هیچ تضمینی وجود ندارد که دفعه بعدی که ترا را مصرف کردید تشنج نکنید و یا دچار یکی از عوارض سهمگین این دارو نشوید.  هر چقدر از نظر زمانی مدت بیشتری در مصرف باشید، تخریب و آسیب شما بیشتر خواهد بود و قدرت شما برای مقابله با این هیولای خانمان‌سوز کمتر خواهد شد.

با احترام.

امیر شیرین زاده – روانشناس و مشاور

 

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.