مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۷

اصول صحبت کردن با همسر را بهتر بیاموزیم

اصول صحبت کردن با همسر در زندگی مشترک از مواردی می باشد که یادگیری و رعایت آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. تردیدی نیست که گفت‌ و گو یکی از اساسی‌ترین نیازهای انسان برای برقراری ارتباط با دیگران است. اما گاهی همین نیاز اساسی و سازنده، سرمنشأ مشکلاتی خواهد شد. به‌بیان‌دیگر، میزان زیادی از مشاجرات و اختلافات زوجین، از نحوه صحبت کردن و رساندن پیام ناشی می‌شود. در روابط زوج‌هایی که از اصطلاحات کلامی مناسب استفاده می‌کنند و اصول صحبت با یکدیگر را به‌خوبی فرا گرفته‌اند، مشکلات ارتباطی و عاطفی کمتری را شاهد هستیم. هرچند تمامی آموزش های این اصول صحبت کردن با همسر به ‌پیش از ازدواج باز می‌گردد ولی به هر حال اگر تاکنون آن‌ها را فرا نگرفته‌اید، برای یادگیری و تمرین اصول صحبت کردن با همسر اقدام کنید.

از کلمات عاشقانه و احترام‌آمیز استفاده کنید!
اصول صحبت کردن با همسردر اصول صحبت کردن با همسر ، شیوه صحبت کردن در جلب نظر همسر بسیار مؤثر است. متاسفانه برخی از زوجین، نحوه استفاده از کلمات مناسب را نیاموخته‌اند. وقتی با این افراد در مورد چرایی عدم محبت کلامی صحبت می‌شود، ذکر می‌کنند که خجالت می‌کشند یا توانایی انجام این کار را ندارند. ممکن است این افراد برای ابراز محبت کلامی آموزش ندیده باشند و یا درگذشته در اثر ابراز چنین محبت‌هایی، سرکوب و سرزنش شده باشند. اما در اصول صحبت کردن با همسر به هر حال باید پذیرفت که استفاده از کلمات عاشقانه و دلنشین، بخشی از نیازهای همسرتان را برآورده می‌کند و او به شنیدن چنین کلماتی نیاز دارد.
بهتر است از اصول صحبت کردن با همسر این را بدانید که اولین رکن ارتباط کلامی مناسب با همسر، این است که از کلمات مناسب استفاده کنید. سعی کنید کلمه عزیزم، نفسم، گلم، همسر عزیزم و… را در رابطه کلامی خود داشته باشید. توجه کنید که این‌ها تنها بخشی از کلمات رایج عاطفی هستند. اگر کمی خلاقیت به خرج دهید، می‌توانید برای همسرتان از کلماتی فانتزی و زیبا استفاده کنید. مثلا اگر فرم چشم‌های او و یا رنگ چشمانش جذابیت زیادی دارد می‌توانید از این ویژگی‌ها برای صدا کردن همسرتان استفاده کنید. می‌توانید در انتهای کلام او نیز کلماتی خلاقانه ایجاد کنید. مثلا اگر اسم او مریم است می‌توانید او را مریم‌گلی، مریم بانو و… صدا بزنید. ممکن است در ابتدای انجام چنین رفتارهایی خجالت بکشید، اما فراموش نکنید که این خجالت منطقی نیست و شما در حال ابراز محبت به همسر خود و رعایت اصول صحبت کردن با همسر هستید.
ممکن است فکر کنید که این رفتار‌ها مختص جوان‌ترها است یا تنها در اوایل نامزدی کاربرد دارد و پس از ازدواج لزومی به استفاده از آن‌ها نیست. اما درواقع شما قرار است در تمام زندگی خود عاشق باشید، نه‌ صرفا برای یکی دو سال ابتدای آشنایی!
ما انسان‌ها برای تمام عمر خود به محبت و عاطفه نیاز داریم. بنابراین بهتر است تا پایان عمر خود از این کلمات استفاده کنیم و متقابلا آن‌ها را از زبان‌ همسرمان بشنویم.
اصول صحبت کردن با همسرهمچنین یکی دیگر از موضوعاتی که در اصول صحبت کردن با همسر مهم است استفاده از کلمات مناسب است، استفاده از کلمات احترام‌آمیز درخواستی است. برای مثال اگر تمایل دارید که همسرتان کاری برای شما انجام دهد، بهتر است از کلماتی چون لطفا، اگر امکان دارد، اگر مقدور است، بی‌زحمت، خواهش می‌کنم و… استفاده کنید و پس از انجام کار نیز از همسرتان تشکر کنید. شاید فکر کنید این کلمات بیش‌ از حد رسمی است اما درواقع، این کلمات ضرورت‌های یک رابطه احترام‌آمیز است. طبق اصول صحبت کردن با همسر ، هرچقدر رابطه زوجین توام با احترام، توجه و محبت بیشتری باشد، رابطه مناسب‌تر و پایدارتری خواهند داشت.

در زمان مناسبی صحبت کنید
ما انسان‌ها تحت تاثیر عوامل متعدد جسمی و روانی هستیم. همین حالا که مشغول خواندن این مطلب هستید، هزاران فرآیند بیوشیمیایی در مغز شما رخ می‌دهد و تمامی این فرآیندها در برداشت شما از محیط پیرامون و همین‌طور واکنش‌های لحظه‌ای شما اثر می‌گذارد. تحقیقات نشان می‌دهد که برداشت ما از مطالعه یک کتاب و یا نگاه کردن به یک فیلم، در شرایط متفاوت و زمان‌های گوناگون، متفاوت خواهد بود. این موضوع به دلیل تغییرات بیوشیمیایی بدن در ساعات مختلف است. به بیانی دیگر اگر همسرتان در ساعت هشت صبح از شما تقاضایی داشته باشد، نحوه برخوردتان و پاسخ شما در برابر این درخواست، در دو ساعت هشت صبح و پنج بعد از ظهر متفاوت خواهد بود. برای روشن‌تر شدن این مورد از اصول صحبت کردن با همسر لطفا به مثال زیر توجه کنید.
یکی از مراجعینم خانم و آقایی بودند که هفته‌ای چند روز با یکدیگر دعوای شدیدی داشتند. پس از ارزیابی اولیه، از آن‌ها خواستم که برای مدت دو هفته، روز، ساعت، و همین‌طور موضوع مشاجره را ثبت کنند. پس از ثبت مشاجرات و بررسی نوشته های زوجین، متوجه شدیم که این زوج جوان از شنبه تا چهارشنبه بین ساعت ۱۴:۳۰ الی ۱۶ با یکدیگر دعوا می‌کنند! وقتی بیشتر بررسی کردم متوجه شدم که مرد از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۷ صبح تا ساعت ۱۴ در محل کار خود است و ساعت ۱۴:۳۰ به منزل می‌رسد. مشکل همین‌جا بود. از خانوم خواستم که پس از ورود همسرش به منزل، تا نیم ساعت با او صحبت زیادی نکند و تنها در کنار یکدیگر به میل کردن ناهار و همزمان شنیدن یک موزیک بدون کلام ارامش بخش بپردازند.
اصول صحبت کردن با همسروقتی دو هفته دیگر مراجعه کرده بودند، مشکل حل‌شده بود! کل مشکل به خاطر صحبت کردن و برقراری ارتباط در زمان نامناسب و ناآگاهی از اصول صحبت کردن با همسر بود. برایشان توضیح دادم که آقا از ساعت ۶ صبح که از خواب بیدار می‌شود تا ساعت ۱۴:۳۰ که به منزل می‌رسد هیچ‌چیزی نمی‌خورد. نه صبحانه‌ای در کار است و نه میان وعده درست‌وحسابی. بنابراین مرد وقتی وارد خانه می‌شود دارای سطح قند خون پایینی است و گرسنگی و خستگی بیش ‌از حد به او فشار می‌آورد. در مواقعی هم ترافیک و گرما به این معضل می‌افزاید. درواقع تمام اختلاف به این مساله باز می‌گردد که مرد حدود نیم ساعت نیاز به زمان بازسازی دارد تا بتواند سطح قند خون، گرسنگی و خستگی خود را رفع کرده و دمای بدن خود را تنظیم کند. پس از مدتی که اصول صحبت کردن با همسر رعایت شد و صحبت این زوج با یکدیگر تا پس از ناهار به تعویق افتاد، همه اختلافات به‌خوبی و خوشی حل ‌شده بود. بنابراین به این نکته از اصول صحبت کردن با همسر دقت کنید که چه چیزی را در چه زمانی می‌گویید. به بیانی دیگر، واکنش انسان‌ها به یک جمله یکسان در شرایط فیزیولوژیکی و زمانی مختلف، متفاوت است.
این موضوع در مورد خانم‌ها هم صدق می‌کند. برخی از خانم‌ها پیش از عادت ماهیانه، دچار سندروم پیش از قاعدگی می‌شوند. در این مواقع معمولا پرخاشگر و بی‌حوصله می‌شوند و آستانه تحملشان کاهش می‌باید. بهتر است اگر انتقاد و یا صحبت تحریک‌آمیزی دارید، در این بازه انجام ندهید. البته اینکه همسر شما با سندروم پیش از قاعدگی آشنا شود و به او توضیح دهید که در این دوران نیاز به نوازش و حمایت بیشتری دارید نیز به بهبود رابطه و کاهش تعارضات کمک می‌کند. پس اصول صحبت کردن با همسر را فراموش نکنید و پیش از صحبت کردن و یا درخواست از همسرتان، وضعیت جسمی و روانی خودتان و او را بسنجید.

صراحت کلام داشته باشید
اصول صحبت کردن با همسریکی از مراجعینم خانم و آقای جوانی بودند که به دلیل اختلافات مکرر به مرکز مشاوره مراجعه کرده بودند. خانم مدعی بود که نکات بسیاری در مورد بهبود رفتارها و منش همسرش به او گوشزد کرده‌است، اما همسر او نسبت به این تذکرها و درخواست‌ها همواره بی‌تفاوت و بی‌اهمیت بوده است. از خانم خواستم که یکی از موقعیت‌هایی که سبب ناراحتی و دلخوری او شده است را توضیح دهد و بیان کند که چگونه به همسرش گفته است که این کار او را نمی‌پسندد تا رفتارش را تغییر دهد. خانم توضیح داد که تاکنون چندین بار در مهمانی‌های مختلف، همسرم با برخی دیگر از خانم‌های حاضر در جمع بیش از حد خوش‌ و بش کرده است و این کار او من را آزار می‌دهد. هرچند می‌دانست و مطمئن بود که همسرش منظوری از این رفتارهای خود ندارد. وقتی از آقا در مورد این موضوع و درخواست‌های مکرر همسرش پرسیدم. با نگاه تعجب‌آمیز مرد و چشمان از حدقه بیرون زده او روبه‌رو شدم. مرد ذکر می‌کرد که نمی‌دانسته این کار همسرش را ناراحت می‌کند ولی تعجب ‌برانگیزتر از آن اینکه حتی یک‌ بار هم در این مورد تذکری به او داده نشده است!
وقتی از خانم در مورد چگونگی درخواست از همسرش پرسیدم توضیح داد که این موضوع را به‌طور غیرمستقیم و در بین یک ساعت مشاجره که از مهمانی باز می‌گشتند مطرح کرده است. درواقع او تنها دو جمله کوتاه و بسیار غیر مستقیم را برای بیان احساس خود مطرح کرده بود. مرد حتی متوجه این رفتار اشتباه خود نشده بود و به بیانی دیگر، درخواست همسرش در بین ساعت‌ها کلام و جمله و مشاجره، گم‌شده بود.
متاسفانه این مشکل نه‌تنها در روابط زوجین، بلکه در فرهنگ ایرانی نیز ریشه دارد. بسیاری از افراد درخواست منطقی و ضروری خود را در بین ده‌ها جمله تعارفی و حاشیه‌ای می‌پیچند. این مسائل چه در روابط میان فردی و چه در روابط بین زوجین به‌شدت مشکل‌آفرین است.طبق اصول صحبت کردن با همسر سعی کنید همیشه درخواست خود را با صراحت کلام، در چهارچوب ادب و احترام، با لحنی آرام و مناسب و با در نظر گرفتن زاویه دید طرف مقابل مطرح کنید. این‌گونه از سو تفاهم‌های بعدی پیشگیری می‌شود و خود نیز احساستان را بروز داده‌اید.

نوشته از ” امیر شیرین زاده “

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین “

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.