سلامت جنسی

اختلال نعوظ مردان چیست؟ نعوظ مردان به چه طریقی قابل درمان است؟

اختلال نعوظ مردان در دسته اختلالات جنسی رایج قرار می گیرد.در کشور ما نیز مانند بسیاری از کشورهای دیگر، فروش داروهای جنسی رونق بالایی دارد. برخی از این داروهای پرفروش، به داروهای مرتبط با اختلال نعوظ در مردان مربوط می شود. عدم نعوظ و یا ناتوانی در نعوظ، درمان دارد.

به طور کلی، مشکلات جنسی در میان مردان شیوع بالاتری نسبت به خانوم ها دارد. در این میان مشکلاتی مانند انزال زودرس و اختلال نعوظ، بالاترین شیوع را دارد. هر چند برخی از افراد به دلایل اشتباهی چون خجالت و یا احساس شرم، تا سالیان سال به متخصصان مراجعه نمی کنند، اما در بسیاری از مواقع، مشکل نعوظ دارای راه حل است. اگر شما یا یکی از نزدیکانتان با مشکل نعوظ دست به گریبان است، خواندن این مقاله را پیشنهاد می کنیم.ما در این مقاله به بررسی اختلال نعوظ از منظر روانی می پردازیم. در برخی از موارد ممکن است این مشکل منشا جسمی داشته باشد.

اختلال نعوظ چیست؟

مشکلات مرتبط با نعوظ در مردان

در تعریفی بسیار ساده، بزرگ و سفت شدن آلت مرد را در پیش و حین عمل مقاربت جنسی، نعوظ می گویند. نعوظ مرد باید در مدت زمان کافی باقی بماند تا عمل جنسی را بتواند به درستی به اتمام برساند و سبب ارگاسم خانوم شود.بسیاری از مردان، مشکلات مرتبط با نعوظ را تجربه کرده اند اما باید توجه داشت اگر مشکل در نعوظ موقتی باشد و یا مشکلی را در رابطه جنسی ایجاد نکند، به عنوان یک اختلال دسته بندی نمی شود. گاهی از اوقات، اختلال نعوظ را با عنوان «ناتوانی جنسی» نیز عنوان می کنند.

اختلال نعوظ مردان ممکن است ناشی از مشکلات روانی و یا مشکلات جسمی باشد. همچنین ممکن است اختلال نعوظ اولیه و یا ثانویه باشد. اختلال نعوظ اولیه، از ابتدای بلوغ جنسی فرد وجود دارد. اما اختلال نعوظ جنسی ثانویه، در برخورد و ارتباط با برخی از افراد و یا در برخی از زمان ها رخ می دهد و به طور کلی از ابتدای بلوغ وجود نداشته است.

افسردگی و اختلال نعوظ مردان

افسردگی و اختلال نعوظ مردان

افسردگی اثرات مخربی را بر روی بدن و روابط زناشویی فرد دارد. به طور کلی، افراد در حالت افسردگی از حالت طبیعی در روابط جنسی خارج می شوند. در برخی از موارد افسردگی، فرد به شدت بی میل و بی انگیزه است و دامنه این بی انگیزگی در رابطه جنسی نیز وجود دارد.این افراد ممکن است در صورت برقراری رابطه جنسی، نتواند نعوظ خود را حفظ کنند. افسردگی یکی از علل رایج اختلال نعوظ مردان است که برای حل آن لازم است تا فرد را از نظر روانی بررسی و در صورت افسردگی آن را برطرف کرد.

رابطه اضطراب و استرس، با اختلال نعوظ مردان

یکی دیگر از مشکلات رایج در اختلال نعوظ، استرس و اضطراب است. این حالت را در افرادی که برای دفعات اول قصد برقراری رابطه جنسی دارند و یا افرادی که رابطه جنسی را در شرایط استرس زا برقرار می کنند، به کرات می توان مشاهده کرد. داشتن شرایط آرام و مطمئن برای انجام یک رابطه جنسی مناسب، بسیار ضروری است و در صورتی که فرد در معرض اضطراب و استرس باشد، ممکن است دچار اختلال نعوظ شود. در این شرایط لازم است علت اضطراب شناسایی و با تکنیک هایی به فرد، آموزش مدیریت اضطراب را آموخت. همچنین اضطراب ممکن است کاری، مالی، عاطفی و … باشد.

مشکلات عاطفی در اختلال نعوظ مردان اثرگزار است

مشکلات عاطفی زوجین

هر چند به طور کلی، مردان نیاز کمتری به پیش آمادگی برای رابطه جنسی دارند، اما این بدان معنی نیست که در صورت داشتن رنجش و ناراحتی شدید از شریک جنسی خود، توانایی برقراری رابطه زناشویی را دارند. در برخی از زوجین که به کلینیک مراجعه می کنند، این مورد مشهود است. مرد توانایی نعوظ خود را پس از یک اتفاق ناخوشایند عاطفی با همسر خود از دست داده است. در این مورد سکسولوژیست، به ترمیم رابطه زن و شوهر می پردازد.

ارتباط نعوظ و گرایشات جنسی

اگر یک مرد دارای گرایش جنسی لازم به شریک جنسی اش نباشد، در این مورد ممکن است دچار مشکل شود. مردان سلایق متفاوتی از نظر جنسی دارند و این مورد در قدرت جنسی آنها، توانایی انزال، و شدت نعوظ، تاثیر مستقیم دارد. در مواردی که فرد گرایشاتی خاص مانند انواع فیتیش، فانتزی های خاص، همجنسگرایی و یا … را داشته باشد، در نعوظ با شریک جنسی خود به مشکل بر می خورد. این فانتزی ها و یا گرایشات ممکن است توسط دیدن فیلم های پورنوگرافی و یا ارتباطات نابهنجار پدید بیاید.

تحت فشار بودن برای رابطه جنسی موفقیت آمیز

برخی از مردان به دلایل متعدد، در زمان برقراری رابطه جنسی تحت فشار هستند. این فشار ممکن است در اثر یک باور مخرب درونی باشد و یا ممکن است ناشی از فشارهای شریک جنسی او باشد. همچنین داشتن احساساتی چون احساس گناه، خجالت، و غیره می تواند در تحت فشار بودن فرد نقش داشته باشد. باید در نظر داشت که برای انجام یک رابطه جنسی موفق، تمام پیش نیازهای آن از جمله کاهش فشارهای فردی لازم است صورت بگیرد.

مصرف مواد مخدر و مشکل اختلال نعوظ مردان

در برخی از مواقع، مصرف مواد مخدر و یا مسکن های قوی، مصرف الکل و … نیز می تواند عامل موقتی مشکل نعوظ باشد. این مشکل معمولاً با قطع مصرف مواد مخدر و یا از بین رفتن اثرات مواد بر بدن ، به طور خودکار برطرف می شود.

اگر به اختلال نعوظ دچار شدیم، چکار کنیم؟

درمان اختلال نعوظ

باید این نکته را در نظر داشت که رابطه جنسی، نقش بسیار مهم و حیاتی در رابطه زوجین بازی می کند. در مواردی اگر رابطه جنسی مناسبی بین زوجین وجود نداشته باشد، احتمال مشکلاتی مانند خیانت، طلاق، بهانه گیری های بی مورد و مشکلات عاطفی جدی، افزایش پیدا می کند. در صورتی که دچار یکی از اختلالات جنسی هستید، لازم است شرم و خجالت را کنار گذاشته و روانشناس و سکسولوژیست را محرم خود بدانید. در بسیاری از مواقع با چندین جلسه مراجعه می توان مشکل انزال زودرس و یا اختلال نعوظ مردان را حل کرد.  به طور کلی هر چقدر زمان کوتاه تری از مشکل گذشته باشد، احتمال درمان موفقیت آمیز بیشتر است.

منبع: کتاب مشکلات رایج جنسی زوجین نوشته دکتر امیر شیرین زاده

5/5 - (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن