مشاوره خانواده

ارتباط با خانواده همسر و بهترین روش های موجود برای برقراری آن!

ارتباط مناسب با اقوام همسر و خانواده همسر چگونه است ؟ 

ازدواج در ایران، یک پیوند قومی و قبیله‌ای است. این بدین معناست که گذشته از تعامل سازنده با همسر، نیازمند تعامل سازنده با اقوام همسرتان نیز هستید. به بیانی دیگر، گذشته از مسئولیت‌هایی که در قبال همسرتان دارید، در برابر اقوام و خویشاوندان او نیز وظایف و آداب مشخصی بر دوش شماست و باید ارتباط مناسب با اقوام همسر داشته باشیدمعمولا زوج‌های جوان پس از ازدواج، به خانه اقوام و خویشاوندان دعوت می‌شوند و این مهمانی‌ها شروع جدی ارتباط با خانواده همسرتان است.

ارتباط مناسب با اقوام همسر

 در این مهمانی‌ها چهارچوب‌ها و حریم‌های رابطه شکل می‌گیرد و برداشتی ابتدایی از برخورد اقوام همسرتان خواهید داشت. شروع این روابط برای ارتباط با خانواده همسر بسیار مهم است.

سعی کنید پیش از آشنایی با خانواده همسرتان، مهارت‌های ضروری را در این خصوص فرا بگیرید. مهارت‌آموزی در ارتباطات مؤثر تا میزان زیادی از بروز مشکلات بعدی پیشگیری می‌کند.

مشکلاتی که در خصوص ارتباط مناسب با خانواده همسر وجود دارد

مشکل اول: مشکلات ناشی از کلیشه های غلط فرنگی

به‌طور کلی مشکلاتی که در خصوص ارتباط با خانواده همسر وجود دارد به دو دسته تقسیم می‌شود. اول مشکلاتی که ناشی از کلیشه‌های غلط فرهنگی است. در بسیاری از موارد این کلیشه‌های فرهنگی ناشی از جهل سنت‌های قدیمی است. هرچند امروزه برخی از این کلیشه‌های فرهنگی قدرت خود را از دست‌ داده‌اند، اما هنوز هم شاهد تاثیرات سو این باورهای فرهنگی در زندگی زوجین هستیم.

مشکل دوم: نداشتن مهارت های لازم و ضروری

مشکل دیگر در ارتباط با خانواده همسر نداشتن مهارت‌های لازم و ضروری است. این موضوع نیز به ‌نوبه خود مشکلات بسیار زیادی ایجاد می‌نماید. برخی از افراد پیش از ازدواج یک فامیل کم‌جمعیت و بدون چالش داشته‌اند، اما پس از ازدواج، وارد یک فامیل پرتعداد و پرتنش می‌شوند. در بسیاری از این مواقع، چنین افرادی مهارت‌های لازم را در خصوص ارتباط مناسب با اقوام همسر ندارند و ممکن است همین بی‌مهارتی‌ها سبب مشکلات جدی بعدی شود. در چنین مواقعی بهتر است زوجین پیش از ازدواج، مهارت‌آموزی را جدی بگیرند. با مهارت‌آموزی و کلاس‌های روانشناسی تا میزان زیادی می‌توانیم از مشکلات بعدی پیشگیری کنیم.

همچنین پس از ازدواج لازم است تا برای ارتباط مناسب با اقوام همسر به‌تدریج و با شناسایی فرهنگ و آداب خویشاوندان همسرتان وارد خانواده او شوید. ممکن است مدتی زمان لازم باشد تا فرهنگ و آداب خاص خانواده همسرتان را شناسایی کنید. همچنین با گذر زمان باشخصیت‌ افراد فامیل همسرتان بیشتر و بهتر آشنا خواهید شد و به اصطلاح نحوه برخورد مناسب با هر شخص دستتان می‌آید.

احترام همسرتان را نزد اقوام نگهدارید

ارتباط مناسب با اقوام همسر

هرچند احترام به همسر همواره ضروری است، اما برخی مواقع مثل زمان‌هایی که نزد اقوام همسرتان هستید، ارزش و اهمیت این احترام افزایش پیدا می‌کند. اینکه شما با همسرتان به ‌درستی و با احترام در حضور اقوام برخورد کنید، نشان دهنده شایستگی شما است. لازم است بدانید که اقوام همسرتان نگرانی‌ها و حساسیت‌های خاصی دارند که برخوردهای مناسب شما می توانید خط بطلانی بر نگرانی های بی مورد باشد.

آداب معاشرت و ارتباط با خانواده همسر را بیاموزید. برای همسر خود درب منزل را باز کنید. با لفظ شما و عزیزم صدایش کنید. پیش از آنکه برای خودتان غذا بکشید، برای همسرتان غذا بکشید. در مهمانی‌ها در کنار یکدیگر بنشینید و همیشه و همه جا مانند یک گوهر گرانبها به مراقبت از او بپردازید. هر چقدر هم که اختلافات و چالش‌های جدی با یکدیگر داشته باشید، نزد اقوام با احترام با یکدیگر برخورد کنید. لزومی به علنی کردن اختلافات نیست. در واقع با علنی کردن اختلافات، اجازه دخالت های بی مورد را به خانواده و اقوام می دهید.

مشکلات همسرتان را نزد اقوام بازگو نکنید.

احترام همسرتان را نزد دیگران و علی‌الخصوص خانواده‌اش حفظ کنید. مطرح کردن نواقص یکدیگر نزد اقوام و دوستان به رابطه شما آسیب می‌زند.

یکی از مصادیق بی‌احترامی به همسر و همین‌طور اقوام همسرتان، بازگو کردن ایرادات و یا اختلافات یکدیگر در جمع است. بهتر است اگر با همسرتان اختلافی دارید و یا مشکلاتی در وجود او می‌بینید، این موضوع را به خانواده همسرتان منتقل نکنید. درواقع این کار نه‌‌تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه ارتباط شما با همسر و خانواده همسرتان را آشفته و تخریب می‌کند.

برخی از زوجین عنوان می‌کنند که چون دایی یا عموی من در یک مراسم حرفی زده است و یا چون خواهرم فلان رفتار ناشایست را انجام داده است، همسرم مدام از من انتقاد می‌کند. رفتارهای ناشایست اقوام را نزد من بازگو می‌کند و حتی تقصیر چنین رفتارهایی را بر گردن من می‌اندازد.

چنین رفتارهایی سبب تیره شدن رابطه زوجین و کدورت در محیط خانواده می‌شود. این نکته را در نظر بگیرید که اگر فردی در اقوام همسرتان، رفتار ناشایستی انجام داد، این موضوع ارتباطی با همسرتان ندارد. درواقع او پاسخگوی رفتارهای اشتباه اقوام نیست. دیگران هویتی مستقل دارند و او نمی‌تواند همه افراد را کنترل و اصلاح کند.

احترام گذاشتن از شروط اصلی ارتباط با خانواده همسر

ارتباط مناسب با اقوام همسر

هیچ لزومی ندارد که از همه اقوام خود یا همسرتان خوشتان بیاید و به جهت ارتباط مناسب با اقوام همسر لزومی هم به رفت و آمد با تمامی آنها نیست. اما اگر از فردی خوشتان نمیآید این بدین معنی نیست که عکس‌العمل منفی نشان دهید و یا برای او احترام قائل نشوید.

احترام به خانواده همسر همیشه یکی از مهم ترین عواملی است که باید آنرا رعایت کنید.

پیوندهای خونی به‌راحتی قابل گسستن نیستند. فراموش نکنید که چه خوشتان بیاید و چه خوشتان نیاید، در بسیاری از مواقع مانند مراسم عزا و عروسی، اقوام همسرتان را می‌بینید. پس سعی کنید اگر از برخی اقوام دل‌خوشی ندارید یا از آنان خوشتان نمی‌آید، احترام آن‌ها را حفظ کرده و بامهارت در این موارد برخورد نمایید. درواقع حفظ احترام اقوام، از ضروریات ارتباط مناسب با اقوام همسر است.

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین “

3/5 - (2 امتیاز)
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن