سلامت جنسی

اختلال نعوظ مردان و درمان اختلال نعوظ

اختلال نعوظ مردان در دسته اختلالات جنسی رایج قرار می گیرد.در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، فروش داروهای جنسی رونق بالایی دارد. برخی از این داروهای پرفروش، به داروهای مرتبط با اختلال نعوظ در مردان مربوط می شود. عدم نعوظ و یا ناتوانی در نعوظ، درمان دارد.

به طور کلی، مشکلات جنسی در میان مردان شیوع بالاتری نسبت به خانوم ها دارد. در این میان مشکلاتی مانند انزال زودرس و اختلال نعوظ، بالاترین شیوع را دارد. هر چند برخی از افراد به دلایل اشتباهی چون خجالت و یا احساس شرم، تا سالیان سال به متخصصان مراجعه نمی کنند، اما در بسیاری از مواقع، مشکل نعوظ دارای راه حل است. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان با مشکل نعوظ دست به گریبان است، خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم.ما در این مقاله به بررسی اختلال نعوظ از منظر روانی می پردازیم. در برخی از موارد ممکن است این مشکل منشا جسمی داشته باشد.

نعوظ چیست؟ اختلال نعوظ چیست؟

مشکلات مرتبط با نعوظ در مرداندر تعریفی بسیار ساده، بزرگ و سفت شدن آلت مرد را در پیش و حین عمل مقاربت جنسی، نعوظ می گویند. نعوظ مرد باید در مدت زمان کافی باقی بماند تا عمل جنسی را بتواند به درستی به اتمام برساند و سبب ارگاسم خانوم شود.بسیاری از مردان، مشکلات مرتبط با نعوظ را تجربه کرده اند اما باید توجه داشت اگر مشکل در نعوظ موقتی باشد و یا مشکلی را در رابطه جنسی ایجاد نکند، به عنوان یک اختلال دسته بندی نمی شود. گاهی از اوقات، اختلال نعوظ را با عنوان «ناتوانی جنسی» نیز عنوان می کنند.

اختلال نعوظ ممکن است ناشی از مشکلات روانی و یا مشکلات جسمی باشد. همچنین ممکن است اختلال نعوظ اولیه و یا ثانویه باشد. اختلال نعوظ اولیه، از ابتدای بلوغ جنسی فرد وجود دارد. اما اختلال نعوظ جنسی ثانویه، در برخورد و ارتباط با برخی از افراد و یا در برخی از زمان ها رخ می دهد و به طور کلی از ابتدای بلوغ وجود نداشته است.

افسردگی و اختلال نعوظ مردان

افسردگی اثرات مخربی را بر روی بدن و روابط زناشویی فرد دارد. به طور کلی، افراد در حالت افسردگی از حالت طبیعی در روابط جنسی خارج می شوند. در برخی از موارد افسردگی، فرد به شدت بی میل و بی انگیزه است و دامنه این بی انگیزگی در رابطه جنسی نیز وجود دارد.این افراد ممکن است در صورت برقراری رابطه جنسی، نتواند نعوظ خود را حفظ کنند. افسردگی یکی از علل رایج اختلال نعوظ است که برای حل آن لازم است تا فرد را از نظر روانی بررسی و در صورت افسردگی آن را برطرف کرد.

رابطه اضطراب و استرس، با اختلال نعوظ مردان

یکی دیگر از مشکلات رایج در اختلال نعوظ، استرس و اضطراب است. این حالت را در افرادی که برای دفعات اول قصد برقراری رابطه جنسی دارند و یا افرادی که رابطه جنسی را در شرایط استرس زا برقرار می کنند، به کرات می توان مشاهده کرد. داشتن شرایط آرام و مطمئن برای انجام یک رابطه جنسی مناسب، بسیار ضروری است و در صورتی که فرد در معرض اضطراب و استرس باشد، ممکن است دچار مشکلات نعوظ شود. در این شرایط لازم است علت اضطراب شناسایی و با تکنیک هایی به فرد، آموزش مدیریت اضطراب را آموخت. همچنین اضطراب ممکن است کاری، مالی، عاطفی و … باشد.

مشکلات عاطفی در اختلال نعوظ اثرگزار است

هر چند به طور کلی، مردان نیاز کمتری به پیش آمادگی برای رابطه جنسی دارند، اما این بدان معنی نیست که در صورت داشتن رنجش و ناراحتی شدید از شریک جنسی خود، توانایی برقراری رابطه زناشویی را دارند. در برخی از زوجین که به کلینیک مراجعه می کنند، این مورد مشهود است. مرد توانایی نعوظ خود را پس از یک اتفاق ناخوشایند عاطفی با همسر خود از دست داده است. در این مورد سکسولوژیست، به ترمیم رابطه زن و شوهر می پردازد.

ارتباط نعوظ و گرایشات جنسی

اگر یک مرد دارای گرایش جنسی لازم به شریک جنسی اش نباشد، در این مورد ممکن است دچار مشکل شود. مردان سلایق متفاوتی از نظر جنسی دارند و این مورد در قدرت جنسی آنها، توانایی انزال، و شدت نعوظ، تاثیر مستقیم دارد. در مواردی که فرد گرایشاتی خاص مانند انواع فیتیش، فانتزی های خاص، همجنسگرایی و یا … را داشته باشد، در نعوظ با شریک جنسی خود به مشکل بر می خورد. این فانتزی ها و یا گرایشات ممکن است توسط دیدن فیلم های پورنوگرافی و یا ارتباطات نابهنجار پدید بیاید.

تحت فشار بودن برای رابطه جنسی موفقیت آمیز

برخی از مردان به دلایل متعدد، در زمان برقراری رابطه جنسی تحت فشار هستند. این فشار ممکن است در اثر یک باور مخرب درونی باشد و یا ممکن است ناشی از فشارهای شریک جنسی او باشد. همچنین داشتن احساساتی چون احساس گناه، خجالت، و غیره می تواند در تحت فشار بودن فرد نقش داشته باشد. باید در نظر داشت که برای انجام یک رابطه جنسی موفق، تمام پیش نیازهای آن از جمله کاهش فشارهای فردی لازم است صورت بگیرد.

مصرف مواد مخدر و مشکل اختلال نعوظ مردان

در برخی از مواقع، مصرف مواد مخدر و یا مسکن های قوی، مصرف الکل و … نیز می تواند عامل موقتی مشکل نعوظ باشد. این مشکل معمولاً با قطع مصرف مواد مخدر و یا از بین رفتن اثرات مواد بر بدن ، به طور خودکار برطرف می شود.

اگر به اختلال نعوظ مردان دچار شدیم، چکار کنیم؟

باید این نکته را در نظر داشت که رابطه جنسی، نقش بسیار مهم و حیاتی در رابطه زوجین بازی می کند. در مواردی اگر رابطه جنسی مناسبی بین زوجین وجود نداشته باشد، احتمال مشکلاتی مانند خیانت، طلاق، بهانه گیری های بی مورد و مشکلات عاطفی جدی، افزایش پیدا می کند. در صورتی که دچار یکی از اختلالات جنسی هستید، لازم است شرم و خجالت را کنار گذاشته و روانشناس و سکسولوژیست را محرم خود بدانید. در بسیاری از مواقع با چندین جلسه مراجعه می توان مشکل انزال زودرس و یا اختلال نعوظ مردان را حل کرد.  به طور کلی هر چقدر زمان کوتاه تری از مشکل گذشته باشد، احتمال درمان موفقیت آمیز بیشتر است.

منبع: کتاب مشکلات رایج جنسی زوجین نوشته دکتر امیر شیرین زاده

اختلال نعوظ مردان و درمان اختلال نعوظ
۵ (۱۰۰%) ۱ vote

نوشته های مشابه

‫7 نظرها

 1. سلام و احترام.
  بنده جوانی ۲۸ ساله. و مجرد هستم که متاسفانه بدلیل عدم آگاهی به پیامد های مخرب آن. عادت به خودارضایی داشته ام. چند روز قبل پس از طی مسیر طولانی و خستگی زیاد ناشی از مسافرت برای بار اول رابطه جنسی را تجربه کردم که متاسفانه در این رابطه به نعوظ کامل نمیرسیدم و همان نعوظ ناقص هم که داشتم پایدار نبود. بعد از این اتفاق نزدیک به ۱۰ روز است که میگذرد احساس میکنم میل جنسی ام خیلی کاهش یافته به حدی که مانند سابق تحریک نمیشوم( البته نعوظصبحگاهی دارم).
  نا گفته نماند که به دلایل خانوادگی نزدیک به دو ماه است که دچار استرس و فشار عصبی هستم و ورزشم را کنار گذاشته ام. آیا ممکن است که عدم نعوظ و تجربه سکس نا مطلوبی که داشته ام بخاطر همین فشار روانی اخیر باشد؟ یا دلیل دیگری دارد؟
  خیلی ناراحتم توروخدا کمکم کنید?

  1. با احترام.
   اگر نعوظ صبجگاهی کامل دارید و مشکل جسمی خاصی ندارید و دکتر اورولوژیست هم این موضوع را تایید می کند مشکل شما با چند جلسه روانشناسی حل می شود.
   همچنین در نظر داشته باشید که مسائلی مانند خستگی راه ، تجربه اول ، استرس و … نیز در عدم نعوظ شما ممکن است دخیل باشد.
   در مورد خودارضایی نیز مشکلتان قابل حل است. در صورتی که خودارضایی به صورت عادت و تکرر باشد نشان از یک مشکل است که برای درمان آن باید اقدام کرد اما اگر به صورت رفتاری زودگذر و هر از گاهی باشد، عوارض و ایرادی ندارد.
   کاهش میل جنسی شما نیز یک موضوع کاملاً فکری و روانی است. چند جلسه نزد یک سکسولوژیست مراجعه کنید، مشکل حل می شود.
   با تشکر.
   کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره
   ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲
   ۰۹۱۲-۸۴۹۰۹۴۴

 2. من ۷ ساله که اصلا نمیتوانم نعوظ کنم حتی نعوظ صبحگاهی هم ندارم اورولوزیست ها فقط تادالافیل میدن که بدرد درمان نمیخوره

  1. با احترام.
   در مورد شما مشکل روانشناختی نیست بلکه مربوط به یک بیماری جسمی است. موضوع را جدی بگیرید نداشتن نعوظ ممکن است ناشی از بیماری جدی دیگری مثل بیماری قلبی و عروقی و … باشد.

    1. متخصص کلیه و مجاری ادرار ، اورولوژیست. همچنین لازمه یک چک آپ قلبی و عروقی انجام دهید. فشار خون و مشکل دیابت نیز باید بررسی شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بستن