مشاوره خانواده

احترام در زندگی مشترک و روش های به دست آوردن آن در رابطه

احترام در زندگی مشترک

توجه و احترام در زندگی مشترک چقدر مهم است ؟ چگونه زوجین می توانند توجه و احترام در زندگی مشترک را نسبت به یکدیگر حفظ نمایند؟

نمی‌دانم تاکنون به رفتار خود با مهمانان دقت کرده‌اید یا خیر؟ معمولا فرهنگ ایرانی بدین شکل است که از مهمان استقبال زیادی می‌شود. وقتی زنگ درب خانه‌تان را به صدا درمی‌آورند، به استقبال میهمان‌ها می‌روید. با روی باز آن‌ها را به درون خانه دعوت می‌کنید. اگر دستشان پر باشد، کمکشان می‌کنید و لوازم اضافی را از آن‌ها می‌گیرید. لباسشان را برایشان آویزان می‌کنید. احتمالا بعد از مدتی، یک چای و یا شربت برایشان می‌آورید و… .

به‌طور خلاصه تمام احترام و توجه خود را خرج مهمانان می‌کنید. گویی هویت شما، در رضایت مهمانان و رفاه آن‌ها معنا می‌شود. اما در مورد همسرتان چطور؟ آیا توجه و احترام در زندگی مشترک را نیز ادا می کنید ؟ آیا بهترین لباس را برای او می‌پوشید؟ آیا وقتی از بیرون می‌آید، جلوی پایش می‌ایستید؟ و… .

اهمیت به رابطه در زندگی مشترک

همسر شما، عزیزترین مهمان شماست!

توجه و احترام در زندگی مشترک شما به چه صورت است ؟ چرا برای افرادی که غریبه‌تر و دورتر از همسرتان هستند، این‌طور ارزش قائل می‌شوید ولی برای همسرتان این‌گونه رفتار نمی‌کنید؟ احتمالا پاسخ می‌دهید که چون همسرتان حضور و عدم حضورش یکنواخت شده است.

شاید هم پاسخ دهید که چون از ابتدا این کار را نکرده‌اید، برایتان کمی عجیب است. ممکن است چون پدر یا مادرتان این کارها را انجام نداده است و در این مورد چیزی یاد نگرفته‌اید. شاید هم‌دلتان از دستش پر است و اصلا حال و حوصله این کارها را ندارید. به ‌هر حال، هر چه هست و نیست، اینکه شما برای مهمانانتان سنگ تمام می‌گذارید سبب بهبود رابطه شما با آن‌ها می‌شود. اما در مورد همسرتان چطور؟ آیا حاضرید کارهای مشابهی را برای رضایت و رفاه همسرتان انجام دهید؟

توجه و احترام در زندگی مشترک نقش بسیار زیادی در بهبود رابطه شما با همسرتان دارد. با توجه و احترام در زندگی مشترک، به همسرتان پیام دوستت دارم را منتقل می‌کنید. هیچ‌چیز به‌ اندازه توجه و احترام در زندگی مشترک کارساز نیست. اگر به دنبال رَگِ خواب همسرتان هستید، باید بدانید که توجه و احترام به همسر راه حل بسیاری از تعارضات است.

احترام در زندگی مشترک با توجه کردن به همسر

همان کاری را که برای مهمانانتان انجام می‌دهید، برای همسرتان‌ نیز انجام دهید. یعنی به او توجه کرده و احترام بگذارید. توجه و احترام در زندگی مشترک یعنی انجام هر کاری که به سبب آن، همسرتان احساس باارزش بودن کند. وقتی به همسرتان احترام می‌گذارید و به او توجه می‌کنید، در حال رساندن پیام «دوستت دارم» هستید. ممکن است با خودتان بگویید که من قلبا او را دوست دارم و او نیز این موضوع را می‌داند. پس لزومی به این تشریفات و یا توجه‌ها و احترام‌ها نیست.

اما حقیقت جور دیگری است. حتی اگر همسرتان می‌داند که دوستش دارید، بازهم هیچ ایرادی ندارد که از طریق رفتارتان ‌نیز محبت خود را نشان دهید. اینکه تنها به دوست داشتن‌های قلبی و درونی بسنده کنید و در رفتارتان نمادی از توجه و احترام در زندگی مشترک نباشد، کار چندان مناسبی نیست. همسرتان به نوازش‌های کلامی و رفتاری نیاز دارد. همان‌طور که شما هم به این نوازش‌ها نیاز دارید.

بهترین برای همسرتان باشید

اخترام زوجین به یک دیگر

سعی کنید برای توجه و احترام در زندگی مشترک همیشه در منزل لباس مناسب و آراسته بپوشید. لزومی ندارد لباسی بسیار رسمی یا آزار دهنده باشد. همان لباس راحتی زیبا و تمیز کفایت می‌کند. اندکی از زیورآلات استفاده کنید. این‌ها به روحیه بهتر اعضای خانواده و بهبود ارتباط با همسرتان کمک می‌کند.

در ضمن از عطر و ادکلن غافل نشوید. بهتر است درزمانی که همسرتان به خانه می‌آید جلوی پای او بایستید. اگر دست‌پر به منزل می‌آید کمکش کنید و با روی باز از او استقبال کنید. بوسه ورود را فراموش نکنید. شما زن و شوهر هستید و نه دو دوست قدیمی. پس مانند یک زوج رفتار کنید. سعی کنید برای صرف ناهار یا شام منتظر او بمانید. اگر خیلی دیر به خانه می‌رسد اندکی غذا بخورید تا ضعف نکنید ولی وعده اصلی غذا را با همسرتان میل کنید. در بهترین بشقاب‌ها و لوازم پذیرایی غذا میل کنید.

چیزهای خوب را تنها برای مهمانان نگذارید. این‌همه کار و تلاش تنها برای رضایت مهمان‌ها نیست. شما و همسرتان باید به خودتان و یکدیگر توجه کرده و احترام بگذارید.

برای توجه و احترام در زندگی مشترک سعی کنید دنیای همسرتان را بشناسید. ممکن است همسرتان به برخی از رفتارها و واکنش‌ها توجه بیشتری نشان دهد و یا به دنبال توجه خلاقانه باشد. درواقع هر چقدر شناختتان از ویژگی‌های همسرتان بیشتر می‌شود، در شکل دهی رابطه موفق با او بیشتر پیش می‌روید.

توجه و احترام هیجانی داشته باشید

توجه و احترام در زندگی مشترک

شاید همسر شما فردی است که دارای روحیه‌ای هیجانی و هنری است. یعنی او به توجه و تکریم‌های عادی کمتر علاقه نشان می‌دهد یا ممکن است نیازمند توجه و احترام مرکب باشد. این افراد نیاز خاص و ویژه‌ای به توجه و احترام در زندگی مشترک دارند و هر احترام و توجهی آن‌ها را راضی نمی‌کند.

به بیانی دیگر این افراد ظرف هیجانی بزرگ‌تری دارند و به توجه‌هایی که با هیجان‌ همراه است، علاقه بسیار بیشتری نشان می‌دهند.

افرادی که روحیه خلاقانه و هنری زیادی دارند، در این دسته قرار می‌گیرند. این افراد معمولا هیجان مدار و احساساتی‌تر بوده و نیازمند غافلگیری هستند. به بیانی دیگر، توجه غافلگیرانه برای آن‌ها بسیار رضایت‌بخش‌تر و ارضا کننده‌تر از توجه و احترام در زندگی مشترک به صورت عمومی است.

هر قدر فرد ظرف هیجانی بزرگ‌تری داشته باشد، بیشتر نیازمند غافلگیری است و همسر او باید به این نیاز توجه بیشتری داشته باشد. برای این دسته افراد یک جشن تولد چهار نفرِ که همراه با غافلگیری و هیجان‌زدگی باشد بسیار باارزش‌تر از یک جشن تولد دویست ‌نفری در یک سالن شیک و مجلل است.

بنابراین سعی کنید روحیه و خلقیات همسرتان را بررسی کنید و با توجه به تمایلات او، نیاز به توجه و احترام در زندگی مشترک را برآورده کنید.

احترام در زندگی مشترک به وسیله مشورت با همسر

یکی از قوی‌ترین روش‌ها برای نشان دادن توجه و احترام به همسر مشورت کردن است. در ذهن بسیاری از همسران، مشورت کردن نه‌تنها یک توجه و احترام در زندگی مشترک بلکه یک وظیفه مهم در رابطه زوجین است.

پیش از ازدواج، تمام مسئولیت زندگی بر دوش خودتان بود. خودتان تصمیم می‌گرفتید. خودتان هدف می‌گذاشتید و خودتان راه رسیدن به اهدافتان را انتخاب می‌کردید اما پس از ازدواج، یکی از نکاتی که از اهمیت بالایی برخوردار است، مشورت کردن با همسر می‌باشد. در اصل با این کار، شما به همسرتان یادآوری می‌کنید که او اهمیت زیادی دارد. او را می‌بینید، به او توجه می‌کنید و آن‌قدر برایش احترام قائل هستید که در هر کاری نظر او را نیز جویا می‌شوید.

شاید فکر کنید که برخی از موضوعات چندان مهم نیستند، یا شاید تنها در موارد کلی با همسرتان مشورت کنید. ممکن است برخی موضوعات را به حدی کوچک و کم‌اهمیت بدانید که تصور کنید لزومی به مشورت ندارند. اما این را در نظر داشته باشید که موضوعی ممکن است از جانب شما بی‌اهمیت و کوچک باشد اما از جانب همسرتان یک رویداد مهم و نیازمند مشورت تلقی گردد.

در این صورت اگر با همسرتان مشورت نکنید، او این رفتار را یک بی‌احترامی بزرگ قلمداد می‌کند و ممکن است همین موضوع زمینه‌ساز اختلافات بعدی گردد.

دعوت از مهمانان با مشورت همسر

توجه و احترام در زندگی مشترک

یکی از مواردی که ممکن است در ذهن مردان بی‌اهمیت و یا بدون نیاز به مشورت باشد، در مورد دعوت از مهمانان است. بارها و بارها زوج‌هایی را دیده‌ام که در دعوت مهمان نظر همسرشان را نپرسیده‌اند و همین موضوع و عدم مشورت، یک بی‌احترامی و بی‌توجهی قلمداد شده و زندگی مشترکشان را برای روزها دچار تنش کرده است.

 هرچقدر هم که با مهمانتان رودربایستی داشته باشید و یا در شرایط سختی قرارگرفته باشید، باز هم دلیل بر دعوت مهمان بدون هماهنگی همسرتان نیست. برای توجه و احترام در زندگی مشترک همیشه قبل از دعوت کردن یک مهمان، در مورد روز، ساعت و جزییات این دعوت با همسرتان مشورت کنید. درواقع با این کار به همسرتان نشان می‌دهید که به نظر او توجه می‌کنید و برای حرف او احترام زیادی قائل هستید.

نظر خود را اعلام کنید

یکی از دلایلی که همسر شما در مورد مسائل با شما مشورت نمی‌کند این است که درگذشته نظر خاصی نداشته‌اید. برای نمونه وقتی همسرتان در مورد خرید یک زیورآلات و یا پوشیدن یک لباس در مهمانی از شما نظر می‌خواهد، دوست دارد که سلیقه‌تان را ابراز کنید.

اما اگر پاسخ شما به‌طور مکرر نمی‌دانم باشد و یا نسبت به پرسش همسرتان چندان توجهی نشان ندهید، درواقع در حال ارسال این پیام هستید که نظر من اهمیتی ندارد و لزومی به مشورت کردن با من نیست.

سعی کنید اگر همسرتان در مورد موضوعی از شما درخواست مشاوره و توجه داشت، به او پاسخ دهید. ممکن است در مورد موضوعی از شما بپرسد که به‌اندازه کافی در مورد آن اطلاعات ندارید. در این حالت می‌توانید از او بخواهید که مزایا و معایب موضوع را برایتان شرح دهد و یا جزییات بیشتری را در مورد این موضوع بیان نماید. این کار هم به بهبود رابطه‌تان کمک می‌کند و هم نشان‌دهنده علاقه و شعف شما از دیده شدن و مورد مشورت قرار گرفته شدن است.

نوشته از دکتر امیر شیرین زاده

بخشی از کتاب ” مشکلات رایج زوجین “

Rate this post

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن