مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

مرکز مشاوره | دکتر روانشناس

پنج شنبه, ۲ فروردین ۱۳۹۷

اریک فروم | زندگی نامه اریک فروم (Erich Fromm) | قسمت اول

بیوگرافی و زندگی نامه اریک فروم (Erich fromm)اریک فروم در خانواده ای یهودی در کشور آلمان به دنیا آمد. خانواده او بسیار سنتی و مذهبی بودند و تعدادی از اقوام او خاخام و یا تلمود(مرتبط با آیین مذهبی یهود) بودند. فروم در کودکی و نوجوانی تحت تاثیر تورات بود اما بعد ها خط مذهبی خود را به طور کلی تغییر داد و خود را عارفی کافر و ملحد نامید.

مادر اریک فردی اغلب افسرده بود و پدرش نیز آدمی دمدمی مزاج و عصبانی بود. فروم کودکی خود را همراه با روان رنجوری توصیف می کند.

یکی از تاثیر گذارترین اتفاقات زندگی فروم، به خودکشی دختری جوان و زیبا باز می گردد که به خاطر فوت پدرش، خود را کشت و وصیت کرد که او را در تابوت پدر دفن کنند. این دختر در سالهای آخر زندگی پدر، پرستاری او را می کرد و با فوت پدرش، توانایی ادامه رندگی را نداشت. فروم بعد ها عنوان می کند این اتفاق در درک نظریه عقده ادیپ بر او موثر بود.

تجربه دیگر تاثیر گذار بر زندگی فروم، جنگ جهانی دوم بود. فروم به شدت از این موضوع که رفتار آلمان ها و مردم تغییر کرده است متحیر بود. او جنگ را نمی فهمید و نمی دانست که چرا مردم صلح و آرامش را باید به جنگ و ویرانی ترجیح دهند.

این دو تجربه، در کنار تجربه آشفتگی های دوران کودکی و خانواده، باعث شد که اریک فروم، به دنبال پاسخ مناسبی برای سوالات خود بگردد. او برای پاسخ سوالات خود به اقتصاد، سیاست، تاریخ و جامعه شناسی ورود کرد و در نهایت نظریه ای درباره انسان ارائه کرد که این نظریه بعدها چارچوبی مدون تر و علمی تر به خود گرفت.

فروم برای یافتن پاسخ های سوالات خود، به دانشگاه هایدلبرگ رفت و به مطالعه علوم مختلف مشغول شد. پس از چندی او برای روانکاوی به موسسه روانکاوی برلین عزیمت کرد و در آنجا تحت روانکاوی خانومی که ده سال از او بزرگتر بود قرار گرفت. این دو با وجود اختلاف سنی بسیار، با یکدیگر ازدواج کردند.

همزمان با گسترش نظریه فروم، جنگ جهانی و تفکر ضد یهود در آلمان قوت می گیرد. فروم و بسیاری دیگر از یهودیان، برای نجات از آزار نازی ها دست به مهاجرت زدند. فروم به آمریکا مهاجرت کرد.فروم با توجه به تحصیلات خود در دانشگاه هایدلبرگ و همچنین روانکاوی در موسسه روانکاوی مونیخ، به تدوین نظریه خود پرداخت. تدوین نظریه اریک فروم با انتقادهای او از سیستم روانکاوی سنتی و فروید همراه شد. او به طور مکرر در مقالاتش به فروید انتقاد می کرد. فروم چهارچوب کلی نظریه فروید را قبول داشت اما معتقد بود که فروید نقش عوامل اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و فرهنگی را در انسان در نظر نگرفته است. و نظریه فروید درباره عقده ادیب و لیبیدو، عواملی ناقص است.

 در شیکاگو، زندگی فروم به طور کلی تغییر کرد. او با کارن هورنای، یکی دیگر از نظریه پردازان روانشناسی آشنا شد و این دو با یکدیگر روابط عاطفی و عاشقانه پیدا کردند. فروم از همسرش جدا و با کارن هورنای ازدواج کرد. بخش هایی از نظریه فروم، تحت تاثیر رابطه علمی و عاطفی او با کارن هورنای قرار دارد.

اریک فروم به تدریس در دانشگاه ییل، دانشگاه کلمبیا و موسسه روانکاوی دانشگاه مکزیک را دارد. او کتابهایی برای مردم عادی نوشت و توانست در بین مردم جایگاه مناسبی پیدا کند. همچنین در فعالیت هایی همانند مخالفت با جنگ سرد، جنگ ویتنام، گسترش سلاح های هسته ای و … شرکت داشت. در نهایت اریک فروم در دوران بازنشستگی خود در سویس در گذشت.

نظریه اریک فروم، قسمت دوم همین مقاله

مکانیسم دفاعی و مکانیسم روانی در نظریه اریک فروم ، قسمت سوم همین مقاله

با تشکر.

امیر شیرین زاده – روانشناس و درمانگر شناختی

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

بارنشر کلیه عکس ها و مطالب سایت مرکز مشاوره دکتر روانشناس ، بدون دستخط رسمی، ممنوع و پیگرد قانونی حتمی خواهد داشت.