مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

مرکز مشاوره و کلینیک روانشناسی دکتر روانشناس

چهارشنبه, ۲۴ مرداد ۱۳۹۷

اختلالات شخصیت و انواع آن

در این مطلب قصد داریم شما را با برخی از اختلالات شخصیت که به نوعی بیشترین فراوانی را در بین افراد دارد. همچنین ویژگی‌ هایی که شما در صورت مواجهه با آنها می‌توانید احتمال وجود اختلالات شخصیت را حدس بزنید، آشنا کنیم.
افرادی که دارای برخی اختلالات شخصیت هستند کم نیستند در حقیقت این اختلالات ریشه در دوران کودکی افراد دارد. معمولاً آنها در دوران کودکی با مشکلات طرد شدگی و بی توجهی والدین مواجه بودند.

اختلالات شخصیت  حتی گاهی از مقبول نبودن و ناخواسته بودنشان توسط والدین خود آگاه می‌ باشند. در دوران نوزادی که به شدت وابسته و نیازمند به مراقبت و پرستار بودند نیازهایشان پاسخ داده نشده و یا نحوه پاسخ دهی به نیاز های مطلوب و شایسته نبوده است. نیازهای عاطفی‌ شان در آن دوران تأمین نشده و همواره توسط والدین تحقیر و طرد شده. احساس بی ارزشی داشته‌ اند و ریشه های اختلالات شخصیت در زمان ها در وجودشان شکل گرفته است. هر چند که مساله ژنتیک نیز بی‌اثر نیست.
شاید برای شما این سؤال ایجاد شود که چگونه گرفتار رابطه با فردی داریم که دچار اختلال شخصیت است؟دلیل اصلی آن چیست؟ یا شاید برخی افراد باشند که مدام در رابطه‌هایشان مجذوب افراد دارای اختلال شخصیت می‌شوند. دلیل این امر چیست؟
در این مطلب سعی داریم پاسخ این سوالات را بدهیم تا با آگاهی و کسب اطلاعات لازم، بتوانید در انتخاب شریک زندگی خود موفق عمل کنید. مطالعه این مطلب قبل از ازدواج پیشنهاد می شود.
البته ما قصد نداریم شیوه انتخاب همسر را به حالت وسواس‌گونه در آوریم کما اینکه هم‌ اکنون می‌توان گفت تقریباً وسواس در انتخاب همسر در جوانان و خانواده‌ها ایجاد شده که شاید یکی از دلایل آن بالا رفتن سن ازدواج باشد. به همین دلیل ما وسواس بی‌ مورد را هرگز توصیه نمی‌ کنیم بلکه سعی داریم با نشان دادن راه درست و آگاهی‌ های لازم برای انتخاب، زندگی مطلوب و رضایتمندی را برای خود رقم بزنید.
ابتدا به این نکته می‌ پردازیم که چگونه افراد جذب شخصیت‌ های دارای اختلالات شخصیت می‌شوند؟ شاید برای شما جالب باشد که بدانید اکثر افراد دارای اختلالات شخصیت در برخورد اول بسیار جذاب به نظر می‌ رسند و یا شاید از نظر شما افرادی خاص و متفاوت جلوه کنند. معمولاً برخود آنها گرم و دوست‌ داشتنی است اما پس از گذشت مدتی کوتاه، کم‌ کم نشانه‌ های عجیب در رفتار آن ها مشخص می‌ شود. این گونه افراد قدرت تأثیر گذاری بالایی در ابتدای آشنایی دارند. چنانکه آنقدر جذب و شیفته آنها می‌ شوید که بعدها از خود متعجب خواهید شد که چه طور متوجه علائم هشداردهنده او نشده بودید.

برخی از اختلالات شخصیت را به صرت مختصر تعریف می کنیم و در پست های آینده به هر کدام از انواع شخصیت به طور مفصل می پردازیم.

اختلالات شخصیتاختلال شخصیت وابسته : اصلی ترین مشغله ذهنی شخصیت‌های وابسته، افکار وحشتناک آنها در مورد تنها رها شدن در دنیایی است که بدون کمک دیگران نمی‌تواند از خود مراقبت کند یا مسئولیت کارهای خود را به عهده بگیرد.

اختلال شخصیت پارانوئید : شخص پارانوئید همیشه و در همه حال این تصور را دارد که دیگران در حال نقشه کشیدن برای صدمه زدن به او را هستند در نتیجه همیشه حالت تدافعی و آماده باش به خود می‌گیرد.

اختلال شخصیت خودشیفته : افراد خودشیفته بیشتر اوقات در حال تعریف و تمجید از خودشان هستند و انتظار دارند دیگران نیز با آنها رفتاری توأم با احترام بی‌نهایت و تعریف و تمجید بسیار داشته باشند. هر بحثی را به نوعی به خودشان مرتبط می‌کنند و نظرات شخصی خود را مدام در مورد هر چیزی مطرح می‌کنند.

اختلال شخصیت انزواطلب یا اسکیزوئید : شخص انزواطلب کوچکترین میلی به بودن در جمع و روابط اجتماعی ندارد. در روابط عاشقانه خشک و سرد رفتار می‌کند و به‌ندرت می‌توان گفتار احساسی از او دید. در حقیقت علاقه‌اش به روابط عاشقانه نه واقعی است و نه دوامی دارد. معمولاً شغل‌هایی را که با کسی در ارتباط نباشد انتخاب می‌کند. در حقیقت تنهایی و خلوت باعث افسردگی یا غمگینی او نخواهد شد. در روابط عاطفی و صمیمی هیچگاه دلتنگ نمی‌شود.

توضیحات بخش امیر شیرین زاده

در این دسته می توانید مقالات و نوشتارهای علمی دکتر امیر شیرین زاده را مطالعه کنید.  قابل ذکر است برای خوانش  متن نوشته های آقای دکتر امیر شیرین زاده در روزنامه های آرمان و همدلی ، به سایت اصلی روزنامه آرمان و سایت روزنامه همدلی مراجعه کنید. همچنین کتابهای ایشان در مراکز مشاوره طرف قرار داد قابل تهیه است.

دیدگاه خودتان را ارسال کنید