مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

با چه افرادی نباید ازدواج کرد؟

مشاوره ازدواج را باید بسیار جدی گرفت.معیارهای زیادی برای انتخاب همسر وجود دارد. این معیارها در هر منطقه ای و زمانی متفاوت است. مثلاً معیارهای انتخاب یک فرد مناسب در تهران با انتخاب یک همسر مناسب در مناطق غربی کشور متفاوت است. اینها را ذکر کردم که عنوان کنم برخلاف چیزی که تصور می شود، معیارهای دقیقی را نمی توان بر شمرد. هر چند می توانیم معیارهای کلی را برای ازدواج عنوان کنیم.

اما به طور کلی می توانیم بگوییم که با چه افرادی نباید زیر یک سقف رفت و یا لازم است احتیاط بیشتری در ازدواج با این افراد صورت بگیرد.این معیارها جهان شمول هستند. به بیانی دیگر، هر فردی که در هر کجای این کره خاکی، جزو این گروه باشد، فرد مناسبی نیست و نباید با او وصلت کرد. البته می توانیم در برخی از مواقع استثناهایی را قائل شد اما این قوانین به طور کلی صادق هستند. سعی کنید پیش از آنکه ازدواج خود را جدی کنید، از مشاوره ازدواج و مرکز مشاوره ازدواج استفاده کنید.

 

افرادی که دارای اعتیاد هستند.

افرادی که دچار اعتیاد به مصرف ماده مخدر هستند، گزینه مناسبی برای ازدواج نیستند. این افراد در یک مثلث پوچ و همواره تکرار شونده زندگی می کنند. این مثلث سه ضلع کلی دارد که حول محور تهیه ، مصرف مواد مخدر و انکار مشکل خود می چرخد.

همچنین این افراد در زمینه هایی چون مسئولیت پذیری، خلق ثابت، اولویت بندی در زندگی، پشتکار و … دارای مشکلات جدی می باشند. البته اعتیاد تنها اعتیاد مصرفی نیست و برای ازدواج سایر اعتیادهای رفتاری چون اعتیاد به قمار، اعتیاد جنسی و … را نیز باید در نظر داشت.

 

مشاوره پیش از ازدواج را باید جدی گرفت | مرکز مشاوره ازدواج دکتر روانشناس

افرادی که دارای اختلال شخصیت هستند. 

برخی از افراد دارای اختلال شخصیت هستند. تعریف اختلال شخصیت کار چندان راحتی نیست اما به طور کلی این افراد در رابطه با خود و همچنین دیگران مشکلاتی جدی و عمیق دارند. اختلالات شخصیت ریشه در کودکی دارد و معمولاً خود را از اوایل نوجوانی نشان می دهد و در بزرگسالی ادامه پیدا می کند. اختلالات شخصیت به ۳ دسته کلی تقسیم می شود و هر دسته چندین زیر شاخه دارد. تشخیص اختلال شخصیت توسط افراد دیگر چندان کار آسانی نیست، اما به وسیله مصاحبه بالینی و ارزیابی تخصصی و همچنین برخی از تست های شخصیت، می توان آن را متوجه شد. ازدواج با فردی که اختلال شخصیت دارد، هرگز شما را خوشبخت نمی کند.

 

افرادی که بلوغ های ابتدایی لازم را ندارند.

انجام ازدواج نیازمند زمینه های اولیه مهمی است که پیش از ازدواج لازم است محقق شود. برخی از این پیش نیازها شامل بلوغ جسمی و جنسی، بلوغ عاطفی، بلوغ اقتصادی، بلوغ اجتماعی و … است. فردی که به این بلوغ های اولیه نرسیده است، گزینه مناسبی برای ازدواج نیست.

نکته: بلوغ اقتصادی صرفاً داشتن کار و شغل نیست و همینطور تنها به آقایان مربوط نمی شود. سعی می کنیم در مقاله ای دیگر به طور مفصل به آن بپردازیم.

 

افرادی که کارها و مسئولیت های ناتمام زیادی دارند.

اگر گذشته برخی از افراد را بررسی کنیم، با کارهای ناتمام زیادی رو به رو می شویم. سربازی ناتمام، کارها و شغل هایی که به طور مرتب تغییر کرده است. درسی که سالهاست نیمه تمام مانده و ….

البته منظور ما افرادی که در برخی از زمینه ها تغییراتی داشته اند و یا تعدادی از کارها را به دلایل منطقی رها کرده اند نیست. بلکه منظور از این نوشته بیشتر افرادی است که الگوی ثابتی در شخصیت خود ندارند و دلایل منطقی را برای رفتارهای گذشته خود ندارند.

 

مشاوره خانواده را جدی بگیرید

مشاوره و روانشناسی، نقشی بسیار پر رنگ در پیشگیری از بجران های پس از محرم شدن دارد. همیشه و بارها تاکید کرده ام که افراد حاضرند برای خرید یک اتومبیل، آن را به دهها کارشناس نشان دهند اما در مورد انتخاب همسر، مشاوره قبل از ازدواج را جدی نمی گیرند. سعی کنید پیش از ازدواج و جدی تر شدن شرایط، حتماً به مراکز مشاوره ازدواج و مرکز مشاوره ازدواج مراجعه کنید.

 

نتیجه گیری روانشناس:

به طور کلی ازدواج یک تصمیم بسیار مهم و حساس است. هیچگاه نباید تصمیمات مهم زندگی، همانند این موضوع را سطحی گرفت و یا بر مبنای دانسته های کم اقدام به ازدواج کرد. همیشه به خاطر داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. در حالت ایده آل، مشورت با یک رواشناس و مشاور پیش از ازدواج و یا یک روانشناس خانواده می تواند کمک شایان ذکری باشد. در واقع آنچه که شما در چندین سال رابطه متوجه نشده اید، یک متخصص روانشاس قادر است در چند جلسه مصاحبه و ارزیابی متوجه شود و شما را از نقاط حسن، و عیب تصمیمتان آگاه کند. یک روانشناس هرگز به شما نمی گوید که چه تصمیمی بگیرید، اما با ذکر نکات کلیدی سعی در آگاه کردن دو طرف از مشکلات و مصائب احتمالی آینده خواهد داشت.

با تشکر

امیر شیرین زاده – روانشناس و درمانگر شناختی و جنسی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.